Ekkor rendezték meg ugyanis a férfi tőrözők versenyét - magyar szereplő nélkül. Ilyenre a szakág olimpiai bemutatkozása, azaz 1896 óta csak háromszor (1896, 1904, 1932) volt példa. Emellett "lyukas" évnek vehetjük még az 1908-at is, de akkor a férfi tőr hiányzott a programból. Az idők során bevezették a kvalifikáció rendszerét, de legutóbb, Sydney előtt Marsi Márknak még így is sikerült kiharcolnia a részvétel jogát. Most nem. Aki eddig csak közhelyként hangoztatta, hogy az olimpia teljesen más viadal, az az athéni vívóversenyek kapcsán tapasztalhatja, hogy valóban más. Nem (nagyon) számít a négy év világversenyein elért eredmény, az dönt, ki tud alkalmazkodni a légkörhöz. Szóval a harmadik "vívónap" sem múlt el meglepetések nélkül.
Két olasz és egy orosz tôrvívó elôtt szerezte meg az aranyat a francia Brice Guyart
Nem jutott az elődöntőbe például a tavalyi világbajnok német Jöppich és az ezüstérmes olasz Vanni. Persze így is volt "nagy név", a sokak által favoritnak tartott, világ- és Európa-bajnok olasz Sanzo vagy a tavalyi vb-bronzérmes Guyart. A férfi tőrben általában a harmincon felüli versenyzőknek "áll a zászló", most viszont a fiatalok uralták a terepet. A legidősebb Sanzo volt a maga 29 évével, a legfiatalabb a 19 esztendős, óvodásképű orosz Ganyejev. Az első elődöntőben az olasz Cassara 7:4-re, 12:10-re is vezetett, a francia Guyart azonban fantasztikusan küzdött, 14:14-es állásnál utolérte, sőt, ő vitte be a győztes tust. A másik ágon Sanzo 5:0-ra elhúzott, ám Ganyejev nem adta fel, egyenlített (6:6). Ekkor a rutinosabb olasz megrázta magát, és nyert.
Férfi tôr egyéni 1. Guyart francia 2. Sanzo olasz 3. Cassara olasz
A bronzmeccsre Ganyejev elfáradt, de biztos, hogy a jövőben a szakág egyik meghatározó alakja lesz. Az aranyérmet nagy csatában Guyart szerezte meg Sanzo ellen.