Noha a nők 53 és 58 kilós súlycsoportjában mindenki érmet szerzett, aki elindult, mégis örömmel számolhatunk be arról, hogy a szombaton befejeződött súlyemelő országos bajnokságon többen járultak a mázsák elé, mint egy esztendeje Nyíregyházán.
Ehrlich György (képünkön), a 94 kilós kategória aranyérmese kiesésbe kergette a tiszaújvárosi címvédôt, Diószegi Sándort (fotó: Meggyesi Bálint)
Ehrlich György (képünkön), a 94 kilós kategória aranyérmese kiesésbe kergette a tiszaújvárosi címvédôt, Diószegi Sándort (fotó: Meggyesi Bálint)
Tavaly 28 női és 58 férfi versenyző jelent meg az ob színhelyén, Kisbéren ez a szám 29-re, illetve 64-re nőtt. S ha figyelembe vesszük, hogy a juniorválogatott emelők a szerdán kezdődő korosztályos Európa-bajnokság miatt kihagyták a viadalt (Stark Tibor, Kovács Zoltán és Likerecz Gyöngyi távollétéről nem is beszélve), a mezőny nagyságát illetően mindenképpen javulásról számolhatnánk be. Persze, hét súlycsoportban a 29 női sportoló mindjárt nem olyan sok, átlagolva mindössze négy versenyzőt jelent. Vagyis a bronzérem megkaparintására a szerényebb tudású résztvevők előtt is óriási esély mutatkozott. A teljesítményeket persze a hat hét múltán kezdődő olimpiai kvalifikációs világbajnokság tükrében érdemes vizsgálni, ebbe a tükörbe pedig szégyenlősen nézhet bele Diószegi Sándor (94 kg) és Laczi Katalin (75). A lényegében biztos vb-indulónak számító két sportoló kiesett a verseny során, igaz, más-más körülmények között. Diószegi az Ehrlich Györggyel vívott nagy harcban kénytelen volt kockáztatni lökésben, és a kezdősúlynak kiválasztott két mázsa túlságosan nehéznek bizonyult ezúttal. Laczi viszont a +75 kilóba felruccanó Dankó Ilona távollétében kisujjal emelve is nyerhetett volna, ám sikerült véghezvinnie a "bravúrt”, és szakításban háromszor elrontotta a 97.5 kilót. Hihetetlen könnyelműség. S bármilyen furcsa, Zsuga Imre szövetségi kapitány a legjobb eredményt elérő három emelővel, Dankóval, Krutzler Eszterrel (69) és Varga Viktóriával (+75) sem volt elégedett. Hogy miért nem? "Az erőállapotukra nem lehet panasz, ám rendkívül felelőtlenül versenyeztek. Túlságosan nagy súlyokat választottak, és a rontott gyakorlatok után nem javítottak, hanem még emeltettek is. Mindez nem segíti elő az önbizalom és a fogásbiztonság növelését, nem beszélve arról, hogy sérülésveszélyes is, miközben nyakunkon a vébé. Semmi sem indokolta ezt a versenyzési stílust, hiszen egyikükre sem volt veszélyes senki.” Három versenyzővel, Tancsics Lászlóval (62), Ehrlich Györggyel (94) és Gyurkovics Ferenccel (105) azonban maradéktalanul elégedett volt. Utóbbi elszalasztott csúcsjavításáról (szakításban 183 kilóval próbálkozott) a következőket mondta Zsuga: "Gyurkovics túlságosan örült a rekordnak: a beülés megvolt, de rosszul indított.” Így aztán egyetlen egy rekordban sem volt részünk az idei bajnokságon.