Anglia győzelmi kényszerrel készül a Svájc elleni csoporttalálkozóra, amelyen Coimbra városa is bemutatkozik házigazdaként. A Franciaország elleni mérkőzést óriási balszerencsével, Zinedine Zidane duplájával az utolsó pillanatokban elbukó "háromoroszlánosok" magabiztosan készülnek az Európa-bajnokságokon eddig még nyeretlen svájciak ellen. Az 1996-os Eb nyitó meccsét ez a két csapat játszotta, az akkori 11-gyel most inkább a svájciak lennének kisegítve.
Henchoz szerint Svájc esélytelen
Henchoz szerint Svájc esélytelen
Ők egyébként nem is számolnak a győzelemmel, Stéphane Henchoz szerint az esélytelen nyugalma miatt szolgálhat meglepetéssel szurkolóinak a piros-fehér gárda. "Az angoloknak győzniük kellett volna az első meccsen, emiatt idegesek, és óriási nyomás nehezedik rájuk. Nekünk most nem kell feltétlenül nyernünk, a döntetlennel is esélyünk lenne arra, hogy az utolsó kör előtt a második helyen álljunk. A diadal csak hab lenne a tortán, de a három pontért nagyon meg kell dolgozni. Tudjuk, hogy Anglia nagy futballnemzet, mi pedig a kicsik közé tartozunk, de a rájuk nehezedő nyomás a mi segítőnk" – mondta Henchoz, a Liverpool védője, aki a Division I-ből feljutó West Bromwichot erősítő Bernt Haasszal együtt – a yahoo.com internetes oldal fogalmazása szerint – "abba a kézbe készül beleharapni, amely eteti." A svájciaknál nem játszhat Johann Vogel, a PSV középpályása, akit kiállítottak Horvátország ellen. Helyén egy másik légiós, a Marseille-ben játszó Fabio Celestini kap majd lehetőséget, Köbi Kuhn tőle várja, hogy hatástalanítsa az angol középpályát. Az angoloktól ebben az alakzatban Paul Scholes a sérülése dacára játszhat, ha mégsem, helyére Owen Hargreaves kerülhet. A védelmen viszont változtat Sven-Göran Eriksson, az angolok svéd szövetségi kapitánya, akinek nem sérülés, hanem John Terry felépülése miatt "kell" váltania. A franciák ellen parádésan védekező Ledley King ismét a kispadra kerül, és a nála három nappal fiatalabb Chelsea-játékos áll majd Sol Campbell mellett.
Ami talán sokakat érdekel, a "háromoroszlánosoknál" továbbra is David Beckham fogja elvégezni a tizenegyest, ha lehetőséghez jut a csapata. A franciák ellen 1–0-s vezetésnél elhibázott büntetője nem szegte kedvét Spiceboynak, aki töretlen önbizalommal készül. "Hagytam már ki korábban is tizenegyest, és túltettem magam rajta. Ezúttal sem lesz másként, ezt megígérhetem. Nem vagyok vesztes típus, addig küzdök, amíg nem sikerül győznöm. A közelmúltban történt egy-két kellemetlen esemény az életemben, de aki együttérez a csapattal, tudja, hogy legyőztem a nehézségeket. A Franciaország elleni meccs nemcsak engem, csapattársaimat is feldühítette, és emiatt a svájciak fognak bűnhődni. A kezdő sípszótól a nyakukon leszünk, nem hagyjuk őket levegőhöz jutni" – fogadkozott Beckham. A csoportkört Anglián kívüli tornán eddig mindig elbukó "háromoroszlánosok" csapatkapitánya kiemelte, hogy a két csatár, Michael Owen és Wayne Rooney kiváló kettőst alkot, előbbi az előre rúgott labdákra általában pontosan érkezik, míg utóbbi a nála lévő labdával képes csodákat művelni. A svájci védők minden bizonnyal felkészültek a két fiatal hatástalanítására. Kuhn szerint együttese képes rá, hogy 1981 után újra nyerjen Anglia ellen. "Tudjuk, hogy a franciák elleni meccsük után könnyebb kilencven percre számítanak. Semmi vesztenivalónk sincs, ha tizenöt percig kibírjuk kapott gól nélkül, jó esély van rá, hogy idegessé válnak, és akkor már bármi megtörténhet" – vélekedik a szakember. ---- Anglia
1 James 2 G. Neville 3 A. Cole 4 Gerrard 5 Terry 6 Campbell 7 Beckham 8 Scholes 9 Rooney 10 Owen 11 Lampard
Szövetségi kapitány: Sven-Göran Eriksson
Svájc
1 Stiel 2 Haas 5 M. Yakin 8 Wicky 9 Frei 10 H. Yakin 11 Chapuisat 16 Celestini 17 Spycher 18 Huggel 20 P. Müller
Szövetségi kapitány: Köbi Kuhn ---- Michael Owen
A Szpartak ellenében Michael Owen is szerzett gólt, a Liverpool csatára egyenesen klaszszikus mesterhármassal ütötte ki abban az idényben Moszkvában az orosz alakulatot. Owen nem azt az évet emeli ki, ha pályafutása legsikeresebb időszakáról kell beszélnie, sokkal inkább a 2001- eset, amikor a Liverpoollal halmozta a trófeákat, Münchenben pedig Németország ellen ért el mesterhármast. Svájc ellen egyszer játszott, a két válogatott legutóbbi találkozóján, 1998. március 25-én másodszor lett válogatott (1–1 lett a meccs). Yakinnak akkor még két évet várnia kellett első válogatottbeli szereplésére.
Hakan Yakin
Az elmúlt évek legnagyobb svájci labdarúgósikere az FC Basel nevéhez fűződik, Christian Gross csapata a 2002– 2003-as évadban a Bajnokok Ligája legjobb tizenhat csapata közé jutott, méghozzá úgy, hogy megelőzte a Liverpoolt a csoportjában. A bázeli csapat vezéregyénisége az azóta a Stuttgartba szerződő Hakan Yakin volt, a középpályás ugyan az angliai 1–1 és a svájci 3–3 során sem lőtt gólt, de ő szervezte a játékot, ő osztogatta a jobbnál jobb passzokat Rossinak és Gimeneznek. Ugyanebben a sorozatban nem mellesleg győztes gólt szerzett a Szpartak Moszkva és a Deportivo La Coruna ellen.
Hoppá
A 2002–2003-as Bajnokok Ligája Liverpool–Basel ütközetében Michael Owenen és Hakan Yakinon kívül több labdarúgó is szerepelt a két válogatott keretéből. A svájciaktól Hakan bátyja, Murat Yakin, továbbá Bernt Haas és Pascal Zuberbühler mindkét találkozón játszott, míg Marco Zwyssig csak a bázeli, 3–3-ra végződő mérkőzésen kapott lehetőséget (emlékezetes találkozó volt, a Poolnak győzelem kellett volna a továbbjutáshoz, ám 0–3-ról csak egyenlíteni tudott). Stéphane Henchoz csak az első találkozón játszott, ám honfitársaival ellentétben a Liverpoolban, ahol a túloldalról Owen, Steven Gerrard, Jamie Carragher és Emile Heskey állt mellette.