Matematikai hiba történt

Vágólapra másolva!
2004.01.22. 21:48
Címkék
A szokottnál nagyobb érdeklődés és feszültség kísérte a Nemzeti Sportszövetség csütörtöki elnökségi ülését. A felfokozott várakozás oka a közelmúltban napvilágra került táblázat, amely az egyes sportági tagszövetségek részére kiutalandó támogatási összegeket tartalmazta.
(Fotó: Danis Barna)
(Fotó: Danis Barna)
(Fotó: Danis Barna)
(Fotó: Danis Barna)
(Fotó: Danis Barna)
(Fotó: Danis Barna)
Mint ismert, több kritika is érte a számadatokat, például, hogy 17 olimpiai sportág kevesebb pénzhez jutott volna a tavalyihoz képest, vagy hogy a rádióamatőr sportnak 14 millió forint járt volna, amelylyel a nyolcadik helyet foglalta el a listán, szemben a 31. helyen szerénykedő öttusával. Elsősorban Kovács Tamás, a vívószövetség főtitkára, az NSSZ elnökségi tagja ostorozta emiatt a testületet, ugyanakkor Berényi János elnök arra emlékeztetett, hogy annak idején ellenszavazat nélkül megszavazta a közgyűlés a támogatás rendszerét, annak alapelveit, így például azt, hogy az egyes elosztási szempontokhoz milyen szorzók társulnak.
Ennyit az előzményekről, s hogy miért csak feltételes módban írtunk a támogatási összegekről, azt Berényi János a következőkkel indokolta:
"Korábban is említettem, hogy a táblázatot kiszivárogtatták, az nem a sajtó számára készült, hanem csak elnökségi munkaanyag volt. Nos, újra áttekintettük a listát, és ki is javítottuk, tudniillik aki kiszámolta, az egyik szorzót rosszul alkalmazta. Hangsúlyoznám, nem a támadások és a kritikák miatt módosultak az összegek, hanem az elkövetett matematikai hiba miatt. Több sportág esetében is változott a támogatás mértéke, így például a kajak-kenu nem harmincnégy-, hanem negyvenkétmillió forintot kap, akárcsak tavaly, a legnagyobb ellenérzést kiváltó, a rádióamatőr sportnak osztandó tizennégymillió forint mintegy tízmillióra csökkent."
Az elnökségin hosszas vita bontakozott ki, végül a testület megbízta a szakmai és gazdasági bizottságot, hogy tekintse át újra az érvényes támogatási metódust, s ha szükségét látja, tegyen javaslatot az elnökségnek a finomításra. Minderre április 15-ig van lehetősége a két szaktestületnek, s ha az elnökség úgy dönt, beterjeszti a módosító javaslatot a május 26-án esedékes rendes közgyűlésre.
Az újraszámolás után a kajak-kenusok csaknem 43 millió, az asztaliteniszezők 12.4, az atléták 18.8, a birkózók 12.1, a kézilabdázók 26.5, az ökölvívók 11.1, az öttusázók 8.9, a rádióamatőrök 10.8, a sportlövők 23.2, a súlyemelők 12.9, az úszók 25.1, a vívók 20.3, a vízilabdázók 19.7 millió forint működési támogatásban részesülnek. Érdekesség, hogy például a pólósok pénze mintegy négymillióval csorbult a "kiszivárogtatott" táblázathoz képest.
Bár Kovács Tamás egy kisebb autóbaleset miatt nem tudott ott lenni az elnökségi ülésen, késő délután értesült a döntésről.
"Azzal kezdeném, hogy ez a táblázat nem volt kiszivárogtatva, hiszen az interneten mindenki hozzáférhetett – mondta Kovács Tamás. – Amúgy pedig üdvözlöm a döntést, amely azt támasztja alá, hogy mégis igazam volt abban, hogy véleményt formáltam. Mert ha nem szólok, talán a rossz táblázat jelenik meg, így pedig a kajak-kenusok nyolcmillióval kapnak többet, amit meg is érdemelnek, hiszen ez a legeredményesebb magyar sportág. Annak viszont nem örülök, hogy a póló támogatása csökkent és még mindig kevésnek találom az ökölvívásnak, a birkózásnak és az öttusának adott összegeket, hiszen ezek körülbelül ötmillióval csökkentek a tavalyihoz képest. Ráadásul érthetetlen módon az olimpia esztendejében! Úgy látom, a működési pénzeket nem lehet mozgó öszszegként kezelni, legalább négy esztendőre kellene megállapítani a támogatásokat, hiszen ez jelenti a működési és bérköltségek alapját. Az pedig, hogy a testület megbízta a szakmai és gazdasági bizottságot a felülvizsgálattal, ismét azt igazolja, hogy nem volt hiábavaló a heves reakciónk."
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik