Az Athén 2004 oldalon sorra vesszük a sportágakat, bemutatva mindent, amit a jövő évi olimpiai versenyekről tudni érdemes. Az asztalitenisz, a vízilabda és a triatlon után a tenisz következik.
Versenyszámok (4): férfi egyes, női egyes, férfi páros, női páros
A résztvevő versenyzők száma: 172 (86 férfi, 86 nő), 64-64 egyes, és 32 páros induló
Venus Williams, a női mezőny egyik esélyese
A kvalifikáció útja: Mindkét nem esetében a következőképpen áll össze az 86 induló listája: Egyesben (64 induló): 1. A világranglista 2004. június 14-i állása szerint 48 játékos nyer részvételi jogosultságot. 2. 2 játékos meghívásával a háromtagú bizottság rendelkezik. 3. 14 indulási lehetőségről és a végső kvalifikációról a Nemzetközi Teniszszövetség (ITF) határoz a világranglista, az országok tenisz eseményeken (pl. Davis-kupa, Federation-kupa, stb.) való részvétele, illetve a játékosok létszáma és nemzetisége szerint.
Párosban (32 páros): 1. Az egyesben elnyert kvalifikáció érvényes a párosversenyen való részvételre is. 2. 5 pár (10 játékos) jogosultsághoz jut a páros világranglista alapján (2004.jún 14). 3. További 27 párt az ITF az egyeseknél ismertetett végső kvalifikációs döntése szerint jelöli ki.
Favoritok: Andre Agassi (amerikai), Roger Federer (svájci), Lleyton Hewitt (ausztrál), Juan-Carlos Ferrero (spanyol), Albert Costa (spanyol), Carlos Moyá (spanyol), Andy Roddick (amerikai) ill. Serena Williams (amerikai), Venus Williams (amerikai) Kim Clijsters (belga), Justin Henin-Hardenne (belga), Jennifer Capriati (amerikai)
Címvédő: Férfi egyes: Jevgenyij Kafelnyikov (orosz) Férfi páros: Sebastien Lareau, Daniel Nestor (kanadaiak) Női egyes: Venus Williams (amerikai) Női páros: Venus Williams, Serena Williams (amerikaiak)
Legnagyobb reménységünk, Mandula Petra
A magyar célkitűzés: Bár a pontszerzés Sydneyben nem sikerült, a Mandula-Marosi női páros 8. helye elismerésre méltó teljesítmény. A világranglistán elfoglalt helyezések alapján egyértelműen a női szakág az eredményesebb. A kvalifikációs rendszer szerint a nőknél 3, a férfiaknál 4 játékos nevezhető az egyéni versenyszámban . Ahhoz, hogy valaki saját jogon reménykedjen a kvalifikációban a világranglistán az első 100 között kell legyen. Erre elsősorban a női versenyzőknek van esélye.
Részvételi célkitűzés: Női egyes: 2 fő Férfi egyes: 1 fő Női páros: 1 pár Férfi páros: 1 pár Mandula Petrától és a női párostól szerencsés sorsolás esetén pontszerzés remélhető.
A kvalifikációra esélyesek: Sávolt Attila (1976) LRI-MALÉV SC Mandula Petra (1978) IDOM-Team 2000 SE Kuti Kis Rita (1978) Bp. Spartacus Kapros Anikó (1983) LRI-MALÉV SC Marosi Katalin (1979) LRI-MALÉV SC Gubacsi Zsófia (1981) LRI-MALÉV SC
Idei főbb versenyek: Wimbledon (június 23.-július 6.), US Open (augusztus 25.-szeptember 7.), Férfi és női világbajnokság (november 3-16.)
"Csak" az olimpiai aranyért küzdenek
Akkoriban a hölgyek még szemérmesebben léptek pályára
Amikor az ír John Boland 1896-ban Athénba utazott, az első modern kori olimpiai játékokra, még nem is sejtette, hogy a tenisz aranyérmeseként fog hazatérni. Igaz, akkor még az sem sejtette, hogy játszani fog, ugyanis csupán szurkolóként utazott. Azóta óriásit fordult a világ, mára az olimpiai teniszverseny a játékok legnagyobb személyiségeit vonultatják fel. Az ötcsillagos szállodákhoz és csillagászati pénzdíjakhoz hozzászokott játékosok Athénban a többiekkel együtt az olimpiai faluban laknak, és az olimpiai aranyérmen kívül semmi mást nem kapnak a győzelemért. A tenisz 1924 után lekerült az olimpia műsoráról elsősorban az amatőrizmus és a profizmus határa között kirobbant vita miatt és csak 1988-ban lett ismét tagja az olimpiai családnak.
A legjobb teniszezők különleges technikai tudással, állóképességgel, sebességgel, reflexekkel és kombinatív készséggel rendelkeznek. A játékosok között a hatalmas pénzdíjakkal kecsegtető tornák között is az egyik legnagyobb dicsőségnek számít az olimpiai aranyérem megszerzése.
Lindsay Davenport (a női egyes atlantai aranyérmese): "Csodálatos volt olimpiai aranyérmet nyerni. Ez pályafutásom legnagyobb sikere."
Az utóbbi évtized(ek) legnagyobb egyénisége: Andre Agassi
Andre Agassi (a férfi egyes atlantai aranyérmese): "A sportban semmi nem jelent többet, mint egy olimpiai aranyérem."
Steffi Graf (a női egyes szöuli győztese): "Az olimpiai aranyérem számomra többet jelent, mint bármekkora pénzdíj. Biztos vagyok benne, hogy minden résztvevő sportoló így gondolja. Semmi nem hasonlítható az olimpiához."
Boris Becker (a férfi páros győztese Barcelonában, Michael Stich-hel az oldalán): "Semmi nem hasonlítható össze azzal az élménnyel, még Wimbledon sem. Ott önmagadért küzdesz, az olimpián pedig egy egész országért."
Jevgenyij Kafelnyikov (a férfi egyes Sydney győztese): "A győzelmem minden előzetes várakozásomat felülmúlta. Nagyon büszke vagyok magamra és az országomra. Két Grand Slam-győzelemmel és egy olimpiai aranyéremmel soha nem feledik majd el a karrierem."