Az előzetesen reméltekhez képest sokkal többet adott a nézőknek a Konföderációs Kupa első három mérkőzése, így okkal várhatta mindenki, hogy a kör slágerösszecsapása, a BrazíliaKamerun találkozó felteszi a koronát a nyitányra.
Ronaldinho (balra) jobbára csak vergôdött a kameruni védôk szorításában
Ronaldinho (balra) jobbára csak vergôdött a kameruni védôk szorításában
Elvégre mit várhat az ember a világ- és az Afrika-bajnok csatájától? Jó futballt, látványos játékot, gólokat feltétlenül. Na most, ebből az első félidőben nem sokat kapott meg. Gólt egyet sem, a másik kettőt meg csak hellyel-közzel… Pedig nem úgy indult a meccs, hogy félóra után már harsányan fütyülnie kell a Stade de France közönségének. A számára rossz emlékű arénába (emlékezhetünk rá, a selecao 1998-ban ezen a pályán kapott ki 3–0-ra a franciáktól, és csak ezüstérmet szerzett a világbajnokságon) öt év után visszatérő brazil válogatott az elején iparkodott, dacára annak, hogy ilyen összeállításban talán egyszer sem játszott még, és gyanítható, ezen a tornán kívül soha nem is fog. Természetesen a számára ismerős közegben, Franciaországban futballozó Ronaldinho követelte magának az első hegedűs szerepét: a PSG karmestere trükközött, cselezett, paszszolt, más kérdés, hogy a hatékonysággal – a társak miatt is! – akadtak gondok. A lelátón helyet foglaló spanyol és angol megfigyelők (a zsenit a Real Madrid, a Barcelona és a Manchester United is hívja) ezeregyedszer is felírhatták, hogy Ronaldinho "tegező viszonyban” van a labdával, de döntő lökést egyikük sem kapott. Illetve egyszer kaphatott volna: a támadó a hajrában átcselezte magát a teljes kameruni védelmen, majd tíz méterről, jobbal lőtt – a játékvezető szerint önerőből mellé, a felvételek alapján azonban Kameni kapus keze is "benne volt” a pontatlanságban. A brazilok ezzel keretbe foglalták az első félidőt, hiszen a játékrész első helyzetét is ők dolgozták ki. Negyedórányi futball után Tchato körülményeskedett a saját tizenhatosán belül, nem tudott felszabadítani, Adriano lecsapott a labdára, azonnal tüzelt, a középre tartó labdát azonban Kameni üggyel-bajjal megszelídítette.
Törökország gyôzelemmel debütált
Nem sokat kóstolgatta egymást a tavalyi világbajnokságon egyaránt jól szereplô két csapat Saint-Étienne-ben: az elsô negyedórában a legjobb nyolc közé jutó amerikaiak és a bronzérmes törökök elôtt is adódott nagy helyzet. Folyamatos nyomást a törökök tudtak gyakorolni ellenfelükre, Tim Howardnak többször is hatalmas bravúrra volt szüksége. A 23. percben nem ô akadályozta meg a félholdasokat a gólszerzésben, Ahmet szabadrúgása után a labda a léc jobb végérôl jött vissza a mezônybe. Az amerikaiak legjobbja Jovan Kirovski volt, szinte az összes támadásuk a birminghami csatárra épült, és az ô mozdulatával is fejezôdött be, vagyis jutott el Ömer kapusig. A szabadrúgás után némiképp enyhült a törökök fölénye, és a 36. percben mellé szálló Okan-lövés után vezetést szerzett az Egyesült Államok: az ellentámadásból DaMarcus Beasley Landon Donovan bal oldali beadása után négy méterrôl fejjel talált a török kapuba. Két perccel késôbb a másik kapu elôtt Tuncay felkarral ütötte maga elé a labdát, a tizenhatoson belülre érve Donovan meglökte, az uruguayi játékvezetô tizenegyest ítélt, amelyet Okan hidegvérrel értékesített (a jobb alsó sarokba lôtt). A második félidô elején Gökdeniz lépett ki az amerikai tizenhatoson, lövése közben becsúszott Gregg Berhalter, és az ô lábáról pattant mellé a labda. A törökök továbbra is fölényben játszottak, a félidô derekán pedig egy fokozattal feljebb kapcsoltak. Elôbb Alpay három méterrôl Howardba fejelte a labdát, majd pazar török támadás végén Tuncay 2–1-re módosította az állást: Volkan passza után megkerülte a labdával Howardot, és éles szögbôl a kapuba gurított. Az amerikaiak a gól után magukra találtak, a csereként beálló Clint Mathis másodperceken belül két óriási helyzetet is elpuskázott. Az utolsó húsz percben hiába nyomtak a tengerentúliak, a törökök tartották az eredményt, és gyôzelemmel zárták elsô, igen hajtósra sikerült Konföderációs Kupa-mérkôzésüket .
Az Adriano és Ronaldinho helyzete között eltelt időben Winnie Schäfer oroszlánjai ellenőrzésük alatt tartották a dél-amerikaiakat. Az inkább európai, mintsem afrikai focit játszó kameruniak fegyelmezettek voltak, nem riadtak vissza a taktikai szabálytalanságoktól (ha egy brazil megcsinált egy cselt, kettőre már nem maradt ideje, mert vagy faultolták, vagy leszerelték), igaz, eközben csaknem elfeledkeztek a támadásokról. Úgy istenigazából csak egyszer lódultak meg, lett is belőle kisebb kalamajka! A 31. percben Idrissou több csel után Kléberson mellől, balról középre kanyarított, bent az álló bekkek közé befutott Foé, fejelt is, balszerencséjére éppen a középen álló Dida kezébe. A fordulás után aztán helyzetek tekintetében is egyenlő lett az állás. Fájdalom, mire jött az újabb kameruni lehetőség, eltelt vagy negyedóra… Bal oldali roham végén került középre a labda, Idrissou és a brazil védők akaratlan együttműködése után Eto'o került lövőhelyzetbe, de telibe találta Didát. És ezzel egy időre befellegzett a futballnak. A két csapat a mezőnyben tusakodott, gólhelyzetet egyik sem tudott kialakítani, és ha a brazil védelem nem betlizik, akkor megszületik az idei Konföderációs Kupa első gól nélküli döntetlenje. Csakhogy jött a 83. perc – és jött a bombameglepetés. Dida kirúgását követően a kameruniak visszafejelték a labdát, ami elvileg könnyű zsákmányt jelentett Lúciónak. Csakhogy a Bayer Leverkusen védője csúnyán elszámította magát, átpattant felette a labda, ráadásul lomhán fordult meg, és mire "pozícióba” került, Eto'ónak már tempóelőnye volt. A mallorcai támadó lépett néhányat, majd elementáris erővel a kint álló Dida felett a hálóba zúdította a labdát. Kamerun pedig visszavágott a két éve, a Távol-Keleten megtartott Konföderációs Kupán elszenvedett 2–0-s vereségért Brazíliának, amelynek össze kell kapnia magát, ha nem akarja megégetni magát ezen a tornán.
Konföderációs Kupa B-csoport, 1. forduló Törökország–Egyesült Államok 2–1 (1–1) Saint-Étienne V: Larrionda (uruguayi). G: Okan (39. – 11-esből), Tuncay (70.), ill. Beasley (36.) TÖRÖKORSZÁG: Ömer – Fatih A., Bülent K., Alpay, Ahmet – Volkan, Ibrahim Ü., Selcuk, Gökdeniz – Tuncay (Ibrahim T., 82.), Okan (Hüseyin, 93.) EGYESÜLT ÁLLAMOK: Howard – Hejduk, Berhalter (Twellmann, 80.), Vanney, Califf – Convey, Lewis (Stewart, 73.), Beasley, Armas, Kirovski (Mathis, 60.) – Donovan