Bálteremmé alakult a malmői jégcsarnok a műkorcsolya és jégtánc Európa-bajnokság negyedik napjára, hiszen a táncosok az original programjukat keringőből, polkából, galoppból és indulóból állíthatták össze. Így aztán egész délután suhogtak a színes fidres-fodros ruhák Strauss, Sosztakovics, Smetana és társaik ismert dallamaira.
Sebestyén Júlia hat év után ismét Európa-bajnoki érmet szerzett Magyarországnak (Fotó: Afp)
Sebestyén Júlia hat év után ismét Európa-bajnoki érmet szerzett Magyarországnak (Fotó: Afp)
Bálteremmé alakult a malmői jégcsarnok a műkorcsolya és jégtánc Európa-bajnokság negyedik napjára, hiszen a táncosok az original programjukat keringőből, polkából, galoppból és indulóból állíthatták össze. Így aztán egész délután suhogtak a színes fidres-fodros ruhák Strauss, Sosztakovics, Smetana és társaik ismert dallamaira. Elsőként mindjárt Hoffmann Nóra és Elek Attila perdült a jégre, hogy aztán két és fél perc elteltével mosolyogva integessen a közönségnek. "Az elején kicsit halk volt a zene, ami megnehezítette a dolgunkat, ezzel együtt úgy érzem, mindent megtettünk, hogy sikerüljön megtartani a tizennegyedik helyünket. Kezdetben még a polkát favorizáltuk, idővel azonban annyit gyakoroltuk a keringőt, hogy azt is megszerettük. Igaz, azt még mindig tartom, hogy ez nem annyira a mi stílusunk, egy érettebb párnak szerintem sokkal jobban áll” – mondta a junior Grand Prix-döntőn második helyet szerző kettős korcsolyázónője, majd párjával az öltözőbe sietett, hogy minél előbb a nézőtérről izgulhasson tovább. Nos, a mezőny legfiatalabb párosa sikerrel járt, megtartotta a kötelező során kivívott pozícióját, mint ahogy az élen sem történt változás: az orosz Lobacseva, Averbuh kettőst a bolgár Denkova, Sztavijszkij és a szintén orosz Navka, Kosztomarov követte. Ez utóbbiról annyit mindenképpen érdemes megemlíteni, hogy dobpergésre előadott katonás indulójával a mezőnyből egyedüliként mert valami szokatlant hozni. Míg a táncosok elandalították a publikumot, addig a nők körül szinte forrt a levegő. Érthető, hiszen ők már az utolsó fellépésüknél, a szabadon választottnál tartottak. A mieink közül Póth Diánát a második csoport nyitó embereként szólították jégre, s látszott rajta, nagyon megviselte a rosszul sikerült rövid program. Csajkovszkij Rómeó és Júliájára futott kűrje ugyanis ezúttal megközelítőleg sem volt olyan magával ragadó, mint a selejtező során. S ezt még csak tetézte, hogy tripla ugrásai közül kettőt is leduplázott. "Jó közepes kűr volt. Most ennyire tellett” – mondta szűkszavúan a két év kihagyás után visszatérő versenyző. Póth ezzel a 17. helyen végzett, ami egyben azt is jelenti, hogy a márciusi washingtoni világbajnokságra válogatóznia kell Dorofejev Tamarával. Ezt ugyanis csak abban az esetben kerülhette volna el, ha az Eb-n bekerül a legjobb tizenkettőbe. A másik nagy világversenyen is biztos indulónak számító Sebestyén Júliáért viszont egészen az utolsó pillanatig izgulhattunk, hiszen a záró hatos utolsó előttijeként került sorra. Juli hatalmas lendülettel kezdett neki Di Blasio zenéjére koreografált szabadjának, s az elején egyik háromfordulatost ugrotta a másik után. S noha a végére láthatóan elfáradt egy picit – ennek tudható be a becsúszó apróbb baki is, egy fránya dupla –, arra azért maradt ereje, hogy a meghajlást követően csókokat hintsen a lelkes közönségnek, amely végig vastapssal biztatta.
Európa-bajnokság, Malmö Nôk. Végeredmény (24 induló). Európa-bajnok: Irina Szluckaja (Oroszország) 3.0, 2. Jelena Szokolova (Oroszország) 3.0, 3. Sebestyén Júlia (Magyarország, egyesülete: Tiszaújvárosi SE, edzôi: Száraz András, Jurek Eszter) 6.4, 4.. C. Kostner (Olaszország) 9.4, 5. J. Ljasenko (Ukrajna) 9.6, 6. G. Maniacsenko (Ukrajna) 12.4, …17. Póth Diána (Magyarország)
Jégtáncosok. Az állás az original program után (22): 1. Irina Lobacseva, Ilja Averbuh (orosz) 1.0, 2. Denkova, Sztavijszkij (bolgár) 2.0, 3. Navka, Kosztomarov (orosz) 3.0, 4. Grusina, Goncsarov (ukrán) 4.0, 5. Winkler, Lohse (német) 5.0, 6. Chait, Sakhnovski (izraeli) 6.0, …14. Hoffmann Nóra, Elek Attila (magyar) 14.0
"Nem hittem volna, hogy sikerül. Nagyon, de nagyon boldog vagyok!” – mondta újdonsült Európa-bajnoki bronzérmesünk. Akit, tegyük gyorsan hozzá, csak a korcsolya-nagyhatalomnak számító Oroszország két klasszisa, a világ- és immár ötszörös Európa-bajnok Irina Szluckaja, valamint honfitársa, Jelena Szokolova tudott megelőzni. A sorrend nem véletlen, ugyanis a rövid után még vezető Szokolovánál – akinek meglepetésre ez az első kontinensviadala, miközben világbajnokságon és olimpián már szerepelt – a Verdi Traviatáját bemutató s kétségtelenül rutinosabb Szluckaja ezúttal meggyőzőbbnek bizonyult. Az érmesek mellett még valaki mindenképpen kiemelést érdemel. Méghozzá az olasz Carolina Kostner, aki hibátlan – és igen technikás, tripla Lutz–tripla toe-loop kombinációval tarkított – előadásával a hetedikről a negyedik helyre ugrott előre a listán, megelőzve a gyengélkedő négyszeres Eb-bronzérmes Viktorija Volcskovát, valamint az ukrán Jelena Ljasenkót és Galina Maniacsenkót. Márpedig ez óriási szó egy olyan ifjú hölgytől, aki csupán februárban tölti be a 16. életévét. Igaz, a családban nem ő az egyetlen profi sportoló, keresztanyja ugyanis nem más, mint a síelő klasszis, Isolde Kostner.
Nem marad el a botrány – hiba az új pontozási rendszerben?
A Salt Lake City-i téli olimpia pontozásos botránya óta – amely kis híján a Nemzetközi Korcsolyaszövetség (ISU) elnökének, Ottavio Cinquantának a székébe került – szinte mindenki árgus szemekkel figyeli a bírók tevékenységét. A malmői Európa-bajnokságra például nem egy ország külön azzal a céllal küldött megfigyelőt, hogy a legapróbb baki se maradjon titokban… Noha kezdetben úgy tűnt, a szezont nyitó Grand Prix-sorozatban már tesztelt új pontozásos rendszerbe nehéz lesz belekötni – hiszen minden alkalommal tizennégyen pontoznak, és a számítógép véletlenszerűen választja ki azt a kilenc "osztályzatot”, ami végül beszámít az eredménybe –, szerda este megtörtént a baj. Mert míg a jégcsarnok közönsége a kivetítőn azt a végeredményt láthatta, hogy a párosoknál az orosz Totmjanyina, Marinyin mögött a francia Abitbol, Bernadis, majd a szintén orosz Petrova, Tyihonov végzett, s a hármast a lengyel Zagorska, Siudek követte, addig a zártláncú TV-csatornán, amely az újságírók és a televíziókommentátorok munkáját segíti, teljesen más volt a sorrend. Ott ugyanis Totmjanyináék mögött Petrováék végeztek, utána jöttek a lengyelek, s csak negyedikként a franciák. Lett is nagy kavarodás! S ugyan a számítógép perceken belül korrigált – a kivetítőn megjelenő variációt erősítette meg –, sokakban megfogalmazódott a kérdés: hogyan történhetett meg mindez? Salt Lake Cityben, ugye, végül a francia Marie-Reine LeGougne pontozónőt kiáltották ki bűnbaknak, Malmőben azonban egyelőre még senki sem vitte el a "balhét”. Hogy milyen balhét? Nos, gondoljuk csak egy kicsit tovább az ügyet! A számítógép számos variációval rendelkezik, hogy a tizennégy bíró közül végül melyek pontszámait használja fel. Ennek a variációnak a számát előre kisorsolják, ám ha menet közben valaki "véletlenül belepiszkál” a rendszerbe – elvégre a számítógép kezeléséhez emberre van szükség… –, és egy másik variánsra vált, akkor könnyen elképzelhető, hogy teljesen más lesz a végeredmény. Az ISU szóvivője természetesen még a párosok eredményhirdetését követően elnézést kért a hibáért, és kijelentette, máris elemzik a történteket, hogy soha többé ne fordulhasson elő hasonló. Ôszintén szólva nem nyugtatta meg a kedélyeket…