<kep4>Ronaldóval döntős Portugália

Vágólapra másolva!
2004.06.30. 23:04
Címkék
Nekünk csak játék.A tornát szervező Európai Labdarúgó-szövetség internetes oldalán szavazásra csábították az arra tévedőket (azaz dehogy tévedtek&), az elitfutball rajongói arra tippelhettek, szerintük ki nyeri meg a PortugáliaHollandia elődöntőt.

Nos, meglehetősen "nagy fölénnyel" győztek a korábban a felnőtteknél sehol sem döntőző házigazdák: a kezdés előtt az 50.48–49.52-es végeredmény jelent meg az elektronikus "táblán".
Akik a vendéglátók sikerére voksoltak, aligha számoltak azzal, hogy Luiz Felipe Scolari tanítványai bevallottan tartottak a hollandok ászától, a szerintük rút Van Nistelrooytól. "Ha egyedül hagyjuk a kapunk előtt, akkora bajt okozhat Portugáliának, mint még soha senki" – hangoztatták. Elsősorban a bekkek jelezték, hogy nem bánnák, ha a himnuszok alatt a manchesteri támadó úgy lemerevedne, hogy a második percben meghúzódik – habár az sem zárható ki, hogy csak a mézesmadzagot húzták el ily módon riválisuk előtt. Hogy azért az első sípszó előtt ne essen kétségbe a haza, arról Jorge Andrade gondoskodott, midőn közölte: "Ne izguljon senki, megoldjuk Van Nistelrooy semlegesítését."

Kattintson a képre, tekintse meg galériánkat!
Kattintson a képre, tekintse meg galériánkat!
Kattintson a képre, tekintse meg galériánkat!
Az oranje csatára nem üzent vissza, de nem lepődtünk volna meg, ha azzal csal mosolyt népe arcára, hogy kijelenti: "Nyugi, nyugi, túljárok a portugál védelem eszén is…" Gyanítható, egy fokkal könnyebb dolga lett volna, ha "főnöke", Dick Advocaat Makaayt vagy Van Hooijdonkot, esetleg az Eb legjobban fizetett "turistáját", az elődöntőig egy percet sem játszó Kluivertet is csatasorba küldi a XXI. században épült, nem véletlenül Alvalade XXI-stadionnak nevezett arénában. Csakhogy a bab nélküli bableveshez hasonlóan sokat bírált kapitány maradt a jól bevált receptnél (bevált, hiszen a lassabb Formula–1-es pilótákat idéző gyengébb rajt után a legjobb négybe verekedték magukat Davidsék): a biztonságot szem előtt tartva inkább a védekező felállást részesítette előnyben. Egy váltást azért elkönyvelhettünk: az eddig biztos kezdőnek számító Van der Meyde váratlanul a kispadon találta magát, helyét Overmarsnak volt kénytelen átadni.

Kattintson a képre, tekintse meg galériánkat!
Kattintson a képre, tekintse meg galériánkat!
Kattintson a képre, tekintse meg galériánkat!
Advocaat brazil kollégája, a tiszteletre méltó pályafutása során 16 különböző trófeát begyűjtő Scolari is szolgált egy meglepetéssel: a kontinensbajnokságon nem éppen csúcsformát mutató Pauleta lehetett a gyepen az első perctől fogva, talán annak köszönhetően, hogy a hírek szerint Nuno Gomes kisebb sérülése miatt inkább a cserék társaságában figyelte az első játékrész eseményeit. A jól értesültek tudni vélték, a bokája fáj – szerintünk a szíve…
Hollandiában 75 perccel korábban zártak az üzletek, a boltvezetők nyilván arra gondoltak, kedvenceikhez hasonlóan nyitott kapukat döngetnek majd. Ehhez képest úgy indult a 12. Európa-bajnokság első elődöntője, hogy a portugálok nagy roham alá vették Van der Sar kapuját. Igaz, ami igaz, e helyütt inkább csak lehetőségekről, mint helyzetekről tudunk beszámolni, de hát ez is több annál, amit a hollandok az első 25 percben bemutattak. Különösen Figo aktivitása volt feltűnő, a pályáról legtöbbször idő előtt lehívott középpályás egyre-másra adta a jobbnál jobb zsugákat társainak. A megérdemelt vezető gól előtti asszisztot mégsem a hazaiak 7-ese könyvelhette el magának, hanem Deco, akinek a szögletét az angol bajnokságban a jelek szerint sokat tanuló "ifjabbik" Ronaldo, Cristiano könnyedén váltotta gólra.
Külső szemlélőként jobban örültünk volna, ha mondjuk az első percben esik ez a gól, hiszen Advocaat együttese ezután kezdett el futballozni. Gyors egymásutánban két ziccert is kialakított, előbb Overmars bikázott fölé (Marc, ami a lábat illeti…), majd Seedorf stukkolt mellé onnan, ahonnan egy Seedort-szintű spílernek illene befejelnie a labdát. Bezzeg Van Nistelrooy labdája nemcsak Ricardón, hanem a gólvonalon is túljutott, ám az egyenlítést azért nem regisztrálhattuk, mert a svéd játékvezetői kettős (Frisk főbíró és Ekström partjelző) lesállásra hivatkozva megakadályozta, hogy újabb középkezdéssel folytatódjék a meccs.
Maradjunk annyiban, centiken múlott az egyenlítés, csakúgy, mint percekkel később a portugálok egyről a kettőre jutása. Figo ugyanis mesterien tekert kapura, Van der Sar már verve volt, ám a kapufát kemény fából faragták: útját állta a labdának.
Más szóval, az első félidőnek úgy lett 1–0 a vége, hogy 1–1 vagy 2–0 is lehetett volna…
A pihenő közben "merész" húzásra szánta el magát Advocaat: Makaay személyében behozott még egy csatárt (a Bayern támadójának kedvéért Overmarst áldozta fel, aki 45 percen át talán a legjobban teljesített a hollandok közül…). Ennek ellenére nem fenyegette infarktusveszély a vendéglátókért szorító milliókat, hiszen – lövések és fejesek híján – Ricardónak legfeljebb a beadásokat kellett hatástalanítania. Odaát jóval több dolga volt Van der Sarnak, aki a 46. és az 58. perc között ötvenszázalékos védési mutatóval "büszkélkedhetett": Pauleta bombáját még hárította, azonban Maniche irtózatos erejű, ráadásul a legjobb helyen kikötő labdájával szemben már tehetetlen volt.
Eldőlt?
Ugyan! Már csak azért sem, mert Jorge Andrade a vetélytárs segítségére sietett: a Van Nistelrooy elöl menteni igyekvő bekk a saját kapujába emelt – gyanítható, nem erre gondolt, amikor a mérkőzés előtt a holland zseni semlegesítéséről beszélt…
Szűk félórája maradt a németalföldi együttesnek az egyenlítésre, ám hiába tett meg mindent, hogy legalább a hosszabbítást kiharcolja, 0–2 után már nem tudott talpra állni.
Portugália döntős!
Luiz Felipe Scolari ismét döntős! És megint egy Ronaldónak köszönhetően… ---- 6. perc: Deco balról ívelt középre, és bár az öt és felesen felugró Pauleta jobban megnyúlt, mint egy gumicukor, már nem érte el a labdát, amelyet így Van der Sar magához ölelt – aztán picit kiejtette, így épphogy megúszta, hogy a menteni igyekvő Davids a labdával együtt a kapusát is kirúgja a stadionból.
9. perc: Figo kevergetett a jobb oldalon, centerezése után ezúttal Cristiano Ronaldo lába lett kétszer akkora, de mindhiába, a labda megint gyorsabb volt, így a jobb kapufánál biztosító Reiziger szögletre rúghatta.
18. perc: Figo Cocuval a nyakán akkora vágtába kezdett, hogy bizonnyal világrekordot ért el a 38 és fél méteres síkfutásban, majd az alapvonalnál visszagurított Cristiano Ronaldóhoz, aki alaposan meglepődhetett társa futókedvén, mert a tizenhatos csücskénél erőtlenül Van der Sar kezébe lőtt.
26. perc: Deco bal oldali szögletrúgása után Van Bronckhorst és Reiziger nem nagyon tudta elosztani az embereket, így Cristiano Ronaldo tökéletesen üresen maradt, és az ötösről a kapu közepébe bólintott.
1–0
28. perc: Egyből magukra találtak a hollandok. Davids balról bekanyarított labdáját Jorge Andrade felfelé fejelte, éppen Overmars elé, aki akkor jár jól, ha a kaputól nyolc méterre állva leveszi, elfekteti Ricardót, kiint a nejének, és végül kiegyenlít, ehelyett nagy kapkodva Portóig rúgta a labdát.
35. perc: Maniche iramodott el a jobb oldalon, félmagasan középre adott, és a holland védelem nem tudta bekeríteni az egy szem Pauletát, aki tíz méterről lőtt, de a bal sarokra tartó labdáját Van der Sar szögletre tudta tessékelni.
41. perc: Figo jól látta meg, hogy el lehet csavarni a labdát Van der Sar mellett, így a tizenhatos jobb oldali csücskéről ballal kapura lőtt, és bár a holland hálóőrnek nem volt esélye, a jobb oldali kapufa kisegítette.
54. perc: Davids gondolta úgy, hogy meglepi Ricardót, ezért húsz méterről kapura lőtt, ám gyengén találta el a labdát, amely csak hosszas gondolkodás után vánszorgott át az alapvonalon.
55. perc: Deco kiváló labdával indította Pauletát, aki egyedül törhetett kapura, ám nem bonyolította túl a helyzetet, 19 méterről, óriási helyzetből teli rüszttel Van der Sarba rúgta a labdát.
58. perc: Cristiano Ronaldo kisszöglete után Maniche vette észre, hogy amúgy Figo módra el lehet tekerni a labdát, ám még csapattársánál is jobban célzott, mert a balösszekötő helyéről jobbal szenzációsan csavart a bal felső sarokba.
2–0
63. perc: Van Bronckhorst bal oldalról akarta játékba hozni a középen kilépő Van Nistelrooyt, ám a becsúszó Jorge Andrade inkább maga végezte el a holland dolgát: olyan szerencsétlenül nyúlt a labdához, hogy az a kilépő Ricardo fölött a kapu közepébe hullott. Öngól!
2–1 ---- Több játékos is meglehetősen furcsa érzésekkel ballaghatott ki az Alvalade XXI-stadionba, hiszen azt láthatta, hogy vele szemben olyan futballisták álltak, akikkel a "hétköznapokon" vállvetve küzd. Cristiano Ronaldo és Ruud van Nistelrooy például az idén FA-kupát nyert a Manchester Uniteddel, Rui Costa és Clarence Seedorf a Milannal az olasz bajnokságban diadalmaskodott, az esetenként pedig a Fernando Couto, Jaap Stam bekkpárra építő Lazio az Olasz Kupát gyűjtötte be. (Az új idényben új társulások is lehetnek, hiszen Stam elmegy a Milanba, Paulo Ferreira és Arjen Robben pedig a Chelsea-nél látja viszont egymást.)
A legfurcsábban azonban Luis Figo érezhette magát, hiszen anno a Barcelonában hosszabb-rövidebb ideig Michael Reiziger, Philip Cocu, Patrick Kluivert, Frank de Boer és Boudewijn Zenden is a csapattársa volt, manapság viszont, a Real Madrid játékosaként Reizigerre, Cocure és Kluivertre sem illik "szépen néznie".
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik