A titok: a magyar kapcsolat

Vágólapra másolva!
2003.05.26. 20:48
Címkék
Werner Schlager, Kalinikosz Kreanga, Boros Tamara.Mi bennük a közös? Már persze azon túlmenőleg, hogy mindannyian asztaliteniszezők. Látszólag semmi, hiszen az első kettő férfi, a harmadik női játékos, a nemzetiségük  osztrák, görög, horvát  is különböző.
Az egyéni világbajnok Schlager edzôje is magyar, nevezetesen Karsai Ferenc
Az egyéni világbajnok Schlager edzôje is magyar, nevezetesen Karsai Ferenc
Az egyéni világbajnok Schlager edzôje is magyar, nevezetesen Karsai Ferenc
Az egyéni világbajnok Schlager edzôje is magyar, nevezetesen Karsai Ferenc
Az egyéni világbajnok Schlager edzôje is magyar, nevezetesen Karsai Ferenc
Az egyéni világbajnok Schlager edzôje is magyar, nevezetesen Karsai Ferenc
Na jó, segítek: ők hárman voltak, akik helyet követelve maguknak a dobogón, képesek voltak megtörni az ázsiaiak, elsősorban a kínaiak fölényét Párizsban a 47. egyéni világbajnokságon.
Werner Schlager, Kalinikosz Kreanga, Boros Tamara.
A fentieken kívül van még valami, ami összeköti a három sportolót.
"A” magyar kapcsolat…
Igen kérem, a Párizsban érmet nyert mindhárom európai játékos sikerében magyar szakemberek is tevékeny részt vállaltak: a most bronzérmet szerzett Kalinikosz Kreanga akkor lett igazán világszintű asztaliteniszező, amikor a Herendi Iván, Lipovits Gyula edzőpáros a görög válogatott élén tevékenykedett, az ugyancsak harmadik helyezett Boros Tamara évek óta a Statisztika játékosa, így a Fülöp István vezetette Marczibányi téri egyesület szakmai csapata az év nagyobb részében napról napra foglalkozik a horvátok csillagával, az egyéni világbajnok osztrák Werner Schlagernek pedig már 1995 óta az a Karsai Ferenc az edzője, aki amúgy az ottani válogatottat is irányítja.
"Igen, nyolc éve annak, hogy elkezdtem Schlagerrel foglalkozni – magyarázta a döntő után csendesen, magában ünneplő Karsai. – Akkoriban talán ha a századik hely környékén volt a világranglistán. Nagyon jó alany, robbanékony, gyors és az esetek többségében rendkívül nyugodt is. Igaz, néha elkezd kapkodni, erre a mostani világbajnoki döntőben is volt példa, de aztán hamar lehiggad. Azt próbáltam beléverni, hogy mindig csak egyetlen pontra, az éppen következőre gondoljon. Ne foglalkozzon a meccsel, a játszmával, hiszen ezek megnyeréséhez csakis az apró ponton keresztül vezet az út. Sokszor ott volt a nagy győzelmek kapujában és bár Európa Top 12-n volt már első, Európa- vagy világbajnokságon, esetleg Világkupán még soha nem sikerült aranyérmet szereznie. Végre most már nem csak második, meg harmadik helyei vannak. Ô a világbajnok!”
Mégpedig nem érdemtelenül, hiszen a dobogó tetejéig vezető úton négy meccslabdát hárítva legyőzte a címvédő kínai Vang Li-csint és az elődöntőben az ugyancsak kínai, 1995-ös világbajnok Kung Ling-hujnak is volt ellene meccslabdája. Mindez azt jelenti, hogy nemcsak játszani, küzdeni is tud…
"Hogy mekkora sikernek is számít ez Ausztriában, azt jelzi, hogy az ottani televízió megszakította a műsorát és az elődöntőt és a döntőt is élőben sugározta. A híreink szerint fantasztikus fogadtatás vár ránk Bécsben” – tette hozzá Karsai. A sógorok határtalan öröme amúgy korántsem megalapozatlan, elvégre ezt megelőzően először és utoljára 66 évvel ezelőtt, 1937-ben fordult elő, hogy osztrák férfijátékos – Richard Bergmanné a történelmi tett – világbajnoki címet szerzett, s az azóta eltelt évtizedekben erről még csak nem is álmodozhattak.
Nem úgy a kínaiak, akik a másik végletet jelentik. Kis túlzással akár csalódásként is elkönyvelhetik a párizsi világbajnokságot, hiszen az ezt megelőző két vb-vel ellentétben ezúttal nem sikerült minden számot megnyerniük, azaz nem öt, "csak” négy aranyérmet vihettek haza. A fegyelem megköveteléséről híres ázsiai ország szakembereinek nyilván komoly fejtörést okoz majd, miként fordulhatott elő, hogy a rutinosok (Kung Ling-huj, Ma Lin, Vang Li-csin) és a nagy dérrel-durral beharangozott fiatalok (elsősorban Vang Hao) egyaránt csődöt mondtak. Mert hát hiába a négy arany, a klasszikus számot bizony elveszítették…
Persze azért nem kell félteni őket, ha generálcserére szánják el magukat, van miből válogatniuk: a kínai országos bajnokságon több induló van, mint ahányan a párizsi vb-n összesen asztalhoz álltak… Meg aztán amíg olyan klasszisaik akadnak, mint például a nőknél az immár háromszoros egyéni világbajnok, s a francia fővárosban mind a három számban (egyes, páros, vegyes páros) aranyérmet szerzett Vang Nan, az őt folyamatosan ostromló 21 esztendős Csang Ji-ning, vagy a – hihetetlen… – még nem egészen 15 évesen (!) női párosban már vb-ezüstérmes Kuo Jüe, addig nem kell kongatniuk a vészharangot.
És idehaza?
Nos, ez már korántsem ennyire egyértelmű. Miként az 1995-ös tiencsini világbajnokság óta mindig, Párizsban is két emberes volt a csapat, azaz nemzetközi szinten továbbra is Bátorfi Csilla és Tóth Krisztina jelenti a magyar asztaliteniszt. Kisebb részsikereket ugyan most is elkönyvelhettünk (ezek közül is kiemelkedik a Pázsy Ferenc, Lindner Ádám férfipáros nyolcaddöntős szereplése), ám alapvetően csakis Bátorfi és Tóth eredményeire számíthat a szakvezetés. És a Németországban profiskodó igazi profik hozták is, amiért Párizsba jöttek: párosban éremközelbe kerültek, ráadásként pedig mindketten kiharcolták a selejtező nélküli olimpiai szereplés jogát, azaz ketten összesen három (az egyes mellett párosban is kvalifikálták magukat) athéni kvótát szereztek a magyar asztalitenisznek. És az sem mellékes, hogy így a kilencszeres Európa-bajnok Bátorfi Csilla azon ritka sportolók táborába léphet, akik zsinórban öt olimpián szerepelnek, ami az ő esetében még egy kuriózummal párosul: miután az asztalitenisz 1988-ban került fel az ötkarikás játékok programjába, s Bátorfi már Szöulban is asztalhoz állt, így ő a sportág összes eddigi olimpiájának résztvevője volt, és a jelenlegi helyzet szerint ez a megállapítás Athén után is igaz lesz…
S hogy mi lesz azt követően? Mi lesz Bátorfi és Tóth után?
Egyrészt van néhány tehetség – gondoljunk elsősorban Póta Georginára, vagy Zwickl Dánielre és mostanában már Jakab Jánosra is –, s ugyan a felnőttek közötti igazi áttörésük még várat magára, ám reményeink szerint már nem sokáig. Talán éppen csak annyi hiányzik, hogy Werner Schlager, Kalinikosz Kreanga és Boros Tamara helyett (vagy mellett) a honi legjobbak is megkapják a siker kulcsát.
Tudják: a magyar kapcsolatot…
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik