Ha valakivel kapcsolatban óvatosan kell bánni a jóslatokkal, az feltétlenül Balzsay Károly. Hiszen hiába ismeri el a szakma a magyar amatőrboksz vitán felüli vezéralakjának a ragyogó kvalitásokkal megáldott, intelligens öklözőt, ha a nagy versenyeken különböző okok miatt egy (a 2002-es permi Eb, amelyen ezüstérmes lett) kivételével nem alkotott maradandót.
A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
Eleinte a sorsolás volt vele kegyetlen, 2000-ben mind az Eb-n, mind az olimpián siralmasan produkált, azóta pedig néhány örömteli kivételtől eltekintve olyan óvatosan, túlságosan taktikusan kezdte a mérkőzéseit, hogy a pontozók gond nélkül odaadhatták azokat az ellenfeleknek. A göteborgi kvalifikáción aztán végre a valódi, a "permi" Balzsay mozgott a ringben, és szerzett athéni kvótát, azaz megint lehet bizakodni, hogy legalább az amatőröktől való búcsú példásra sikerül. Ha már szeptembertől a hamburgi Universum Box-Promotion profija lesz a Vasas-Rica Hungária középsúlyú bajnoka. – Kvótás társai közül Bedák Pál éppen junior-világbajnok lett Dél-Koreában, a többiek pedig Madridban bokszolnak az EU bajnokságán. A legjobbkor jött ez a kézsérülés… – Annyira nem vészes a helyzet, bár tény, hogy a bal mutatóujjamnál az egyik edzésen elütöttem a bütyköt, és már az előolimpiára is úgy mentem ki, hogy erősen be volt dagadva – mondja Balzsay Károly. – Még most is érzékeny, pedig kenegetem, kezelik lézerrel is, de a lényeg, hogy július ötödikére, az utolsó tatai olimpiai edzőtábor kezdetére tökéletesen rendben legyen. – Sydney előtt is hasonló volt a helyzet, nem? – Akkor egy hónappal a rajt előtt csaptam el a kézközépcsontomat, az melegebb volt, és bár nem akarom ráfogni a 2000-es szereplésemet, de nem tett jót neki. Most azért kisebb a baj. – Göteborgban valóban nagyobbnak tűnt, hiszen az utolsó kvalifikációs torna előtt még nem volt kvótája. – Iszonyatos stressz alatt voltam, nehezen éltem meg, hogy a végére marad a döntés, Lénárt Ágota pszichológusnak volt velem dolga bőven. A sorsolás láttán aztán szerencsére már egy kicsit megnyugodtam, a legfontosabb meccsen tényleg bedobtam mindent, nem adtam esélyt a bíróknak, és a sérülést is megúsztam.
Balzsay Károly (balra) jobb kezétôl remélhetôleg az athéni riválisok is kapnak egy kis emléket (Fotó: Czeglédi Zsolt)
– Ilyen a boksz, a pulai kvalifikációs Eb-n is kiváló sorsolása volt, felszakadt szemöldöke miatt mégis leléptették. – Az mindig benne van a pakliban, Göteborgban is vigyáztam, nehogy megint szétfejeljenek, és Athénban is vigyázni fogok. – A Görögországba utazó magyar ökölvívók közül egyedüliként bokszolt már olimpián. Ez könnyít a helyzetén? – A legfontosabb különbség az lesz, hogy most, középsúlyúként nem kell annyit fogyasztanom, mint négy éve. Hetvennyolc kiló körül vagyok a jelenlegi, kesztyűmentes időszakban, ami azt jelenti, hogy nagyjából hetvenhétről kell majd belefogynom a súlyomba, ami nem gond. A helyszínt pedig az előolimpián már felmérhettük, ismerős lesz a csarnok, a melegítőterem, a szorító, minden. A nyüzsgés elviseléséhez pedig tényleg jó, hogy Sydneyben már belekóstolhattam. – Azt azért ígérje meg, hogy ha olyan sorsolást kap, mint négy éve, akkor elmegy a dobogóig.
