Hol vannak már azok a jó hangulatú edzőtáborok, amikor versenyzőink egymást ugratva készültek az olimpiára?!
Gál Róbert
Született: 1979. március 30., Budapest Klubja: FTC–Ybl Tervezô Edzôje: Vereckei István Legjobb eredményei: vb-4. (ugrás, 2003, Anaheim), Eb-4. (talaj, 2004, Ljubljana)
Gál Róbert
Született: 1979. március 30., Budapest Klubja: FTC–Ybl Tervezô Edzôje: Vereckei István Legjobb eredményei: vb-4. (ugrás, 2003, Anaheim), Eb-4. (talaj, 2004, Ljubljana)
A hagyományos szerda délutáni pihenők, amikor a tatai tóparton sült halaztak, és olykor-olykor lecsúszhatott egy jó fröccs vagy egy korsó sör is a délelőtti tréningen kiszáradt torkokon, netán éppen a szövetségi kapitányok által engedélyezett esti diszkók, amelyeken olykor akár hosszabb-rövidebb románcok szövődtek. Más volt a pihenés, és természetesen egy jó csapatban más volt a munka is. Most nincs hangulat. Csak ha Gál Róbert úgy akarja. Egyedüli férfi olimpiai résztvevőként ugyanis saját maga programfelelősévé vált: olvas, angolozik, playstationnel játszik, a labdarúgó Európa-bajnokság mérkőzéseit nézi feltöltődés gyanánt vagy éppen unaloműzőnek. De olykor ez is kevés…
A helyszínek, a versenyszámok, az esélyek, a sportág múltja
– Meglehetősen megtörtnek tűnik. – Sikerült elkapnia a mélypontomat – mondta Gál Róbert. – Az áprilisi, ljubljanai Európa-bajnokságot követően remekül mentek az edzések, sokat fejlődtem talajon és ugrásban, de most hétvégén az országos bajnokságon leeresztettem. Egy kicsit elfáradtam, nem csak fizikailag, lelkileg is. Egy nap pihenőt kaptam az edzőmtől, Vereckei Istvántól, de igazából ez sem volt elegendő. Nem könnyű így egyedül készülni, még az a szerencse, hogy ettől a héttől kezdve itt lesz a másik olimpiai résztvevő, Szarka Krisztina is. Bár egészen más munkát végzünk majd, azért lelkileg mégiscsak más lesz úgymond csapatban edzeni. – És a többiek? – Az országos bajnoksággal véget ért a tavaszi szezon, azt hiszem, pihenni, nyaralni mentek. – Gondolom, utóbbi szavak ön előtt tabut jelentenek. – Igen, és nem is tudom, hogy én mikor engedhetek le, hiszen az olimpia után Világkupa-versenyeket rendeznek, amelyeken jól kell majd szerepelnem, hogy kvalifikáljam magam a Vk-döntőre is. – Ne rohanjon így előre az időben. A Világkupa-versenyek előtt lesz egy "cseppnyi" feladata még Athénban, nem? – Dehogynem! Sokat is gondolok rá, csak még nem azzal az izgalommal, amellyel a nagy versenyek előtt szoktam. Az olimpia most úgy jár a fejemben, mint nagy feladat, a megérkezés napján pedig azt fogom érezni, hogy teljesült a nagy álom.
