A franciákra fáj a foguk

Vágólapra másolva!
2004.06.16. 20:48
Címkék
Visszaszámolunk, hiszen egyre közelebb a nagy nap: Athénban augusztus 13-án kezdődnek az ötkarikás játékok küzdelmei. A kvalifikációt szerző versenyzők már készülnek, és mi is hangolunk, szeretnénk bemutatni azokat a magyar sportolókat, akikre nagyon is érdemes lesz odafigyelni a görög fővárosban, akik pontszerzők lehetnek, érmet nyerhetnek, sőt akár az aranyéremre is pályázhatnak. Megkérdezzük őket, miként vélekednek saját esélyeikről, a Nemzeti Sport szakértője is elemzi az adott versenyszámot, bemutatjuk a legnagyobb ellenfeleket, az olimpiai programból kiderül pontosan, mikor is kell szurkolnunk nekik, felidézzük a Sydney óta eltelt négy év világversenyeinek végeredményét, és ismereteink alapján megpróbáljuk megtippelni, hogy kik állhatnak majd az athéni dobogón. Vegyük számba a több mint kétszáz tagú magyar olimpiai csapat reménységeit!
Az NSO ajánlja:

Vívás az olimpián

A helyszínek, a versenyszámok, az esélyek, a sportág múltja
Az NSO ajánlja:

Vívás az olimpián

A helyszínek, a versenyszámok, az esélyek, a sportág múltja
– Első olimpiám nagyon kellemes emlékként él bennem. Egyrészt a bronzérmem miatt, másrészt pedig azért, ami azóta közismert lett, hogy ott ismertem meg a feleségemet, Kökény Beát. Ezt a kapcsolatot ráadásként kaptam az érem mellé – eleveníti fel a nyolc évvel ezelőtt történteket Imre Géza.
– És Sydney kihagyása után megint olimpiára készülhet.
– Aminek nagyon örülök. Lehet, hogy közhelynek hat, de egy olimpia elmesélhetetlen élményt jelent, teljesen más, mint a többi verseny. Nekem újoncként szerencsém volt Atlantában, mert az első napon vívtunk, én szereztem az első magyar érmet, így nem volt időm izgulni, no meg azért pánikolni, mert még mindig nincs magyar érem…Ráadásul utána kinnmaradhattam, végig élvezhettem az olimpiát. Csak azt sajnálom, hogy a csapatversenyben hatodikok lettünk, miután kikaptunk az oroszoktól. Máig úgy érzem, lehetett volna jobb is az eredmény.

– Sydney viszont teljesen kimaradt az életéből.
– A szöuli vébén nem kerültünk a nyolc közé, és mivel akkor egy verseny döntött az olimpiáról, a csapat nem utazhatott. Szerencsére, ma már más a kvalifikációs rendszer, különben most sem indulhatnánk… Mit mondjak? Életem legrosszabb időszakát éltem akkor át. Már a felkészülés hetei is borzasztóak voltak, látni azt, hogy a többiek esküt tesznek, ruhapróbára mennek…senkinek sem kívánom.

Ketten az olimpiai csapatból: Imre Géza (balra) és Boczkó Gábor Athénban nem egymás ellen, hanem egymásért, a minél jobb helyezésért küzd majd
Ketten az olimpiai csapatból: Imre Géza (balra) és Boczkó Gábor Athénban nem egymás ellen, hanem egymásért, a minél jobb helyezésért küzd majd
Ketten az olimpiai csapatból: Imre Géza (balra) és Boczkó Gábor Athénban nem egymás ellen, hanem egymásért, a minél jobb helyezésért küzd majd
– Milyen érzésekkel várja Athént?
– Addig még van két hónap, és még két hetem a szabadságból. Lassan elkezdek majd mozogni, úszni, futni, mert bevallom, eddig sem időm, sem energián nem volt rá. Bármikor megszülethet második kisbabánk, és az érkezése előtt kicsit át kellett alakítani a lakást, parkettáztunk, pakolásztam a bútorokat, úgyhogy estére hullafáradt voltam. Persze erre az időszakra nem is voltak komolyabb terveim a sporttal, mert nagyon rám fért a kikapcsolódás, a feltöltődés. A világbajnokság után iszonyú menetelés várt ránk, verseny versenyt követett, és nekünk mindegyiken érmet kellett szereznünk. Nemcsak fizikailag, idegileg is elég megerőltető volt. Szóval, nem akartam a sporttal foglalkozni, mert arra az állapotra vágytam, hogy hiányozzon a vívás, és örömmel, jókedvűen menjek majd edzésre. Nos, mostanra eljutottam ide, alig várom az edzőtábort. Athénról egyébként nincsenek kellemes emlékeim. A kilencvennégyes világbajnokság nem a legjobban sikerült, no és az maradt meg bennem, hogy hatalmas volt a hőség, alig kaptunk levegőt a csarnokban. Remélem, az olimpia kitörli majd ezeket az élményeket.
– Csak két mérkőzést kell megnyerniük, és máris a döntőben lesznek…
– Úgy tudjuk, az ukránokkal kezdünk, és ha győzünk, az oroszok következnek. Vagyis elkerültük a franciákat, illetve ha minden jól alakul, csak az aranyért találkoznánk velük. Persze, ehhez mindkét csapatnak el kell jutnia a döntőig. ---- A négy fiú a legrutinosabb magyar csapatot alkotja, hosszú pályafutás áll mögöttük, Imre Gézával, Kovács Ivánnal és Kulcsár Krisztiánnal még én is vívtam. Mindannyian a klasszikus alapokon nyugvó technikás vívást képviselik, ismerik a "szakma" minden fortélyát. Amit az októberi világbajnokság után véghezvittek, az maga a csoda. Talán senki sem hitte, hogy az utolsó szalmaszálba kapaszkodva kiharcolják az olimpiai részvételt. Hihetetlen mély gödörből jöttek ki. Minden versenyen érmet kellett nyerniük, és ők képesek voltak erre. Aki ezt meg tudja csinálni… Szóval egy bravúrt már véghezvittek, miért ne sikerülne újból? Némileg egyszerűbb lesz a dolguk, hiszen az olimpia mezőnye jóval kisebb, mint egy világbajnokságé vagy Világkupa-versenyé. Elég két mérkőzést megnyerniük, és máris a döntőben vannak. Persze más szempontból ez nehezíti is a helyzetet, hiszen mindenki nagyon oda fog figyelni arra az egy adott mérkőzésre. Hogy kik lehetnek a nagy ellenfelek? Elsősorban a franciák. Ôk nagyon kilógnak a mezőnyből. Mondanám az oroszokat is, de az övék "egyemberes" válogatott, szinte minden Kolobkovtól függ. Nálunk viszont mindenki jó, nagyon egységes a csapat. Iván és Krisztián Barcelonában, újoncként, ezüstérmes csapat tagja volt. Azóta sajnos nem sikerült érmet nyerniük. Bízom benne, hogy amit újoncként produkáltak a fiúk, arra képesek lesznek rutinosan, kudarcok és sikerek által megedződve is.

