Ha Batha Viktória új társaságba kerül, és megkérdezik tőle, mit sportol, általában megmosolyogják őt az emberek. Nem meglepő, hiszen Magyarországon a cirkusz kapcsán asszociálnak a gumiasztalra, sokan azt sem tudják, hogy az olimpiai programban szereplő sportág, sőt csak nyomaiban hasonlít azokhoz az ugrálóasztalokhoz, amelyekkel a nyári időszakban az üdülőhelyeken találkozhatunk.
Batha Viktóriát könyöksérülése sem tudta eltántorítani: a torna helyett egy másik olimpiai sportággal, a gumiasztallal próbálkozik (Fotó: Danis Barna)
Batha Viktóriát könyöksérülése sem tudta eltántorítani: a torna helyett egy másik olimpiai sportággal, a gumiasztallal próbálkozik (Fotó: Danis Barna)
Batha Viktória sem tudott róla sokat egészen addig, amíg könyöke meg nem sérült. A Dunaferr egykori tornásznője néhány évvel ezelőtt műtéten esett át, és orvosai tanácsára olyan sportág után kellett néznie, amelyben nem használja a kezét. Nehéz helyzetbe került, ám edzője, Mirkó Zoltán a segítségére sietett, hiszen felfedezte számára a trampoline-t, magyarul a gumiasztalt. – Amikor megműtöttek, nagyon el voltam keseredve – idézte fel azokat az időket Batha Viktória. – A tornában már úgy-ahogy jöttek a sikerek, ifjúsági magyar bajnok voltam talajon, és a korosztályomban többször is dobogós helyen zártam. Amikor az orvosok azt mondták, be kell fejeznem a tornát, úgy hittem, mindennek vége. Ám Mirkó Zoltán azt javasolta, próbálkozzunk meg a gumiasztallal, amely ugyanúgy olimpiai sportág, mint a torna. – Ez két évvel ezelőtt történt, azóta a legjobb hazai versenyző lett. – Szerintem ez nem mérvadó, hiszen körülbelül három éve létezik hazánkban a gumiasztalszakág. De ha azt veszem, éppen idejében kezdtem el, hiszen a nemzetközi mezőnyben a felnőttkategóriában én vagyok a legfiatalabb versenyző, vagyis bőven van időm a fejlődésre.
Névjegy
BATHA VIKTÓRIA Született: 1985. július 25. Klubja: Dunaferr Edzôje: Mirkó Zoltán Legjobb eredményei: vb-61. (2003), Eb-41. (2002), Vk-13. (2003), 2x magyar bajnok (2002, 2003), mesterfokú bajnok (2003)
– A hazai élmezőny mennyivel van elmaradva a nemzetközitől? – Sokkal. Véleményem szerint hosszú éveknek kell eltelniük ahhoz, hogy elmondhassuk: felzárkóztunk. Én például a gyakorlataimban öt dupla elemet tudok elvégezni, kettőt-hármat kötésben, míg a nagyoknak nem esik nehezükre a tíz dupla elem kivitelezése sem. – Csak egyéniben indul? – Egyelőre igen. A veszprémi Ézsiás Edinával alkothatnánk szinkronpárost, de a távolság miatt nem megoldható, hogy közösen gyakoroljunk. – Sokan követték az ön példáját Dunaújvárosban? – Igen, egyre többen érdeklődnek, és ma már úgy negyven gumiasztalos van az egyesületben. Az edzőm egyébként gyakran szervez toborzókat a gyerekeknek, amelyek hatékonynak bizonyulnak. – Ha önnek kellene ajánlani ezt a sportágat, mit mondana? – Aki szereti a látványos, mozgalmas sportot, az mindenképpen próbálkozzon meg a gumiasztallal. Csodálatos élmény különböző ugrásokat, szaltókat megtanulni, és ráadásul gyors fejlődés érhető el.