Gál Róbert két szeren szeretne bejutni az athéni olimpia versenyeinek döntôjébe (Fotó: Németh Ferenc)
– Azért talán csak ez nem elégíti ki. Milyen tervekkel vág neki az augusztusi olimpiának? – Szeretnék a döntőbe kerülni – talajon is, ugrásban is. Azt még nem döntöttük el az edzőmmel, hogy hat szeren szerepelek-e majd Athénban, éppen ezért a legtöbbet ezzel a két szerrel foglalkoztunk az elmúlt időszakban. – Ha jól hallottam, több változtatás is lesz a gyakorlataiban. – Talajon a gyakorlatomat dupla szupléval fejezem be, ami sokat számít majd. Eddig is tíz pontból indult a produkcióm, ám így fajsúlyosabb lesz. Az edzéseken technikailag már nagyon jól ment, ám idő és sok verseny kell hozzá, hogy biztos legyen. És ez a bökkenő! Mivel itthon lezárult a versenyidőszak, így be kell kéredzkednem más bajnokságokba, hogy próbára tegyem majd magamat. Ugrásban is változtatni akarok, és a legfontosabb, hogy versenykörülmények között tudjam kikísérletezni a gyakorlataimat. – Tavaly az anaheimi olimpiai kvalifikációs világbajnokságon majdnem bronzérmet nyert ugrásban. Egy hajszálon múlott az, hogy most önnel nem mint pontszerzésre, hanem mint éremszerzésre esélyes versenyzővel beszélgetnénk. Menynyivel jelentene az nagyobb terhet? – Egyáltalán nem zavarna. Nem szoktam túllelkizni a dolgaimat. Különben is ez olyan sportág, amiben ha a döntőbe kerülsz, már bármit elérhetsz. Bármit! Így remélem, az olimpia után még visszatérhetünk majd erre a kérdésre… ---- Az új befejezés sokat segíthet
A tornában egyetlen kihagyás elegendő ahhoz, hogy négy esztendő munkája a semmivé váljon. Úgy érzem, az évek során Gál Robi jól megtanulta kezelni a téthelyzeteket, és képes arra, hogy minden idegszálával összpontosítson a feladatára. Ezúttal arra, hogy talajon és ugrásban is bekerüljön a legjobb nyolc közé. Mindehhez hibátlan gyakorlatokra lesz szüksége, és érzésem szerint inkább talajon érhet el jobb teljesítményt. Főként azért, mert új befejezést tanulnak edzőjével, Vereckei Istvánnal, és ettől rengeteget javul majd a gyakorlatának összképe. Ugrásban is nyolc közé juthat, igaz, hátrányt jelent majd, hogy neki mindkét gyakorlata 9.9-ből indul. Ez ma már kevés lehet, hiszen sokan egy vagy két tízpontos ugrással tudnak fellépni a pódiumra. Mindenesetre, ha két tökéletes ugrást produkál, a legjobbak között végezhet. Azt hiszem, ezen az olimpián is a legnehezebb feladat a döntőbe jutás lesz, ott már bármi megtörténhet. Robit ráadásul már jól ismerik a pontozók, mert az elmúlt világversenyeken rendre ott volt a fináléban. Talajon Robi mellett szorítok majd a bolgár Jordan Jovcsevnek, aki volt már világbajnok ezen a szeren, ám kétségtelen, hogy Alekszej Nyemov talajgyakorlatánál szebbet eddig még nem láttam. Ugrásban mindenképpen a kínai Li Hsziao-peng lesz a legnagyobb favorit, de mint mondtam, ebben a számban bármi megtörténhet. Csollány Szilveszter (gyűrűn olimpiai, világ- és Európa-bajnok tornász) ---- MARIAN DRAGULESCU (ROMÁNIA) A talajon kétszeres világ- és kétszeres Európa-bajnok, ugrásban világ- és Európa-bajnok versenyző, akiről ugrást is elneveztek, mindkét szer egyik nagy esélyesének számít. Ám Athénban az lenne a legnagyobb dobása, ha megnyerné az egyéni összetett versenyt.
KYLE SHEWFELT (KANADA) Hajdú Miklós tanítványa az elmúlt esztendőkben szerzett magának helyet a talaj- és az ugróelitben. Eddigi legjobb eredményét az anaheimi olimpiai kvalifikációs világbajnokságon aratta, amelyen mindkét szeren bronzérmes lett.
JORDAN JOVCSEV (BULGÁRIA) A mezőny egyik rangidőse, aki feltehetőleg ezúttal nem a gyűrűaranyat (Athénban biztos, hogy nagy lesz Dimosztenisz Tambakosz támogatottsága), sokkal inkább a talajelsőséget célozza meg. Ezen a szeren két világbajnoki címmel büszkélkedhet.
PAUL HAMM (EGYESÜLT ÁLLAMOK) A Hamm ikrek ügyesebbike az anaheimi világbajnokság nagy sztárja volt. A világbajnok és Debrecenben bronzérmes tornász minden bizonnyal talajon szeretne majd felállni Athénban a dobogó legfelső fokára.
IGOR VIHROVS (LETTORSZÁG) A talaj olimpiai bajnoka címvédésben reménykedik, igaz, Sydney óta leszállóágban van. A 2003-as vb-n csak a hatodik helyet szerezte meg, ám talán szerez akkora meglepetést, mint négy esztendővel ezelőtt tette.
LI HSZIAO–PENG (KÍNA) Az ugrás egyértelműen legnagyobb favoritja, hiszen a legutóbbi két világbajnokságon ő hódította el az aranyérmet ezen a szeren. Igaz, ebben a számban bármi megtörténhet, még az is, hogy a kínai kedvenc a fenekére csüccsen.
IOAN SUCIU (ROMÁNIA) A román csapat egyik legmegbízhatóbb embere, akinek ugyan dobogóra még nem sikerült felállnia ugrásban (Anaheimben hatodik volt), ám Athén jó alkalmat nyújthat arra, hogy megtörje a hagyományokat.
EVGENI SAPRONENKO (LETTORSZÁG) Mivel az olimpiai bronzérmes lengyel Leszek Blanik csak tartalék az olimpiára, a kétszeres vb-2. lett versenyzőt választottuk az ugrás egyik favoritjának. Igaz, a 2001-es genti vb után némi csend állt be pályafutásában, ám a tavaszi ljubljanai Eb-n újabb ezüsttel vétette észre magát.
Az NS athéni tippje:
Talaj 1. Marian Dragulescu (Románia) 2. Kyle Shewfelt (Kanada) 3. Jordan Jovcsev (Bulgária) Ugrás: 1. Li Hsziao-peng (Kína) 2. Marian Dragulescu (Románia) 3. Kyle Shewfelt (Kanada) ---- 2000. Sydney, olimpia Talaj: 1. Vihrovs (Lettország), 2. Nyemov (Oroszország), 3. Jovcsev (Bulgária) Ugrás: 1. Deferr (Spanyolország), 2.Bondarenko (Oroszország), 3. Blanik (Lengyelország) 2001. Gent, világbajnokság Talaj: 1. Jovcsev és Dragulescu (Románia), 3. Vihrovs Ugrás: 1. Dragulescu, 2. Sapronenko (Lettország), 3. Tamayo (Kuba) 2002. Patrasz, Európa-bajnokság Talaj: 1. Nyemov, 2. Jovcsev, 3. Dragulescu, …7. Gál Róbert Ugrás: 1. Kaszparovics (Fehéroroszország) és Dragulescu, 3. Jackson (Nagy-Britannia) 2002. Debrecen, szerenkénti világbajnokság Talaj: 1. Dragulescu, 2. Jovcsev, 3. Hamm (Egyesült Államok) Ugrás: 1. Li Hsziao-peng (Kína), 2. Blanik, 3. Jang Vej (Kína), …8. Gál Róbert 2003. Anaheim, világbajnokság Talaj: 1. P. Hamm és Jovcsev, 3. Shewfelt (Kanada), …7. Gál Róbert Ugrás: 1. Li Hsziao-peng, 2. Dragulescu, 3. Shewfelt, 4. Gál Róbert 2004. Ljubljana, Európa-bajnokság Talaj: 1. Dragulescu, 2. Jovcsev, 3. Martinez (Spanyolország), 4. Gál Róbert Ugrás: 1. Dragulescu, 2. Sapronenko, 3. Blanik, …6. Gál Róbert ---- (A selejtezőnap alapján talajon és ugrásban is a legjobb nyolc tornász kvalifikálja magát a döntőre). Augusztus 14. 12.30–22.43: férfi selejtezők Augusztus 22. 20.00–20.20: férfi talaj, finálé Augusztus 23. 20.00–20.20: férfi ugrás, finálé