Jánosi Zsuzsanna (csapatban világbajnok tőröző, a vívószövetség utánpótlás-igazgatója) ---- FRANCIAORSZÁG

A mezőny kiemelkedő csapata, amit az is bizonyít, hogy a 2000 óta rendezett világversenyeken – egy alkalmat kivéve – mindig a dobogón állt. Az az egy kivétel a tavalyi, havannai világbajnokság volt, amikor óriási szenzációt keltve kikapott az osztrákoktól – akik végül nem jutottak ki az olimpiára. Nem tudni, milyen összeállításban lépnek majd pástra, mert hat-hét klasszisuk van négy helyre. De bármilyen felállásban is lépnek majd pástra, életveszélyesek lesznek – bravúr kell a legyőzésükhöz.

OROSZORSZÁG

Igazság szerint most beszélhetnénk a németekről vagy az ukránokról is, mivel a férfi párbajtőrcsapatok mezőnye kettészakadt: magasan kiemelkednek a franciák, utána következnek a csaknem azonos képeségű oroszok, a németek, a magyarok és az ukránok. A magyarok "második helyét" nemcsak az indokolja, hogy hazabeszélünk, hanem a fentebb vázolt idei nagy menetelés is. De mi indokolja azt, hogy az oroszokat az ukránok és a németek elé soroljuk? Egyetlen név: Pavel Kolobkov. Akit a tavalyi világbajnokságon egyéniben nem engedtek indulni, mert az orosz küldöttség lekéste a rajtot. Kolobkov nemes bosszút állt: hogy ne menjen haza arany nélkül, győzelemre vezérelte a szbornaját. Úgy hírlik, Athénban teljessé akarja tenni éremgyűjteményét, amelyből az olimpiai csapatarany még hiányzik – de bizonyára annak is örül majd, ha társaival dobogóra állhat.

Az NS athéni tippje:
1. Franciaország
2. Magyarország
3. Oroszország ---- 2000, Sydney, olimpia: 1. Olaszország, 2. Franciaország, 3. Kuba,… 7. Magyarország (a magyar csapat harmadik embere a tőröző Marsi Márk volt)
2001, Koblenz, Eb: 1. Ukrajna, 2. Németország, 3. Franciaország, 4. Magyarország
2001, Nimes, vb: 1. Magyarország, 2. Észtország, 3. Franciaország
2002, Moszkva, Eb: 1. Franciaország, 2. Lengyelország, 3. Ukrajna, …8. Magyarország
2002, Lisszabon, vb: 1. Franciaország, 2. Oroszország, 3. Koreai Köztársaság, …9. Magyarország
2003, Bourges, Eb: 1. Franciaország, 2. Ukrajna, 3. Olaszország, … 5. Magyarország
2003, Havanna, vb: 1. Oroszország, 2. Németország, 3. Svédország, …13. Magyarország ---- (Helyszín: Helliniko olimpiai sportközpont, 2. csarnok. A csapatversenyekben 8 ország együttese vesz részt – kivéve abban a fegyvernemben, ahol szabadkártyával a rendező is indít válogatottat –, a küzdelmek egyenes kiesésben zajlanak)

Augusztus 22.:
9.00–10.00: előselejtező (9 csapat esetén)
10.15–11.15: negyeddöntő
11.30-13.40: alsóházi mérkőzések
11.30-12.30: elődöntő
17.30-18.30: mérkőzés a 3. helyért
18.40-19.40: döntő
19.55-20.10: eredményhirdetés
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik