Az előzetesen meghirdetett napirend szerint békésnek, csendesnek ígérkezett a Magyar Olimpiai Bizottság szombati közgyűlése, és ezúttal az is lett.
Körmöczy Zsuzsát, az ötvenes évek legjobb teniszezônôjét Schmitt Pál köszönti (Fotó: Farkas József)
Körmöczy Zsuzsát, az ötvenes évek legjobb teniszezônôjét Schmitt Pál köszönti (Fotó: Farkas József)
Elsőként Schmitt Pál elnök számolt be a márciusi közgyűlés óta eltelt időszak fontosabb eseményeiről, a három új olimpiai kvótáról – így a férfi kézilabdacsapat mellett hat egyéni kvótával büszkélkedhet a magyar sport. Ha minden esélyesnek tartott versenyzőnk kvótát szerez, a MOB-elnök szerint a küldöttség sportolói létszáma elérheti a 220-at. Bejelentette, hogy a sporttörvény módosítása várhatóan szeptemberben kerül a parlament elé, és hogy a híresztelésekkel ellentétben a szponzorok nem távolodnak el a MOB-tól. Utóbbi megállapítás példájaként a helyszínen írt alá együttműködési szerződést a MOB környezetvédelmi bizottsága a szelektív hulladékgyűjtéssel foglalkozó Recydoc Kft.-vel. Ezt követően a MOB elnöke köszöntötte az eseményen megjelent Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminisztert, aki elöljáróban kiemelte, hogy a magyar nép számára fontos az olimpiai eszme megőrzése és erősítése, majd arról beszélt, milyen kihívásoknak kell megfelelnünk ahhoz, hogy megőrizzük a sportot mint a kultúra részét. A miniszter szerint az olimpiai sportágak a testkultúra klasszikus, nagy vívmányai, ám időről időre megjelennek olyan mozgásformák, amelyek nem illeszthetők a sport eddigi világába. "Ki gondolt volna például arra, hogy a kerékpárt úgy is lehet használni, hogy egy keréken ágaskodunk, akadályokat ugratunk vele? Nos, ilyenek az extrém sportok, amelyeket a fiatalok találtak ki. Kérem, segítsenek, hogy kinyissuk a sport világát, mert az a fontos, hogy gyermekeink mozogjanak, sportoljanak. Az új sportok nem a klasszikusok helyett, azok rovására kell hogy létezzenek, hanem azok mellett.”
A MOB-díj kitüntetettjei Körmöczy Zsuzsa – az 1950-es évek egyik legjobb teniszezôje, az 1958-as párizsi Roland Garros nôi egyesének gyôztese Fejér Miklós – magánemberként elsôként csatlakozott a MOB támogatói közé, az általa vezetett éttermek a MOB sajtótájékoztatóinak helyszínei Mátraházi Imre – egykori atléta, rangos versenyek szervezôje Nedeczky László – a magyar vívósport doyenje, a Lokomotív SE megalapítója, a Tokaj Expressz férfi párbajtôrverseny életre hívója Pásztor György – a háború utáni évek legjobb magyar jégkorongozója, a nemzetközi szövetség Hall of Fame-jének tagja Salamon Ferenc – volt válogatott vízilabdázó, nemzetközi játékvezetô, a Nemzetközi Úszószövetség vízilabda-szakbizottságának tagja Schmutz István – gyúróként több évtizede segíti a válogatott sportolók felkészülését, dolgozott a súlyemelôk, a vívók és az atléták mellett
A következő kihívást az jelenti, hogy az eltelt másfél évtizedben hatalmas változás történt a sportban, az állam mellett sok új szereplő jelent meg. "Az a helyes út, ha az állam forrásait úgy használjuk fel, hogy azok több külső forrást hozzanak, ám az a lényeg, hogy az elosztás átlátható legyen.” A harmadik kihívás, a sport és a politika kapcsolatának ecsetelésekor kissé megfagyott a levegő, ahogy mondani szokták: még a légy zümmögését is hallani lehetett. A miniszter szerint "a politika az utóbbi másfél évben lázas állapotban van, és ez fertőz, mert itthon még nem erős az immunrendszer”. Hangsúlyozta, hogy a magyar sportnak távol kell tartania magát a politikától, eddigi sikerei és hagyományai alapján nem kell osztania a politika balsorsát. Elmondta, hogy a sporttörvényben megerősítik a MOB-ot, és miután a kormány július 2-án megtárgyalja a törvény módosítását, a minisztérium felkéri a MOB képviselőit, vitassák meg a tervezetet, tegyék meg észrevételeiket, javaslataikat. Mintegy végszóként a világ mozgatórugójáról, a pénzről beszélt. Mint mondta, a MOB az idén megkapta a kért támogatást, és ígéretet tett arra, hogy az athéni felkészülés utolsó szakaszában, a 2004-es költségvetés tervezésekor is ily módon veszik figyelembe az igényeket. Ezek után Aján Tamás MOB-főtitkár és Molnár Zoltán csapatvezető a 2004-es athéni olimpia előkészületeiről számolt be, majd a 2006-os torinói téli ötkarikás játékok felkészülési terve került terítékre. A tagság mindkét előterjesztést elfogadta. Szabó Tamás, a Nemzeti Utánpótlás-nevelési Intézet (NUPI) főigazgatója az utánpótlásról tartott előadásában felhívta a figyelmet arra, hogy az utóbbi években csökkent a fiatal sportolók száma, megszűntek a műhelyek, az egyesületeknek nincs pénzük az élsportolók mellett az utánpótlással is foglalkozni. Az ülésen írták alá a MOB és a Magyar Labdarúgó-szövetség együttműködési szerződését, amelynek értelmében az olimpiai válogatott a jövőben több természetbeni juttatásban részesül. A közgyűlés zárásaként első alkalommal adták át a 2002 decemberében alapított MOB-díjakat.