Azt mondta Volper László úgy negyedórával a kezdés előtt, hogy ő bizony izgul. Hiába a sok-sok év rutinja, van benne némi szorongás, félti ahogyan ő fogalmazott a gyerekeket: "Nagyon készültek, de egy ilyen csapat ellen azért meg lehet égni, és az nem tenne jót az önbizalmuknak.
Demeter Lehel csodát tett Bükön: legyôzte az osztrákok világbajnokát (Fotó: Unger Tamás)
Demeter Lehel csodát tett Bükön: legyôzte az osztrákok világbajnokát (Fotó: Unger Tamás)
Azt kértem tőlük, hogy bátran játsszanak, ne ijedjenek meg az osztrákoktól, ne ijedjenek meg Schlagertől, elvégre nekünk nincs veszítenivalónk.” Nos, a hetvenhez közeledő mesternek az első meccs alatt még inkább görcsbe rándulhatott a gyomra, hiszen olyasvalami volt készülőben, amire senki sem számított: magyar férfi játékos sikere az aktuális egyéni világbajnok ellen. Ilyen bravúr utoljára Németh Károlynak sikerült, aki az akkor címvédő francia Jean-Philippe Gatient győzte le. Ráadásul mindez azon a bizonyos 1994-es Eb-n történt, amikor Volper ott ült a kispadon… Kilenc esztendőt kellett várni, hogy egy magyar férfi asztaliteniszező megismételje a csodát: a kecskeméti Demeter Lehel olyan bátran és jól játszott a büki Európa-bajnoki selejtező első összecsapásán Werner Schlager ellen, mintha ez a világ legtermészetesebb dolga lenne. Pedig a sógorok legjobbja nem is olyan régen, májusban Párizsban a világot végigverve szerzett vb-aranyat, két hónappal korábban Tóth Krisztinával az oldalán lett vegyes párosban Európa-bajnok, s nyert már Európa Top 12-bajnokságot, egyszóval szép lassan teljes a sportági éremkollekciója, miközben Demeter a három magyar bajnoki címére lehet a legbüszkébb, ami ugyebár dicséretes teljesítmény, de súlyában össze sem hasonlítható Schlager eddigi eredményeivel. Kedden viszont igenis össze lehetett hasonlítani a produkciójukat, és ezúttal Demeter felé billent a mérleg nyelve. A kecskemétiek ásza az első szettet 2:6-ról nyerte meg, a másodikat négy szettlabdáról bukta el úgy, hogy az egyiket az osztrák egy szerencsés csuszával mentette meg, a harmadikat pedig ugyancsak vesztett állásból (2:7) fordította meg.
(Ekkor volt igazán bosszantó, hogy ha a második játszmában egy kicsivel több szerencséje van, akkor akár 3:0-ra is nyerhetett volna.) A folytatásra Schlager összekapta magát, ami egészen az ötödik játszmáig, 6:2-ig tartott. Mintha Demeter szeretné ezt az állást: miként az első szettben, most is elindult, hajrázott és… Állva hagyta a világbajnokot! Aztán persze a folytatásban csak igazolódott a papírforma, az osztrákok előbb egyenlítettek, majd meg is nyerték a selejtezőt, de ez így is van rendjén: ők a jobbak. Ám a megfiatalított magyar válogatott ezúttal is bebizonyította, hogy igenis, van jövője: a 19 éves Zwickl Dániel a világranglistán nála 221 hellyel (!) előrébb tanyázó kínai származású Chen Weixinget, a még fiatalabb, 17 esztendős Jakab János pedig az egykoron magyar színekben serdülő Eb-t is nyerő Gárdos Róbertet – közöttük 130 hely van a világranglistán! – szorongatta meg, s a Schlager skalpját magáénak tudó Demeter sem vallott szégyent az egészen parádés stílusban játszó labdazsonglőr Chen Weixinggel szemben. Bár természetesen nem szó szerint értendő, de gyakorlatilag teljes magyar sikerként is elkönyvelhető a büki Eb-selejtező: egyfelől Demeter világraszóló győzelme miatt, de arról se feledkezzünk meg, hogy az osztrák válogatottban játszó Gárdos Magyarországon tanulta meg a sportág alapjait, a vendégek szakvezetője pedig az a Karsai Ferenc, akinek 1995 óta tartó szisztematikus munkájának (is) köszönhető, hogy ami 15 évvel ezelőtt még elképzelhetetlen volt – nevezetesen, hogy az osztrák férficsapat legyőzi a mieinket –, az mára természetessé vált. De ezt a magyar válogatottat látva joggal bizakodhatunk: azért nem lesz ez mindig így.