Balzsay Károly
Született: 1979. július 23., Kecskemét Klubja: Vasas-Rica Hungária Edzôje: Szántó Imre Súlycsoportja: 75 kg (középsúly) Alapállása: fordított (balkezes) Legjobb eredményei: Eb-2. (2002, Perm, 75 kg); junior Eb-2. (1997, Birmingham, 67 kg); 7x magyar bajnok (1997–99, 71 kg; 2000–03, 75 kg)
– Ha van egyáltalán még egy olyan sorsolás… Vegyük figyelembe, hogy a hetvenöt kiló talán a legerősebb súlycsoport, a kubai Despaigne, a kazah Golovkin és az orosz Gajdarbekov mind világklasszis, de a román, az ukrán, az üzbég vagy az amerikai fiú is szenzációs bunyós. Köztük kell helytállnom. – Aztán mehet a profik közé. Tényleg, bokszol a szeptember tizenegyedikei Erdei-gálán? – Augusztus harmincadikán jövök haza Athénból, korábban október elsejei profibemutatkozásról volt szó, úgyhogy nem tudom, tényleg nem. A nyaralásomat végül is még két héttel el tudom tolni, majd kiderül, mi lesz. Most a legfontosabb az olimpia. ---- Csak rajta múlik, feláll-e a dobogóra Balzsay Karcsi mindent tud, amit tudni kell a nagy eredményhez, mostanáig azonban az mégsem igazán jött ki belőle. Hadd tegyem hozzá: ebben az őszinte, kemény sportágban nem feltétlenül tesz jót, ha valaki túlságosan is cizellált lelkű, mérlegelő típus, hogy mást ne mondjak, nekem is erre ment rá az első, a barcelonai olimpiám. Karesz az őt körülvévő világ minden rezdülésére figyel, ezért jelentős szakmai feladat lesz megtalálni a helyét az olimpiai forgatagban, és teljes erővel a versenyre, a minél jobb szereplésre koncentrálni. De akárcsak Káté vagy Bedák Pimpa esetében, Karcsinál is biztos vagyok abban, hogy Szántó Öcsi bácsi megtalálja majd a megfelelő választ a felvetődő szakmai és nem szakmai kérdésekre. A balegyenese és a jobbhorga kiváló, remek érzékkel old meg bonyolult ringbeli helyzeteket is, ütőerő dolgában elsőrangúan áll, és nem kell félteni akkor sem, ha a bátorságára van szükség. Ha elkapja a fonalat, akkor ebben a méregerős súlycsoportban is megállhatja a helyét, legyőzhetetlen ellenfél nincs, kizárólag Karcsin múlik, hogy meddig jut. Ha minden összejön, akkor teljesen reális célja lehet az olimpiai dobogó, aztán mehet profinak, én mindenesetre itt is, ott is nagyon fogok szurkolni neki.
Kovács István (Olimpiai, világ- és Európa-, profi világ-, Európa- és interkontinentális bajnok öklöző) ---- GENNAGYIJ GOLOVKIN (KAZAHSZTÁN) Golovkin az amatőrboksz vitán felül legsűrűbb, legkeményebb súlycsoportjának is kiemelkedő alakja. A kazahok villámcsapásszerű ütésekkel, ragyogó lábmunkával és igazi közép-ázsiai kondícióval megáldott világbajnoka egy ízben már meggyőző bunyóval kerekedett felül Balzsayn – alighanem ellene szenvedne meg legjobban a Vasas-Rica Hungária ütőerő tekintetében ugyancsak kiváló bajnoka.
YORDANIS DESPAIGNE (KUBA) Despaigne-Herrera a maga két világbajnoki bronzával sehol sincs a karibi válogatott szupersztárjaihoz képest, mégsem szabad őt félvállról venni. Szerencsére nem Ariel Hernández vagy Gutierrez formátumú nagymenő, de ő is majdnem mindent tud a boksz tudományából. Az előolimpián egy óvatos, sérült Balzsay ellen győzött, és ez a fordított alapállású magyarnak akár jól is jöhet.
