Régen volt már bundaügy a magyar futballban, ám mint azt csütörtöki és pénteki számunkban megírtuk, több külföldi iroda napokkal az esemény előtt befagyasztotta a múlt szombati VideotonBékéscsaba és Sopron Kispest bajnokikra a fogadás lehetőségét. Mégpedig azért, mert a tippelők szokatlanul nagy számú és összegű játékra fizettek be: a fenti két mérkőzést még jó esetben is egy harmadikkal kellett ugyan megjátszani, de ez sem tántorította el a tippjátékosokat attól, hogy információink szerint mintegy húszmillió forintot tegyenek fel a Békéscsaba és a Sopron győzelmére vagy más megközelítésből a Videoton és a Kispest vereségére&
Marko Topics (balra) és cottbusi csapattársai milliókat vettek ki a fogadók zsebébôl (Fotó: Afp)
Marko Topics (balra) és cottbusi csapattársai milliókat vettek ki a fogadók zsebébôl (Fotó: Afp)
Fölöttébb érdekes dolgokról számolt be lapunknak H. Péter, az egyik legnagyobb szlovák fogadóiroda, a Formula munkatársa. A cégnek nemcsak Szlovákiában, de Romániában és Horvátországban is vannak irodái. Nos, H. Péter elmondta, két hónapja a Formulánál a magyar bajnoki mérkőzésekre kizárólag ötös kötésben lehet fogadni. Informátorunk szerint ősszel több gyanús fogadásra figyeltek fel a magyar bajnoki mérkőzéssel kapcsolatosan, példaként a 12. fordulóban történteket említette, amikor is százával, ráadásul nagy tételben fogadtak az emberek öt meccsre – négy magyar bajnoki összecsapásra, valamint egy Bundesliga-találkozóra. Az illetékeseknek az tűnt fel, hogy ugyanaz a párosítás szerepelt majd' mindegyik szelvényen: a VfB Stuttgart–Energie Cottbus mérkőzésre hazai győzelmet tippeltek, a Videoton– MTK-t döntetlenre, a Győr–Békéscsabát hazaira, a Zalaegerszeg–Kispestet hazaira, míg a Ferencváros–Siófok találkozóra ugyancsak hazaira vették a fogadók. Most figyeljenek: ily módon csaknem egymillió dollárt fektettek be az ügyfelek majdnem ezer fogadóirodában. Mire észbekaptak a Formula munkatársai, már nem volt mit tenni, csak a szerencsében bízhattak, hogy a fogadók által várt eredmények nem teljesülnek. Nos, Fortuna melléjük állt… Noha mind a négy magyar találkozó végeredménye kedvezett a pénzüket kockáztatóknak, a Cottbus a Formula segítségére sietett, ugyanis a papírformát borítva Stuttgartban pontot szereztek Lőw Zsolték – így aztán jól járt a cég, a fogadók pedig buktak egy nagyot… A Formula munkatársa szerint bár a Videoton–MTK és a Stuttgart– Cottbus meccs kivételével papírforma- eredményekkel értek véget a találkozók, mégis furcsa, sőt, fölöttébb gyanús, hogy három ország több mint 500 irodájában ugyanaz az öt mérkőzés szerepelt a szelvényeken.
Demján Sándor két éve örökös eltiltást ígért
Talán a mieink eladták a meccset – próbált valami kapaszkodót keresni Demján Sándor, miután 1999. szeptember 4-én lefújták a Liechtenstein– Magyarország Európa-bajnoki selejtezôt. Ám az üzletembernek be kellett látnia, szó sincs itt bundáról, a kizárólag amatôröket felvonultató együttes ellen a mieink, a nagy „profik” ennyire voltak képesek. „Annak a mérkôzésnek köszönhetô, hogy ismét szerepet vállaltam a honi labdarúgásban” – nyilatkozta immár a Nemzeti Sport 2000. július 25-én megjelent számában Demján, akit négy hónappal korábban neveztek ki a Hivatásos Labdarúgó-alszövetség élére. Ehelyütt azt is érdemes felidézni, hogy a sportvezetô a nyolcvanas években már dolgozott a magyar futballban, azonban az akkortájt kirobbant, egy-két kivételtôl eltekintve azóta is tisztázatlan, valamint megtorlatlan bundaügyek miatt elôbb lemondott MLSZ-elnökségi tagságáról, majd kiszállt a fociból. „Mindennek alapja a rend, a fegyelem, az erkölcs” – íme egy újabb Demján-idézet a két esztendôvel ezelôtti, egyik júliusi számból. És az alszövetség (ma már Magyar Labdarúgóliga) elsô embere nem kertelt: „Ha gyanús dolgokat látok valamelyik klubnál, akkor annak a csapatnak a vezetôi többé nem kapnak munkát a magyar profifutballban. A bundázásért szó szerint örökös eltiltás jár majd! Életem egyik legnagyobb kudarca, hogy a nyolcvanas években nem sikerült tiszta viszonyokat teremteni a sportágban. Ezért léptem ki akkor az MLSZ elnökségébôl. Visszatérve a korábban tapasztalt kivételezésekre: ígérhetem, nálunk nem lesz ilyesmi. Ha egy csapat nem tartja be a játékszabályokat, akkor az alszövetséget nem érdekli majd, hogy hány szurkolója, milyen hagyománya, milyen történelmi szerepe van annak a klubnak, eljárunk ellene. Mert másként nem megy.” Érdemes megismételni: a bundázásért örökös eltiltás jár! Persze csak ha bebizonyosodik…
H. Péter ugyanakkor megerősítette, a legutóbbi Videoton–Békéscsaba, valamint a Matáv Sopron–Kispest összecsapással kapcsolatos fogadások rendkívül nagy száma is gyanússá vált, ezért előbbi párharcra a meccs előtt négy, utóbbira a mérkőzés előtt két nappal már nem fogadtak el tippeket. A szlovák fogadóiroda munkatársa megerősítette: nem az eredmények miatt fogtak gyanút, hanem a találkozók előtti fogadások tették éberebbé az irodát…
Nyilatkoztak a fehérváriak
Ezek ismeretében nézzük, mit mondanak a hírbe hozott csapatok képviselői. A Matáv Sopron idei utolsó bajnokiján magabiztosan, és viszonylag jó játékkal legyőzte a válságát nehezen kezelő kispesti együttest, a napokban kiszivárgott információk miatt azonban más megvilágításba került az a mérkőzés is. Vörös Sándor, a soproni klubot felügyelő bizottság elnöke nem örült az érdeklődésünknek, de természetesen elmondta véleményét a történtekről: "Azt gondolom, korrekt eredmény született a múlt szombaton. Semmiféle gyanús körülményt nem tapasztaltunk a mérkőzésen, sajnálom, hogy ez akkor került terítékre, amikor végre nyert a csapat. Hangsúlyozom, nem észleltünk bundára utaló jeleket, ezért biztos, hogy nem kezdünk vizsgálatot.” Ugyanezen a véleményen van Kerekes I Györgyné, a Békéscsaba ügyvezetője: "Tűzbe tenném a kezem a labdarúgóinkért és az egyesületért, nem feltételezem, hogy bárki a tippmixre játszott volna. Élethalálharcot vívunk, kellettek a pontok, de természetesen nem ilyen áron. Azt sem hiszem el, hogy múlt szombati ellenfelünk, a Videoton játékosai bundáztak volna. Az biztos, hogy mi nem foglalkozunk ezzel az üggyel.” A soproniak és csabaiak tehát mérgesek ugyan a gyanúsítgatásért, ám olyannyira biztosak magukban, hogy nem indítanak vizsgálatot házon belül. A legtöbb félnivalójuk a papírforma szerint még a székesfehérváriaknak lehetne, hiszen ők kapták a nagy pofont, sima vereséget szenvedtek hazai pályán az esélytelenebbnek tartott Békéscsabától, és a 4.3-szoros nyeremény bizony erre a meccsre nem tűnik rossznak. Nos, úgy tudjuk, a Videotonnál igenis téma volt a tippmixügy: a vezetők köteleztek minden játékost, hogy büntetőjogi felelőssége tudatában írjon alá egy nyilatkozatot, miszerint nem volt kozmetikázott az eredmény. A focisták pedig kivétel nélkül odakanyarították nevüket – persze, az igen furcsa lett volna, ha valaki ódzkodik a szignótól…
Kétmilliárd forintot utaltak át
Nem szóltunk még a kispestiekről, mégpedig azért nem, mert Gál László klubigazgató már pénteki számunkban elmondta véleményét. Ennek lényege az, hogy a klubok csak negatívan jöhetnek ki a totó- és tippmixszereplésből az efféle esetek miatt, hiszen egyetlen fillért sem kapnak a szerencsejátékokból. Ezért kérdi a klubigazgató, hogy vajon ő, vagy a tulajdonosok letilthatnák-e a csapatot a műsorból. "Természetesen nem tilthatják le – közölte Somorai László, a Szerencsejáték Rt. kommunikációs osztályának vezetője. – A Szerencsejáték Rt.-nek joga van bármelyik klubot a totó vagy a tippmix programjába felvenni. De senki ne higgye, hogy ebből a szereplésből csak nekünk van nyereségünk. Mert az árbevétel bizonyos százaléka játékadó, és ezt az állam sportcélokra fordíthatja. Sőt, a Magyar Labdarúgó-szövetségnek is utalunk, és ha jól tudom, ez az összeg tavaly kétmilliárd forint volt.” Egy ilyen botrány viszont aligha tesz jót a cég hírnevének, még ha nem is Magyarországon történtek a fogadások. Kérdezzük az osztályvezetőt, ők találtak-e valami gyanúsat a tippmixjátékok terén az elmúlt években. "Nem emlékszem arra, hogy bármikor is le kellett volna tiltanunk a fogadásokat a túl nagy összegű játékok miatt. Igyekszünk kiküszöbülni a bundalehetőséget, ezért a magyar meccsekre főként ötös kötésben lehet fogadni. Igaz, a játékosok egy része így külföldön, esetünkben ugye Ausztriában és Szlovákiában próbálkozik, mert ott többet lehet szólóban is tippelni, és ezért értelemszerűen bevételkiesésünk jelentkezik. Mégis azt mondom, hosszabb távon jobban járunk azzal, hogy a bevezetett óvintézkedéseknek köszönhetően botránymentesek tudunk maradni…” Az osztrák és szlovák irodák azonban eddig bírták, a múlt héten már nagyon gyanús lett nekik a sok azonos fogadás. Hogy a jövőben hasonló eset ne fordulhasson elő, ahhoz mondjuk az kellene, hogy a külföldi játékszervezők ne vehessenek fel magyar meccseket a programjukba. De ezt senki nem tilthatja meg nekik. "Mi is szerepeltetünk például angol focibajnokikat vagy szlovák jégkorongot, és erre senkitől sem kell engedélyt kérnünk. Ugyanígy nem köthet bele senki, ha egy szlovák iroda felveszi műsorára a Videoton–Békéscsabát. Hogy a külföldi társaságok a jövőben megtartják-e a magyar mérkőzéseket, arról természetesen nem tudhatok, ám a Szerencsejáték Rt.-nél fel sem vetődött, hogy a történtek miatt esetleg kimaradna a totóból vagy a tippmixből a hazai futball.” Márciustól tehát újra lehet tippelni, készülhetnek a fogadók…
Zálogba összeszedett órák
És a végére egy kis bundatörténelem. A legklasszikusabb talán az 1985-ös Volán–Honvéd (6–6) és az ezzel párhuzamos Diósgyőr–Nyíregyháza (2–7) volt. A nyírségieknek öt góllal kellett győzniük a bennmaradáshoz, de ez csak akkor sikerülhetett, ha a Volán kikap. Nos, nem kapott ki, mert nemcsak a keleti végek csapatai egyeztek meg, hanem a fővárosiak is. A Honvéd adott egy pontot a Volánnak, cserében az egyik, gólkirályságra törő játékosa öt gólt rúghatott… A "turpisságra” fény derült, a Volánt kizárták, a Honvédtól levontak öt pontot – csekélység, hogy éppen hattal nyerte a bajnokságot… Persze hallhattunk szünetben gazdát cserélt nejlonszatyorról, zálogba összeszedett órákról és jegygyűrűkről, vagy olyan esetről, amikor a megdumált játékos sehogy sem tudta összehozni csapata vereségét, ezért az utolsó percben majdhogynem felemelte a saját tizenhatosán belül guruló labdát – mázlijára a büntető bement. Nem úgy, mint a totókirály leghíresebb tizenegyese: bár a nyolcvanas évek elején Molnár Tibor kilenc meccset háromesélyre vett, négyet pedig megvett a húszmilliós totónyereményhez, a Balassagyarmat nem tudta legyűrni a Székesfehérvárt, miután a 94. percben tizenegyest hibázott – pedig majd' minden játékos és a bíró is benne volt a bundában… Molnár összesen 124 mérkőzést befolyásolt, ezért hároméves börtönbüntetést kapott, és utána évekig nem voltak magyar bajnokik a totóban. Az elmúlt tíz évet azonban megúsztuk botrány nélkül– lehet, hogy megint elkezdődött ez a fajta szórakozás?
Az összeállítást készítették: BENKŐ GÁBOR, KUN ZOLTÁN, PIETSCH TIBOR, VAJDA GYÖRGY