Az ember azt gondolná, ha valamikor, hát ezen a mérkőzésen szó sem lehet taktikázásról, a kezdőcsapat ravasz variálásáról. A franciák ugye egy esetleges győzelemmel nyugodt utolsó csoportmecscset biztosíthatnak maguknak, ami az ilyen kiegyenlített mezőnyben elég fontos szempont.
Lilian Thuram hat évvel ezelôtt, a világbajnokság elôdöntôjében két gólt szerzett a horvátok ellen – elôtte és utána egyszer sem volt eredményesa francia válogatottban
Lilian Thuram hat évvel ezelôtt, a világbajnokság elôdöntôjében két gólt szerzett a horvátok ellen – elôtte és utána egyszer sem volt eredményesa francia válogatottban
A horvátoknak meg egyenesen létkérdés a győzelem azután, hogy a kvartett legesélytelenebb tagjának tartott svájci válogatott ellen elpazaroltak két pontot, továbbá némi revánsvágy is hajthatja őket, az 1998-as vb-elődöntőre gondolva. Ehhez képest az előzetes információkból az derül ki, hogy Otto Baric kulcsemberek pihentetését fontolgatja. Igaz, ez valamelyest érthető, mivel öt játékosa kapott sárga lapot az első meccsen (meg is büntette a szövetséget az UEFA 6600 euróra). Ha a Dado Prso, Boris Zivkovic, Ivica Mornar, Milan Rapaic, Nenad Bjelica kvintett bármely tagja újabb figyelmeztetésben részesül, nem lehet ott az angolok elleni találkozón. Ezért előfordulhat, hogy Prso vagy Bjelica a kispadról fogja szemlélni, amint társai csütörtök este kibaktatnak a leiriai stadion gyepére. "A kapitány biztos kihagy egy-két játékost a sárga laposok közül, de olyan sokan vannak, hogy nem könnyű a választás. Akármi is lesz, úgy kell játszanunk, ahogyan az angolok tették. Nagyon gyorsan" – elmélkedett a másodedző, Drazen Ladic. "A célunk természetesen az, hogy másodszor se kapjunk ki, de az sem lenne tragédia, ha a címvédőtől vereséget szenvednénk. Mindenesetre felszabadultan futballozhatunk, az esélyesség terhe nélkül" – tette hozzá a franciaországi vb-n bronzérmet szerző együttes kapusa. A horvátokat nem úgy ismerjük, mint akik öbizalomhiányban szenvednek, úgyhogy a fentieket csak egyféleképpen értelmezhetjük: déli szomszédaink erősen bíznak benne, hogy jövő hét hétfőn az angolok ellen kiharcolhatják a továbbjutást. Ladic ugyanakkor elismerte, "a csoport két nagycsapata az esélyes a negyeddöntőbe kerülésre". Ezt a vezetők is érezhetik, mert szerda este a delegáció meglátogatta a híres portugál zarándokhelyet, Fatimát, ahol a legenda szerint a Szűzanya 1917-ben megjelent három pásztorgyereknek. "A fiúk készen állnak, mindenki edzett, semmi problémánk sincsen. Fatimában imádkozni fogunk" – mondta Baric még a kirándulás előtt.
És mi a helyzet a francia táborban? Nos, Santini mester máris számolgat. "Ha nyerünk, szinte biztosan továbbmegyünk" – vélekedik a franciák szakvezetője. Nem valószínű tehát, hogy sokat változtatna a négy napja bravúros diadalt kiharcoló együttesén. Annál inkább szeretné majd Zinedine Zidane-t és Robert Pirest pihentetni az utolsó csoporttalálkozón – de ehhez most meg kel kaparintani mind a három pontot. "Nem tudom, Baric hasonló taktikát fog-e követni, mint Svájc ellen. Ha igen, megint nagyon nehéz dolgunk lesz a védelem feltörésével" – jegyezte meg Santini. A 101. válogatottságára készülő Lilian Thuram – aki karrierje mindkét válogatott gólját azon a bizonyos horvátok elleni vb-elődöntőn érte el – derűlátóbb, mint a szakvezető. "Meglepett minket, mennyire defenzíven léptek fel az angolok. Nem voltak hajlandóak játszani, és bizony sokkal nehezebb kibontakozni, ha egyetlen térfélen kell megoldani mindent. Szerintem a horvátok futballkultúrájába ez nem fér bele, sokkal nyitottabb játékot várok tőlük" – dörzsölte a kezét a torinói védő, talán újabb két találat reményében… Pires a legkevésbé sem aggódik az együttes formája miatt, annak viszont örül, hogy megfordulni látszik egy tendencia. "Ahogy a lisszaboni összecsapás alakult, abból azt remélem, hogy visszatérőben van a szerencsénk" – vigyorgott az Arsenal középpályása, alighanem a távol-keleti vb-n tapasztaltakra célozva. A csapatkapitány, Marcel Desailly most már teljesen egészséges. Erre utal, hogy az angol meccsen a kezdők közül kimaradók hétfőn barátságos meccset vívtak a másodosztályú Desportivo das Aves gárdájával (góllövők: Louis Saha 2, Sylvain Wiltord és Steve Marlet), és ő is a pályán volt. ---- Horvátország
12 Butina 3 Simunic 5 Tudor 6 Zivkovic 7 Rapaic 10 N. Kovac 11 Sokota 13 D. Simic 18 Olic 19 Mornar 21 R. Kovac
Szövetségi kapitány: Jacques Santini ---- Igor Tudor
Felbecsülhetetlen előnyt jelenthet, ha egy védő a rettegett francia csatárkettős legalább egyik tagjának minden mozdulatát ismeri. Igor Tudor, az eltiltásából visszatérő horvát bekk a Juventusban négy éve nap mint nap együtt edz mostani "párjával", így nem csodálkoznánk, ha Otto Baric szövetségi kapitány rá bízná a 26 éves csapattársa őrzését. Más kérdés, hogy adott esetben akár két avatott "kullancs" vigyázó szeme is kevésnek bizonyulhat. A négy évvel ezelőtti döntőn például Iuliano és Pessotto is hiába volt otthon a Trezeguet című tantárgyban…
David Trezeguet
A Juve félig argentin származású gólzsákja akkor sem csodálkozhatott volna, ha Jacques Santini egy merész húzással kihagyja a kezdőből, elvégre csapnivaló idényt zárt Torinóban (igaz, sokat volt sérült). Az angolok ellen mutatott teljesítménye sem győzött meg minket arról, hogy az Eb-re feltámadt, az együttest azonban a kapitány állítja össze, márpedig ő úgy gondolhatta, a 2000-es finálét aranygóllal eldöntő futballistát botorság volna mellőzni. Ebben is van valami, most már rajta a sor, hogy meghálálja a bizalmat.
Hoppá
A két válogatott eddig háromszor találkozott egymással, mindannyiszor a franciák nyertek. Először az 1998-as világbajnokság elődöntőjében meccseltek (2–1), arról a 90 percről horvát oldalon csupán Dario Simic maradt meg hírmondónak. A később a tornát is megnyerő rivális csapatából azonban heten – Fabien Barthez, Lilian Thuram, Bixente Lizarazu, Marcel Desailly, Zinedine Zidane, Thierry Henry és David Trezeguet – is ott vannak a jelenlegi keretben, sőt feltehetőleg mindannyian a kezdőben kapnak helyet.