Az olasz Alessandro Petacchi nyerte a Tour 5. szakaszát, de ezen a napon főszerepet játszott Bodrogi László is. A magyar kerekes négy társával 160 kilométeren át volt szökésben, ezalatt megnyert három részhajrát, s egy hosszú időszakon keresztül virtuális sárga trikósnak számított. Bodrogi végül a mezőnnyel együtt ért célba, de remeklésének köszönhetően hat helyet javított az összetettben, jelenleg a 20. helyen áll. A sárga trikót továbbra is a kolumbiai Victor Hugo Pena viselheti.
A szökevények – közöttük kék mezben a Tour egyetlen magyar indulója, Bodrogi László – 160 kilométeren át vezettek a versenyben
A szökevények – közöttük kék mezben a Tour egyetlen magyar indulója, Bodrogi László – 160 kilométeren át vezettek a versenyben
Bár a US Postal együttese nagy fölénnyel győzött a szerdai csapatidőfutamon, a négyszeres Tour de France-győztes Lance Armstrong nem volt igazán elégedett. Ahogyan azt megszokhattuk, a szerény amerikai ezúttal sem társait bírálta, saját produkciójában talált hibákat, ám hozzátette: ez a győzelem megmutatta, milyen erős csapat támogatására számíthat a következő hetek során. A rajt előtt Armstrong klubtársát, a sárga mezes Victor Hugo Penát ünnepelték – a 29 esztendős kerekes születésnapi tortát kapott, s bizony néhány könnycsepp is legördült az arcán. "Amikor tíz-tizenöt éves voltam, mindent tudni akartam kedvenceimről, Lucho Ferreráról és Fabio Parráról, s most eljött az én napom…” – mondta Pena, aki elárulta azt is, csapata nem fogja mindenáron védeni a sárga trikót, de ezt ő is elfogadja, hiszen kell az erő a hegyi szakaszokra. Csütörtökön még szinte teljesen sík etap várt a karavánra, csupán két hegyi hajrá ígért némi nehézséget. Alig néhány perccel a rajt után, egészen pontosan a 14. kilométernél 14 kerekes lépett el a mezőnytől. A bolyban ott tekert Bodrogi László is, de ott volt többek között a "veszélyesnek” ítélt Paolo Bettini is, ezért a mezőny nem engedte el a szökevényeket. A 30. kilométer körül már csak öten maradtak elöl, s Bodrogi remek partnerekre talált a német Jens Voigt, a francia Ludovic Turpin, Nicolas Ja-labert és Frederic Finot személyében. Voigt régi ismerős, kemény ellenfél, a legjobb időfutammenők közé tartozik, Finot Bodrogi csapattársa volt a Lyonban, Turpinnel az Etupes színeiben tekert együtt a magyar kerekes, de a "kis” Jalabert-rel is megtalálta a közös nyelvet, a franciát. Az ötös fogat tagjai közül Bodrogi állt a legjobban az összetettben, a 26. helyen, másfél perces hátránnyal Pena mögött. Így aztán ahogyan nőtt a szökevények előnye, Bodrogi képletesen átvette a vezetést az összetettben, vagyis ő lett a virtuális sárga trikós! Nagyon jól dolgoztak a szökevények, de érezhető volt, hogy a mezőny nem engedi őket messzire, Bodrogiék legnagyobb előnye fél távnál három perc volt. A hegyi hajrákat Finot nyerte, aki így átvette a vezetést a pöttyös trikóért folyó harcban, míg a gyorsasági részhajrákat egytől egyig Bodrogi nyerte, aki a három sprint során 18 pontot és 18 bónuszmásodpercet gyűjtött!
Lobbi a VIP-faluban
Nem csak a versenypályán akadnak érdekes fejlemények a Tour során, a VIP-faluban versenyzôk, csapatok és viadalok jövôje körvonalazódik az üzletemberek, menedzserek, polgármesterek tárgyalásain. A hollandiai Rotterdam képviselôi például azért lobbiznak, hogy 2007-ben tôlük induljon a Tour, míg a kanadai Québec delegációja már 2008-ról tárgyal, a város fennállásának 400. évfordulóján szívesen vendégül látná a Francia körverseny mezônyét.
A csaknem 160 kilométernyi szökésnek a sprinterek csapatai vetettek véget, Bodrogiék ekkor már csupán 23 kilométerre voltak a céltól. A hajrá a már megszokott forgatókönyv szerint alakult: a csapatok felvezették a sprintet, aztán egyszer csak kibújt a sorból Alessandro Petacchi, és mindenkit faképnél hagyott. Ez volt a harmadik sikere a 90. Tour de France során… Az összetettben egyetlen jelentős változás történt, s ez Bodrogi László nevéhez fűződik: a magyar kerekes a 20. helyre lépett előre. A Tour de France szervezőbizottsága és az Európai Unió ebben az évben különdíjat ajánlott fel a 2004. május 1-jén csatlakozó országok (a Francia körversenyen ezek közül Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország és Szlovénia érintett) legjobbjának, így az összetett versenyt immár kicsit más szemmel is érdemes néznünk: ebben a rangsorban Bodrogi a cseh Pavel Padrnos mögött a második helyen áll.
90. Tour de France 5. szakasz, Troyes–Nevers (196.5 km): 1. Alessandro Petacchi (olasz, Fassa Bortolo) 4:09:47 (átlag: 47.2 km/ó), 2. Kirsipuu (észt, AG2R) azonos idővel, 3. Cooke (ausztrál, fdjeux.com) a. i., 4. Zabel (német, Telekom) a. i., 5. McEwen (ausztrál, Lotto-Domo) a. i., 6. Paolini (olasz, Quick Step-Davitamon) a. i., 7. Hushovd (norvég, Crédit Agricole) a. i., 8. O’Grady (ausztrál, Crédit Agricole) a. i., 9. F. Rodriguez (amerikai, Vini Caldirola) a. i., 10. J-P. Nazon (francia, Delatour) a. i., …39. Ullrich (német, Bianchi) a. i., …53. Armstrong (amerikai, US Postal) a. i., …127. Bodrogi László (magyar, Quick Step-Davitamon) a. i. Az összetettben: 1. (sárga trikóban) Victor Hugo Pena (kolumbiai, US Postal) 17:54:31, 2. Armstrong 1 mp h., 3. Jekimov (orosz, US Postal) 5 mp h., 4. Hincapie (amerikai, US Postal) a. i., 5. Rubiera (spanyol, US Postal) 23 mp h., 6. Heras (spanyol, US Postal) 27 mp h., 7. Padrnos (cseh, US Postal) a. i., 8. Landis (amerikai, US Postal) 28 mp h., 9. Beloki (spanyol, ONCE) 33 mp h., 10. Jaksche (német, ONCE) 38 mp h., …12. Ullrich 39 mp h., …20. Bodrogi László 1:12 p h. A pontversenyben: 1. (zöld trikóban) Robbie McEwen 108 pont, 2. Petacchi 107, 3. Zabel 98, …24. Bodrogi László 18 A hegyi pontversenyben: 1. (pöttyös trikóban) Frederic Finot (francia, Delatour) 18 pont, 2. Mengin (francia, fdjeux.com) 15, 3. Beneteau (francia, Brioches) 10, …7. Bodrogi László 4 A csapatversenyben: 1. US Postal (amerikai) 51:06:45, 2. ONCE (spanyol) 49 mp h., 3. Bianchi (német) 51 mp h., …5. Quick Step-Davitamon 1:45 p h. Következik: 6. szakasz, Nevers–Lyon (230 km). Tv: Eurosport, 13.45 (élő).