A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
Csúcstartónk remek formában érkezett Debrecenbe, hatalmas dobásokkal melegített, s már ezzel lázba hozta a közönséget. A folytatásról is gondoskodott, de nem pont úgy, ahogyan eltervezte. A versenyben az első kísérlete rendkívül laza volt, úgy tűnt, el sem akarja engedni a kalapácsot, amely ezért aztán nem is repült messzire. Annus nem mérette le a dobást, inkább kilépett. Másodszorra már messzire szállt a kezéből a szer, a nyolcvan méteres szalag mögött, de szektoron kívül ért földet. Vagyis legjobbunk két érvénytelen kísérlettel kezdett. És mit tett ifjú tehetségünk, Pars Krisztián? Ugyanezt. Volt tehát izgulnivalója az értük szurkolóknak. A harmadik sorozatban előbb Annus következett. Ha ismét ront, kiesik a versenyből, nincs több lehetősége. És a hálóba dobta a kalapácsot! Micsoda tragédia! Vagy mégsem? A háló nyúlt, nyúlt, majd utat engedett a szernek, amely sebességéből veszített ugyan, mégis eljutott 76.28 méterig. Hát ez meleg volt…
A debreceni ob-n Annus Adrián nehéz helyzetbe került, de kivágta magát, és végül a világ idei legjobb eredményével gyôzött kalapácsvetésben (Fotó: Czagány Balázs)
Pars Krisztián harmadszorra biztonságit dobott, de még így is átvette a vezetést 76.32 méterrel. A következő sorozatban Annus már felszabadultan mozgott, aminek 82.04 méter lett az eredménye. Ötödikre 82.57 métert ért el, utolsóra pedig a világ idei legjobbját dobta. "Nincs túl nagy jelentősége ennek az eredménynek, ha az olimpián nem tudok majd ugyanekkorát – lohasztotta le környezete lelkesedését Annus. – Persze örülök, hogy ekkorát dobtam, annak meg különösen, hogy jól küzdöttem, és az utolsó kísérletem volt a legnagyobb. Az elsőt persze elrontottam. Biztonságival akartam kezdeni, de túlságosan a technikára figyeltem. A második dobásom kétütemű volt, s amikor a harmadik hálót ért, nekem is elakadt a lélegzetem. Ilyet máskor nem szabad tennem. Az látszik, hogy jó erőben vagyok, most már inkább pszichésen kell készülnöm az olimpiára." Pars Krisztián 79.04 méterrel végzett a második helyen. "Ma háromszor dobtam nyolcvan méter fölött, egyszer a bemelegítésnél, másodszor szektoron kívül, a harmadiknál éppen hogy kiléptem. A bemelegítésnél jól mozogtam, verseny közben azonban görcsösen dobtam. Remélem, az olimpián nem így lesz." Férfi 200 méteren Pauer Géza címvédésre készült, klubtársa, Dobos Gábor pedig arra, hogy visszavágjon a 100-on elszenvedett vereségért. Dobos remekül is kezdett, jelentős előnnyel fordult a célegyenesbe, de a táv végét Pauer lényegesen jobban bírta, s enyhe ellenszélben 20.89 másodperccel lett első. "Bizony, nem volt egyértelmű, hogy nyerhetek – magyarázta lihegve. – Amikor azonban elkezdtem Gábort megközelíteni, éreztem, hogy meglesz a győzelem. A táv végén ugyanis én el tudok lazulni, ezért fekszik nekem jobban a száznál a kétszáz méter. Köszönet a két aranyért az edzőmnek." "Szerettem volna visszavágni – mondta Dobos –, de hát a kétszáz nem az én számom. Annak mindenesetre örülök, hogy ma sokkal jobban futottam az első száz métert, mint ahogy a tegnapelőtti döntőben." Taktikai versenyt vívott 1500 méteren a 800-as bajnok Kerékjártó István és az 5000-en győztes Csillag Balázs. Elvileg Kerékjártónak kellett volna jobban hajráznia, de a szekszárdi versenyző meglepte őt: háromszázzal a cél előtt megiramodott, és megszerezte a második aranyérmét. Az említetteken kívül még hárman dupláztak: Tóth Lívia az akadály után 1500-on, Szabó Enikő a 100 méter után 200-on, Kürti Éva a diszkoszvetés után súlylökésben is győzött. Az LG különdíját, az egy-egy nagy értékű mobiltelefont a legjobb férfi- és női eredményt elérő sportoló, a kalapácsvető Annus Adrián és az akadályfutásban remeklő Tóth Lívia kapta. ---- L ---- F