Húsz éve a belgák és a jugoszlávok voltak a "bolgárok", míg "Svédország" szerepében Franciaország, valamint Dánia tűnt fel a csoportkörben. Mindkét győztes messzire jutott az Euro84-en: a házigazda kékek Európa-bajnokok lettek, az északiak pedig az elődöntőben véreztek el (azaz bronzérmet szereztek). A legutóbbi kontinenstalálkozón Hollandia és Jugoszlávia között regisztráltunk ötgólos különbséget – jóllehet az oranje szellősebben védekezett, mint 1984-ben a francia és a dán válogatott, igaz, hatékonyabb támadópotenciált is vonultatott fel nála, 6–1 lett a vége. Ez már a negyeddöntőben történt, úgyhogy a gólzápor "kedvezményezettje" ismételten bemasírozott a legjobb négy közé. A múlt eredményei alapján a Henke Larsson vezette svéd együttes is reménykedhet az elődöntőbe jutásban. Ennek fényében egyértelmű, hogy teljesen eltérő ábrázatú játékosok és edzők jelentek meg az interjúknak fenntartott vegyes zónában. Amíg a kelet-európaiak lesütött tekintetekkel, viszonylag hamar végigsiettek az újságírók sorfala előtt, a skandinávok széles vigyorral az arcukon szépen lassan, mindenkivel beszédbe elegyedve, mondhatni, diadalittasan vonultak végig a zónán. "Mit mondhatnék – tárta szét a kezét Dimitar Berbatov, a bolgárok egyik csatárreménysége. – A svédeknek minden összejött, nekünk meg semmi. Ha legközelebb is így játszunk, esélytelenek leszünk, mindegy, ki az ellenfél."
Ibrahimovic szerezte a debütáló mérkôzésükön a bolgárokat kiütô svédek negyedik gólját
Sztilian Petrov, a bolgárok csapatkapitánya csak azért erőltetett mosolyt az arcára, mert klubjának, a Celticnek az újságírói is kérdezték a Nemzeti Sport mellett. "A nulla öt azért túlzás. Henrik Larsson volt a különbség a két csapat között, ám klubtársam a világ legjobbjai közé tartozik, és így jár az az ellenfél, amely ellen bombaformában futballozik" – vélte a karmester. Az ellenoldal egyik legaktívabb embere Zlatan Ibrahimovic volt, aki Henrik Larsson helyett lőhette a svédek tizenegyesét. "Mindenképpen szerettem volna góllal nyitni a tornát, ezért nagyon hálás vagyok Henkének, hogy átengedte nekem a lehetőséget – mondta a hórihorgas csatár, majd arra a kérdésünkre, hány büntetőt lőtt az elmúlt idényben, röviden csak ennyit mondott: – Kettőt. Mind a kettő bement." Erik Edman ugyan nem szerzett gólt, de szinte órákig nyilatkozott. "Fantasztikus sikert értünk el, ám mindannyian tudjuk, hogy legfeljebb a hangulatunk lett jobb, a tudásunk nem. Az olaszok ellen nulláról kezdünk mindent, viszont talán éppen ez az emelkedett hangulat segíthet rajtunk" – mondta a hátvéd. A skandináv csapat emblematikus figurája, Fredrik Ljungberg szinte megközelíthetetlen volt a termetes svéd újságírók erdejében, egy kérdésünkre, összeszedett-e valamilyen sérülést, azt követően, hogy végig faragták, azért válaszolt: "Ôszintén szólva nem tudom, mert semmi különöset sem érzek, ám lehet, hogy ez a győzelem keltette eufóriától van. Igyekeztem nem foglalkozni a szabálytalanságokkal, az egy kicsit megnyugtatott, hogy a bolgárok rendre sárga lapot kaptak a belemenésekért. Nem számoltam, de legalább három vagy négy sárgát kaptak rólam." ---- Csank János két olyan együttes párharcát nézte végig, amellyel a magyar válogatott is játszik majd a világbajnoki selejtezőkön.
"Ez a futball, hiszen eleinte nem úgy tűnt, hogy ennyire sima mérkőzés lesz. A bolgárok meglepően jók voltak a találkozó elején, sőt, talán az volt a baj, hogy ők maguk is elhitték, mennyire jók. Elképesztően nyíltan futballoztak, öngyilkos módon mindenki ment előre, csupán a két belső védő maradt hátul biztosítani. Bár helyzeteket kidolgoztak, igazán nagy lehetőségük nem volt, én azt nem tartom ziccernek, amikor Berbatov tizennégy méterről kapura fejelt. Ezzel szemben a svédek egyszerűen megbolondították a bolgár csapatot, Ibrahimovic, Ljungberg, illetve Henrik Larsson szenzációs napot fogott ki, és ellenük nem volt esélyük a bolgár védőknek. Ugyanakkor az is meglepett, hogy ez a bolgár csapat kettő nulla után teljesen összezuhant. Egy jó válogatott el tudja viselni, ha kap két gólt, és legfeljebb tisztes vereséggel zárja a meccset, ám a bolgárok erre nem voltak képesek. Nagyon nem akarom őket elmarasztalni, hiszen futballoznak még sokkal jobban is, de azt ők is, mi is megtanulhatjuk, hogy a svéd válogatott ellen nagyon nehéz a négy-négy-kettes rendszerben futballozni. A bolgárok a lestaktikát erőltették, ami Európa-bajnoki szinten már nagyon veszélyes fegyver, és lám, többször el is tudtak menni a svéd csatárok. Svédország győzelme természetesen megérdemelt, még ilyen különbséggel is jobbak voltak a mérkőzés végét lélekben már feladó bolgároknál." ----
A meccs számokban
Svédország
Bulgária
Lövések
14
11
Kapura tartó lövések
9
3
Passzolási pontosság
73.7% (260/353)
80.8% (467/578)
Szabálytalanságok
21
20
Lesek
5
1
Labdabirtoklás (perc)
43% (21)
57% (28)
Gyors dupla
Egy harmincon túli, a válogatottságot egyszer már lemondó futballista bizonyult a legfürgébbnek nemcsak a mostani tornán, de az összes kontinensviadalt figyelembe véve. Henrik Larsson ugyanis az első az Európa-bajnokságok történetében, aki képes volt egy perc leforgása alatt két gólt szerezni. Más kérdés, hogy egy nappal korábban az angoloknak kettőt vágó Zinedine Zidane sem maradt el sokkal Henke teljesítményétől: az ő találatai között két perc telt el.