GAJDARBEK GAJDARBEKOV (OROSZORSZÁG) Régi ismerősünk. Erdei Zsolt ellene vívta Sydneyben amatőr-pályafutása utolsó párharcát, akkor az orosz rendkívül csúnya meccsen győzött. Aztán néma csend Gajdarbekov karrierjében, a versenyek kezdeti szakaszában rendre alulmaradt valakivel szemben, mígnem a februári, pulai Eb-n ragyogó öklözéssel felült a kontinens trónjára. Nagy kérdés, hogy furcsa stílusa mennyire fekszik Balzsaynak…
MARIAN SIMION (ROMÁNIA) Az idősebbik Simion testvér (öccse, Dorel is világ- és Európa-bajnok) öt éve, a döntőktől visszalépő kubaiaknak hála, meccs nélkül nyert világbajnokságot, Balzsayt már többször legyőzte, mi több, a szövetségben Simion-fóbiáról is beszélnek – egy biztos: Balzsay apuka Marian ellen adta fel furcsán a varsói selejtezőn fia meccsét. Pedig az öregedő Simiont egyszer már igencsak el kéne kapni…
ANDRE DIRRELL (EGYESÜLT ÁLLAMOK) A 21 éves michigani fiú nagy meglepetést szerezhet az olimpián, hiszen az előolimpia fináléjában leiskolázta Despaignét, korábban egy kazahok elleni válogatott meccsen győzött már Golovkin ellen is, szédületes a balegyenese, és rendkívül erős. Balzsay a legnagyobb tisztelet hangján beszél róla az előolimpiai produkciója láttán, nem csoda, hogy Athén után Dirrell is távozik az amatőrök közül.
Az NS athéni tippje 1. Golovkin (Kazahsztán) 2. Gajdarbekov (Oroszország) 3. Dirrell (Egyesült Államok) és Despaigne (Kuba) ---- 2000, Sydney, olimpia: 1. Gutierrez (kubai), 2. Gajdarbekov (orosz), 3. Alekperov (azeri) és Erdei Zsolt (magyar) 2001, Belfast, világbajnokság: 1. Gogoljev (orosz), 2. Hajdarov (üzbég), 3. Froch (angol) és Despaigne (kubai), …Szűcs István a nyolcaddöntőben kiesett 2002, Perm, Európa-bajnokság: 1. Maskin (ukrán), 2. Balzsay Károly (magyar), 3. Rauhala (finn) és Diambang (francia) 2003, Bangkok, világbajnokság: 1. Golovkin (kazah), 2. Maskin (ukrán), Despaigne (kubai) és Szjeklocsa (szerb-montenegrói), …Balzsay Károly a nyolcaddöntőben kiesett 2004, Pula, Európa-bajnokság: 1. Gajdarbekov (orosz), 2. Wilaschek (német), 3. Cagijev (azeri) és Lee (ír), …Balzsay Ká-roly a nyolcaddöntőben kiesett ---- (Helyszín: Periszteri Olimpiai Ökölvívócsarnok. Az athéni játékokra 28 öklöző kvalifikálta magát a 75 kilogrammos súlycsoportban, Európából nyolc – plusz a görögök kértek és kaptak egy szabadkártyát –, köztük az áprilisi, göteborgi kvalifikációs torna megnyerésével névre szóló kvótát szerző Balzsay Károly. A versenyek egyenes kieséses rendszerben zajlanak, a sorsolás jóvoltából a felső ág legtetején négy öklözőnek nem kell a 16 közé jutásért kesztyűt húznia, kiemelés – az ökölvívótornák hagyományainak megfelelően – nincs. Az időpontokat magyar idő szerint jelöltük.)
Augusztus 14. 12.30–14.00 és 18.30–20.00: 1. forduló Augusztus 21. 14.00–15.30 és 20.00–21.30: nyolcaddöntő Augusztus 25. 19.30–20.30: negyeddöntő Augusztus 27. 14.00–14.30: elődöntő Augusztus 28. 20.16–20.19: döntő