Sajnos nem a sziporkázó mérkőzések, de még csak nem is a meglepetések dömpingje miatt lesz emlékezetes a Király-kupa keddi játéknapja, amelyen már az első osztályú klubok is pályára léptek, hanem olyan események miatt, amelyeknek semmi keresnivalójuk sincs a labdarúgópályák környékén, de természetesen más közösségi eseményeken sem.
Az erôszakos jelenetek Spanyolországban sem megszokottak, de sajnos nem elôször történt ilyesmi – ezúttal egy ember halt meg
Az erôszakos jelenetek Spanyolországban sem megszokottak, de sajnos nem elôször történt ilyesmi – ezúttal egy ember halt meg
Történt, hogy a Compostela–Deportivo találkozót követően tömegverekedés tört ki a szurkolók között, amelyben egy ember meghalt, míg a Castellón–Valencia mérkőzést azért kellett a hajrában félbeszakítani, mert a hazai szurkolók közül valaki fejbe dobta a játékvezetőt egy mobiltelefon akkumulátorával. Santiago de Compostelában a helyi csapat a szomszédvár, az alig több mint ötven kilométerre fekvő La Coruna csapatát, a Deportivót látta vendégül, és hiába van a két gárda közt kétosztálynyi különbség, a földrajzi közelség miatt hatalmas a rivalizálás a két egyesület, illetve a szimpatizánsaik között. A mostani találkozóra több mint ötszáz Depor-szurkoló érkezett, többségük a Riazor Blues nevű ultracsoport tagja volt, akiket már a meccs megkezdése előtt is többször fegyelmeznie kellett a rendőrségnek, igaz, súlyos rendbontásra akkor még nem került sor.
Nem ez volt az elsô, halállal végzôdô eset
Meglepô, de az inkább jó focijáról, mint a játékot körülvevô huliganizmusról híres Spanyolországban az utóbbi tizenöt esztendôben nem ez volt az elsô eset, hogy egy szurkoló életét vesztette a stadionban, vagy annak környékén. Az elmúlt évek fekete oldalaira a következô dátumok és nevek kerültek fel: 1990. augusztus 19.: Florentino Duenas egy regionális bajnoki mérkôzésen halálos sebet kapott, amikor egy magáról megfeledkezô drukker lôfegyverébôl tüzet nyitott a szomszédos szektorból. 1991. január 15.: A Barcelona Boixos Nois nevű ultracsoportjának öt tagja agyonverte a fiatal francia, amúgy Espanyol-drukker Frédéric Rouquier-t a két csapat mérkôzését követôen. A támadókat elfogták és börtönbüntetést szabtak ki rájuk. 1992. március 15.: A szintén Espanyol-szurkoló és mindössze 13 esztendôs Guillermo Alfonso életét vesztette, amikor eltalálta egy drukkertársa által rosszul kilôtt jelzôrakéta. 1994. február 2.: A 22 esztendôs Raúl Furones Santos belehalt azokba a késszúrásokba, amelyeket Valladolidban kapott egy, a Real Madrid szurkolói között kitört tömegverekedésben. 1998. szeptember 8.: A spanyolországi labdarúgás eddigi utolsó halálos áldozata a Real Sociedad szurkolója, Aitor Zabaleta volt, akit az Atlético Madrid stadionjában a hazai csapat egyik elvetemült drukkere ölt meg több késszúrással.
A lefújást követően azonban a drukkerek mégis megtalálták egymást, és a stadiontól mintegy ötszáz méterre kitörő tömegveredésben az egyik vendégszurkoló életét vesztette. Tragédia a tragédiában, hogy a 31 esztendős Manuel Ríos Suárez életét saját szurkolótársa oltotta ki, ugyanis hátulról úgy rúgta meg, hogy a szerencsétlennek elrepedt a mája (legalábbis az eddig kiszivárgott orvosi információk szerint), és nem sokkal később már nem lehetett segíteni rajta, pedig a mentősök pár perc alatt a helyszínre értek. A gyanúsított – akit másodmagával vett őrizetbe a rendőrség – tévedésből támadt ismerősére, mert az védelmezett egy Compostela-mezbe bújt tinédzsert, aki éppen súlyos pofonokat kapott (a tettes vallomása szerint nem ismerte fel társát, amit alátámaszt, hogy a szemtanúk szerint még bocsánatot is kért tőle a rúgást követően). Először úgy tűnt, hogy Suáreznek semmi baja, mert felállt és odébbment, viszont néhány perccel később a helyszínen lévő feleségének és barátainak jelezte, hogy nincs jól, nem kap levegőt – nem sokkal később már halott volt. Természetesen mélységes döbbenet lett úrrá a teljes spanyol társadalmon, és senkit sem ért váratlanul, hogy a nevelésért, a kultúráért és a sportért felelős miniszter asszony, Pilar de Castillo néhány órával a tragédia után bejelentette: még ebben a hónapban megváltoztatják a büntetőtörvénykönyvet, és mindenféle, a sporttal kapcsolatos erőszakos cselekményt (legyen az egy sportlétesítmény falain belül vagy azon kívül) hat hónaptól négy évig terjedő börtönbüntetéssel sújtják, halmazati büntetésként pedig legalább hat évre eltiltják a bűnöst mindenféle sportesemény látogatásától. Lehet, hogy ez a szigor azt a Castellón-drukkert is jobb belátásra térítette volna, aki azért dobta fejbe a Valencia elleni mérkőzés 81. percében Jesús Téllez Sánchez játékvezetőt, mert a bíró 1–1-es állásnál tizenegyest ítélt a vendégeknek. A bíró természetesen azonnal félbeszakította az összecsapást, aminek következtében a liga minden bizonnyal elmeszeli a Castellónt. E szomorú hírek árnyékában szinte észrevétlen maradt, hogy az Athletic Bilbao kiesett harmadik ligás ellenfelével szemben, hogy a Villarreal és a Barcelona (de még a Depor és akár a Valencia is idesorolható) csak az utolsó percekben tette biztossá a továbbjutását szintén alacsonyabb osztályú riválisa ellen, és hogy csak a Real Madrid (B) tudott magabiztos győzelmet aratni a keddi játéknapon.
Király-kupa A legjobb 32 közé jutásért: Alicante (III. oszt.)–Villarreal 1–2 (Sendoa 77., ill. Riquelme 51., Víctor 90. – 11-esből), Compostela (III.)–Deportivo 0–1 (Tristán 81.), S. S. Reyes (III.)–Real Madrid 0–3 (Raúl 28., Portillo 59., Cambiasso 89.), Gramanet (III.)–Barcelona 0–1 (Ronaldinho 85.), Torrelavega (III.)–Athletic Bilbao 2–1 (Javi Delgado 70., Javi 91., ill. Tiko 42.). A Castellón (III.)–Valencia mérkőzés a 81. percben, 1–1-es állásnál félbeszakadt. A győztesek továbbjutottak.