Hideg zuhany a hőségben

Vágólapra másolva!
2004.08.17. 22:06
Címkék
Hogyan is fogalmazzunk finoman? Nem töltöttek túl sok időt a magyar vívók kedden a Helliniko Sportcsarnokban. Pedig nemcsak a szurkolói szív, hanem a papírforma is azt ígérte: van esélyük egy újabb hosszú napra. Aztán&
Aztán az történt, hogy az ötkarikás újonc fegyvernem, a női kard egyetlen magyar képviselője, Nagy Orsolya nem jutott túl az első akadályon. Pedig a szakemberek szerint a japán Hiszage Madokát simán le kellett volna győznie. Igaz, nem sok hiányzott kétszeres Eb-bronzérmesünk továbblépéséhez, mert szoros aszszót vívott ázsiai vetélytársával, de 14:14-es állásnál a döntő tust ő kapta.
Alig hevertük ki a gyors pofont, máris jött a többi - de ez már a nap másik fegyvernemében, a férfi párbajtőrben.
Egyszerre lépett a pástra Imre Géza és Kovács Iván. Az Atlantában bronzérmes Imre kapta a nehezebb ellenfelet a vb-hatodik Daniel Strigel személyében. A 196 centis német érte el az első találatot, Imre eleinte nem találta az ellenszert riválisával szemben, aki 8:5-re vezetett. Utána faragott a hátrányból, majd egyenlített (8:8). Két test test elleni öszszecsapásnál Strigel sárga lapot kapott, majd dulakodásért pirosat és büntetőtust, Imre ezzel vezetett 12:11-re. A szünet után ellenfele fordított, sőt a győztes találatot is bevitte.
"Nem taktikailag hibáztam, inkább technikailag, nem tudtam jól végrehajtani, amit akartam, s azt nagyon sajnálom, hogy bár vezettem tizenhárom tizenegyre is, nem lett meg az asszó. Az utolsó tusnál olyan akciót csináltam, amelyből korábban négy találatot is elértem, a végén azonban én kaptam belőle. A szurkolók fantasztikusak voltak, éppen az bánt, hogy nem tudtuk viszonozni nekik a buzdítást egy sikerrel. A csapatversenyben nem lesz könnyű dolgunk, már az első ellenfél, az ukrán együttes is nagyon erős, de most az egyéniben ők sem villogtak" - vélekedett Imre.
A csapat rangidősének, a 34 éves Kovács Ivánnak mindenképp hoznia kellett az amerikai Coby Mattern elleni győzelmet, és meg is tette.
Következett Boczkó Gábor és a kínai Vang Lej. A háromszoros egyéni Európa-bajnok Boczkó szerezte meg a vezetést, de a kereken 100 kilós Vang Lej gyorsan egyenlített, majd fordított. A második három perc végén 6:6 volt az állás. Másfél perccel a vége előtt a kínai két tussal elhúzott, majd hárommal is vezetett (10:7). Boczkónak kockáztatnia kellett, Vang Lej viszont elszántan és jobban is vívott, így megérdemelten lépett tovább (15:10).

Férfi párbajtôr egyéni
1. Fischer svájci
2. Vang Lej kínai
3. Kolobkov orosz

Nôi kard egyéni
1. Zagunis amerikai
2. Tan Hszüe kínai
3. S. Jacobson amerikai
"Tudtam előre, hogy kellemetlen stílusú ellenfél lesz a kínai. Hét hétig szoros volt, úgy érzem, én irányítottam az asszót, ott azonban kaptam két buta tust, s utána kicsit elvesztettem a fonalat. Küzdöttem, támadtam, de pontatlan voltam, nem tudtam kiszúrni magam. Ránézésre nagy különbségűnek tűnik ez a vereség, de kicsit túlzott az arány, a végén már mennem kellett előre, nem volt más választásom" - ismerte el sportszerűen Boczkó.
Egyetlen reménynek Kovács maradt - nem sokáig.

Zagunist sporttörténelmi tette után okkal repítették a levegôbe az amerikaiak, ô az elsô nôi kardbajnok
Zagunist sporttörténelmi tette után okkal repítették a levegôbe az amerikaiak, ô az elsô nôi kardbajnok
Zagunist sporttörténelmi tette után okkal repítették a levegôbe az amerikaiak, ô az elsô nôi kardbajnok
A Sydneyben negyedik Marcel Fischer nem tartozik Kovács kedvenc ellenfelei közé. A két rutinos vívó nem kapkodta el az akciókat, másfél perc után együttes találattal nyitottak, majd Kovács bevitt három tust, aztán
6:3-ra is vezetett. A záró harmad két svájci tussal indult, és már egy percen belül jártak, amikor jött még egy: 6:3-ról 6:7! Fél perc volt hátra, Fischer felszerelést igazított, igyekezett még jobban felidegesíteni ellenfelét. Ez sikerült, Kovács már csak egyszer találta el őt, a fejveszett rohanásban viszont sorra kapta a tusokat: 7:10-ről 7:15!
Kovács is kiesett. Lapunk munkatársának a vereség után azt mondta, most nem megfelelő a pillanat a nyilatkozásra…
Este a nőknél némi meglepetésre Zagunis legyőzte a 2002-es világbajnok, tavalyi ezüstérmes Tan Hszüét, míg a férfiaknál Fischer állította meg kínai vetélytársát. ---- Ennél jóval többet vártunk

Nagyon nehéz úgy szakértői véleményt mondani, ha nem látom a mérkőzéseket. Mivel magyar stáb közvetíti a vívást az egész világnak, bíztam benne, hogy láthatjuk a mieink asszóit. Tévedtem, és nem értem… Így csak általánosságokat tudok mondani. Nagy Orsin egyedüli magyar női kardozóként nagy teher lehetett, de japán ellenfelét így is kötelező lett volna megvernie.
A párbajtőröző fiúkról mit lehet így mondani? A mozgásukat látva talán következtethettem volna arra, mi okozhatta gyenge szereplésüket, korai búcsújukat. Mert az tény, hogy ennél jóval többet vártunk tőlük, hiszen mindhárman képesek a nagy eredményre. Tapasztalatból mondhatom, hogy az egyéni szereplés rányomja a bélyegét a csapat teljesítményére, és általában negatív hatással van rá. Remélem, a fiúknál ez nem úgy jelentkezik, hogy ott is halványak lesznek, hanem összekapják magukat, és megmutatják az igazi tudásukat, mint ahogyan azt az idén többször is tették.

Jánosi Zsuzsanna (csapatban világbajnok tőröző, a vívószövetség utánpótlás-igazgatója) ---- A Helliniko Sportcsarnokban szerdán befejeződnek az egyéni vívóküzdelmek, az "első felvonás" végén a női tőrözőknél avatnak bajnokot. Ebben a fegyvernemben színeinket Mohamed Aida és Varga Gabriella képviseli. Mohamed a legutóbbi két vb bronzérmese, az olimpiai bajnok birkózó, Varga János lánya pedig tavaly úgy lett Európa-bajnok, hogy legyőzte az Európa-, a világ- és az olimpiai bajnokot.
A már tapasztalt olimpikon, az Atlantában 8., Sydneyben pedig 7. helyen végző Mohamed az első fordulóban még "rákészülhet", a 32 között kezd viszont az ötkarikás újonc Varga, mégpedig a hongkongi Csan Jing-mannal. Mohamed a 16 között pedig a Rentumi (görög)-Jucseva (orosz) öszszecsapás nyertesével vív. Az orosz lány 2002-ben világbajnoki ezüstérmes volt, és a lisszaboni "házidöntőben" éppen attól a Bojkótól kapott ki, aki Varga következő ellenfele lehet.
A szakág legutóbbi magyar olimpiai bajnoka Tordasi Ildikó (1976), míg a legutóbbi érem, ezüst, a ma Svédországban élő Maros Magda (1980) nevéhez fűződik. A címvédő az olasz Valentina Vezzali, aki egyben a verseny legnagyobb esélyese.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik