Ostrava az új futballfőváros

POLGÁR LÁSZLÓPOLGÁR LÁSZLÓ
2004.05.20. 18:48
Címkék
A történet immár másfél éves, de a tények azt mutatják, nem volt hiábavaló a próbálkozás. Mármint az, hogy 2003. januárjában Daniel Vacek Svájcban hosszas morfondírozás után úgy határozott, ő bizony megvásárolja az FC Baník Ostrava részvényeinek 75 százalékát, amivel a 33 éves egykori teniszező értelemszerűen nyomban "nagyfőnökké" is avanzsált  volna. A lehetőség erre igazán az idei évad előtt érett meg, s maga mellé véve egykori sporttársait, Vojtech Fléglt, valamint Jakub Kahount, rögtön rendet tettek a klub környékén, s a célt is egyértelműen fogalmazták meg cseh Szilézia fővárosában. Ennek lényege nem is lehetett más, mint megszakítani a prágai Sparta egyeduralmát.
Zászlóerdő az ostravai stadionban
Zászlóerdő az ostravai stadionban
Zászlóerdő az ostravai stadionban
Zászlóerdő az ostravai stadionban
Zászlóerdő az ostravai stadionban
Zászlóerdő az ostravai stadionban
Nem véletlenül nyilatkozta például Radek Sloncík sem a Nemzeti Sport február 14-ei számában, hogy a "bányászokhoz" szívesen tért vissza az Újpesttől, mivel érezhetően valami nagy dolog volt készülőben egykori egyesületénél. Igaz, nagy bevásárlást nem kellett véghezvinniük az újdonsült tulajdonosoknak (no, azért a csatár Marek Heinz hazahozatala Németországból nem vált hátrányukra, de erről majd később…), mivel a játékosállománynak korábban volt már ideje összecsiszolódni, még ha Václav Sverkos el is hagyta a csapatot a Mönchengladbachért, na meg 100 millió cseh koronáért (mintegy 800 millió forintért). Mindössze egy cseh–szlovák viszonylatban remek stratégát kellett a kispadra ültetni. A kiválasztott Frantisek Komnacky lett, aki érdekes karriert futott be nem csupán hazájában, de a Fehér-Kárpátok és a Nyugati-Beszkidek túloldalán, a szlovákoknál is. A szakvezető előbb 2000-ben felvitte az első ligába az azóta magának a bundabotrányban "nevet szerző" 1. FC Synot együttesét, ugyanezt két évvel később fél idény alatt megismételte a morvaországi zlíniekkel, majd 2002 nyarán befutott a zsolnaiak ajánlata a "hegyeken túlról": ugyan vezesse már őket el a szlovák bajnoki címük megvédéséig.
A nacionalista nézeteiről elhíresült Ján Slota városában azonban a klub elöljáróinak nem nagyon ízlett, hogy félidőben csak harmadikak voltak kilenc ponttal lemaradva az akkori listavezető Slovan Bratislava mögött, ezért megköszönték szolgálatait. Nem sokáig kellett utaznia a Zsolna–Pozsony közötti főúton, mert rögtön lecsapott rá a Matador Púchov, és a kis csapattal meg sem állt a szlovák kupagyőzelemig (a Slovanon sikerült bosszút állnia). Ilyen előzmények után térhetett vissza Csehországba a Baník Ostravához.
Oda, ahol cseh viszonylatban tán a leginkább rajonganak a futballért. Míg Prága szurkolói szempontból elkényelmesedett metropolisznak számít, a bányászvárosban valóságos hisztéria dúl, ha a piros-fehér-kék legénységnek jól megy a pontvadászatban. Az ostravaiak még a csehszlovák érában szereztek három bajnoki címet (1976, 1980, 1981), valamint ugyanennyi csehszlovák kupagyőzelmet (1973, 1978, 1991), érthető hát, hogy az ottaniak igencsak kiéhezett állapotban voltak.
Aztán elkezdtek szezon közben szállingózni a figyelemre méltó eredmények, a szurkolók pedig egyszeriben megtöltötték a Baník stadionját, illetve több ezren kisérték a gárdát idegenbe, nem kis riadalmat keltve a kisebb városokban. A remek szereplés egy játékosra sohasem "fogható", mindenesetre a már említett Marek Heinz igencsak elemében volt, ezzel mintegy meghálálva, hogy a nem túl szerencsésre sikeredett németországi kalandjából hazarángatták. Két és fél szezont húzott le a Hamburgnál, egy felet az Arminia Bielefeldnél, de nem találta helyét, a visszavételéért a Sigma Olomouc sem lelkesedett, így került Ostravába, ahol Miroslav Matusoviccsal elöl olyannyira kiismerték egymást, hogy Heinz meg sem állt 19 gólig a bajnokságban. Ha ehhez hozzátesszük, hogy a támadó szinte naponta ingázik olomouci lakhelye és jelenlegi munkaadójának arénája között, valamint szabadidejében a festészettel is kacérkodik, megállapíthatjuk, szorult bőven energia a 27 éves játékosba. Találatainál sem akárhogyan robban ki belőle a feszültség, amint a Baník ultrái előtt ünnepelteti magát, s akkor bizony a nagydarab kopaszok a kerítés másik oldalán sem kímélik magukat a lelátó bontása közben…
A szezon végén aztán már egész Ostrava és környéke a cseh bajnoki címnek örülhetett, de a prágai "komplexusra" jó lesz figyelni, mivel hazai pályán tavasszal mind a Sparta, mind a Slavia ellen kikaptak, no és a végül kiesett Viktoria Zizkov ellen is csak döntetlenre futotta, hogy a Spartával – ha már rosszindulatúak akarunk lenni…
Legfrissebb hírek

Az L-csoportban is befejeződtek a küzdelmek, Anglia, Horvátország és Ghána is továbbjutott

Foci vb 2026
4 perce

Horvátország Ghána legyőzésével csoportmásodikként jutott tovább

Foci vb 2026
9 perce

Ezúttal elmaradt az erődemonstráció, Anglia Bellingham vezérletével hozta a kötelezőt Panama ellen

Foci vb 2026
10 perce

Bellingham és Kane öt percen belül betalált – videók

Foci vb 2026
24 perce

Martínez nem változtatott a portugál kezdőcsapaton – így állnak fel a K-csoportban

Foci vb 2026
44 perce

Sucic gólja után még egyenlített Ghána, Vlasic fejesére nem jött válasz – videó

Foci vb 2026
59 perce

Vasárnapi sportműsor: kezdődik a foci-vb egyenes kieséses szakasza

Minden más foci
1 órája

Tomori Győző a 11. idényét kezdi a Dabas edzőjeként; Pongó Máté Zalaegerszegen kosarazik tovább

E-újság
1 órája
Ezek is érdekelhetik