Nagyszerű mesternégyesektől Torghelle butaságáig - videókkal!

Vágólapra másolva!
2012.02.28. 14:56
null
Király Gábor megkaparintja a labdát Dimitar Berbatov elől a 2005-ös budapesti meccsen (Fotó: Szabó Miklós)
Címkék
A magyar labdarúgó-válogatott meglehetősen jó mérleggel büszkélkedhet szerdai riválisával, Bulgáriával szemben, de a derűs összképet illik árnyalni. Ennek oka a szokásos: a dicsőség a múlt homályába vész, miközben a mai kedélyállapotunkat jobban befolyásoló elmúlt évtizedek nem sok sikert hoztak – a bolgárokat immár 37 esztendeje nem győzte le csapatunk.
A MÉRLEG
(magyar szempontból)
22 mérkőzés
13 győzelem
4 döntetlen
5 vereség
55–24-es gólkülönbség
(Az olimpiai mérkőzések figyelembevételével.)

AZ ELSŐ MÉRKŐZÉS

A két csapat első alkalommal 1934 márciusában, világbajnoki selejtezőn találkozott egymással. Nádas Ödön szövetségi kapitány értékelése szerint „hibás játékmodorban" játszottak a mieink, a Nemzeti Sport tucatnyi gólt kért számon a „bágyadtan játszó" csatársoron. No igen, akkoriban a 4:1-es idegenbeli győzelemből még efféle kritikák sarjadtak...

Lapunk azért megengedett magának némi derűlátást is: „Még hivatalosan nem örvendhetünk a világbajnoki döntőbe való bekerülésünknek, mert hiszen még egy meccset le kell játszanunk derék bolgár testvéreinkkel (most, hogy szépen kikaptak tőlünk, tartjuk a rokonságot), de továbbjutásunk kérdése már nem lehet vitás".

A LEGNAGYOBB DIADAL

S lőn: a visszavágón, ha a sajtóvisszhang szerint „döcögős játékkal" is, de meglett a világbajnoki részvételt érő újabb 4:1-es győzelem, sőt a második világháború évei alatt akadt egy „tanító jellegű" 4:2-es sikerünk is.

29 MAGYAR GÓLSZERZŐ

Az 55 magyar gólon 29 magyar és egy bolgár játékos osztozik (Ivan Davidov az 1966-os vb-csoportmérkőzésen segített be). Hat játékosunk (Bene Ferenc, Deák Ferenc, Fazekas László, Hidegkuti Nándor, P. Szabó Gábor, Szilágyi Gyula) két mérkőzésen is a kapuba talált. Deák „Bamba" és Zsengellér Gyula nevéhez egy-egy mesternégyes is fűződött (utóbbi klasszikus volt), és akadt három mesterhármas is Albert Flórián, Machos Ferenc, illetve Hidegkuti jóvoltából. Magyar–bolgár viszonylatban Deák és Hidegkuti a gólkirályunk 5-5 góllal.

Mígnem aztán – a százszázalékos magyar csapat győzelmével végződő 1947-es Balkán-kupa keretein belül – következett a legnagyobb diadalunk: 9:0 a négy gólt szerző Deák „Bamba" és a mesterhármast elérő Hidegkuti Nándor vezérletével.

Gondolhatnánk, itt aztán minden klappolt. Lapunk elemzésének szerzője másképp látta: „Válogatottunk játéka azonban nagy általánosságban csak idényelejinek mondható. Komolyabb ellenféllel szemben bajok is lehettek volna."

AZ ELSŐ VERESÉG

Eltelt egy esztendő, és valóban jött egy komolyabb ellenfél – történetesen Bulgária. Noha lapunk szófiai tudósításában szó esett arról, hogy játékosaink nem tudták kipihenni a harmincórás utazás fáradalmait, továbbá hogy a játékvezető „nyomta a csapatunkat", a szófiai 0:1 szakmai tanulsággal is szolgált. A sportnapilap megfogalmazásában a mieinknek el kell sajátítaniuk a „kemény, férfias, a tiszta erő kihasználásán alapuló" labdarúgást. Ismerős fordulat, nemde?


MAGYARORSZÁG–BULGÁRIA 5:0 (1949, felkészülési)

NÉGY CSAPAT EGYSZERRE

Egy érdekes adalék ahhoz, mennyire gazdag volt válogatott szintű játékosokban a magyar foci az ötvenes években: 1953. október 4-én, a szófiai 1:1 napján további három magyar válogatott lépett pályára. A „legigazibb" 5:1-re nyert Prágában Csehszlovákia ellen Csordás Lajos (2), Hidegkuti Nándor, Tóth Mihály és Puskás Ferenc góljával, és győzött a két B-válogatott is a csehszlovákok és a bolgárok hasonló legénysége ellen.

KEGYELETI ÜNNEPSÉG DIMITROV MAUZÓLEUMÁNÁL

A méltó válasz a Puskás Ferenc két góljára épülő 5:0 formájában egy éven belül megfogalmazódott, majd jött két döntetlen, aminek eleink nem igazán örültek. Persze ha a történteket helyesen értelmezték, rá kellett ébredniük, hogy az egyre inkább összekovácsolódó béketábor két beltagja osztozott meg testvériesen a gólokon. Így már más. Adalékul elevenítsük fel az 1950-es szófiai randevú egyik jellemző, bár nem éppen sportszakmai töltetű pillanatát!

„Sebes Gusztáv (szövetségi kapitány) beszéde végén felzúgott a taps – tudósít a Georgi Dimitrov mauzóleumának meglátogatásáról is kötelességszerűen beszámoló Népsport –, és a díszvacsora vendégei egy emberként ünnepelték a Szovjetunió által vezetett hatalmas béketábort s annak lángeszű vezérét, a nagy Sztálint."

A lángeszű SZKP-titkár és regionális kollégáinak országlása nyomán nemcsak a politikában, hanem a labdarúgásban is nagy változások történtek.

Mást ne mondjunk, forradalmak törtek ki és buktak el, jöttek a megtorlások, és a viharos hetekben nem egy kulcsjátékosunk elhagyta az országot. Ennek fényében kell értelmezni a bolgárok elleni 1957-es 4:1 utáni Népsport-helyzetképet: „A válogatott csapat még nem olyan egységes és szilárd, mint a régi – de azzá lehet."

SZAVAZÁS

Ön milyen eredményt vár a magyar-bolgár mérkőzésen?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

AZOK A CSODÁLATOS HATVANAS ÉVEK

Ha a kérdés az, hogy nemzeti csapatunk valóban újra egységes és szilárd lett-e, a következő évtized bolgárok elleni mérkőzései alapján a válasz egyértelmű: igen. Háromszor találkoztunk nagy tét mellett, három magyar győzelem lett a vége.

Elsőként az 1962-es chilei világbajnokság 6:1-es győzelmét ünnepelhettük meg Albert Flórián mesterhármasa és Tichy Lajos duplája révén.

„Szép játékkal, nagy közönségsikert aratva győzött a magyar csapat" – írta a Népsport, megállapítván, hogy a jelzők azért „erősen túlzók", éppen ezért nem is lenne helyes összegyűjteni őket. A negyeddöntőben Csehszlovákia állította meg a mieinket.

MAGYARORSZÁG–BULGÁRIA 3:1 (1966, vb-csoportmeccs)

MAGYARORSZÁG–BULGÁRIA 4:1 (1968, olimpiai döntő, 8:00-tól)


A MÉRKŐZÉSEK
1934. március 25., Szófia 4:1 (vb-sel.)
1934. szeptember 29., Budapest 4:1 (vb-sel.)
1943. június 6., Szófia 4:2 (felk.)
1947. augusztus 17., Budapest 9:0 (Balkán-kupa)
1948. november 7., Szófia 0:1 (felk.)
1949. október 30., Budapest 5:0 (felk.)
1950. november 12., Szófia 1:1 (felk.)
1953. október 4., Szófia 1:1 (felk.)
1957. június 23., Budapest 4:1 (vb-sel.)
1957. szeptember 15., Szófia 2:1 (vb-sel.)
1962. június 3., Rancagua 6:1 (vb)
1966. július 20., Manchester 3:1 (vb)
1968. október 26., Mexikóváros 4:1 (ol.)
1971. május 19., Szófia 0–3 (Eb-sel.)
1971. szeptember 25., Budapest 2–0 (Eb-sel.)
1974. március 31., Zalaegerszeg 3–1 (felk.)
1974. november 11., Várna 0–0 (felk.)
1975. május 7., Budapest 2–0 (ol. sel.)
1975. június 7.,. Szófia 0–4 (ol. sel.)
2003. február 12., Larnaca 0–1 (felk.)
2005. március 30., Budapest 1–1 (vb-sel.)
2005. október 8., Szófia 0–2 (vb-sel)

Az 1966-os vb-n megint egy csoportban volt a két válogatott, és bár góljaink számát megfeleztük, míg a Népsport szerint „biztonságra törekedett és közepes teljesítményt" nyújtott a magyar csapat, a továbbjutást érő győzelem (3:1) csak-csak megszületett. A vége újra negyeddöntő, a Szovjetunió húzott falat előttünk.

Az 1968-as mexikóvárosi olimpia döntőjében vívott mérkőzés (4:1) nem szerepel a válogatott hivatalos statisztikájában, csakhogy mivel aranyérmet hozott a mieinknek, az ellenfél pedig éppenséggel Bulgária volt, feltétlenül itt a helye.

A LEGSÚLYOSABB VERESÉG

A hetvenes évek ugyan szófiai 0–3-mal kezdődtek, mégsem ígért gyökeres fordulatot a két csapat viszonyában. A következő négy meccsből hármat megnyertünk, így az 1975-ös budapesti olimpiai selejtezőt is (2–0), amely után „reménnyel indultunk a visszavágóra". Ami azonban ott történt...

„A hazaiak lerohanták válogatottunkat" – foglalta össze a lényeget a Népsport, utalva a második félidő elején villámgyorsan beszedett három gólra, a korábban példa nélküli 4–0-s vereségre, montreali reményeink idő előtti elhamvadására.

Tanulságként levonható: Bulgária ezzel a mérkőzéssel végképp megszűnt kellemes, legfeljebb védői legendás keménységével problémát okozó ellenfélnek lenni. Miközben a magyar válogatott kezdett elmaradozni a nagy tornákról, Bulgáriában 1994-re vb-elődöntős válogatott épült.

AZ UTOLSÓ EMLÉKEK ROSSZAK

Az előbb felelevenített szófiai mérkőzéssel már bele is léptünk abba a majdnem 37 esztendőnyi, ezekben a napokban is tartó hullámvölgybe, melynek során négy próbálkozásból egyszer sem győztük le a bolgárokat. Egyetlen gólunk is olyan volt, amilyen – nem megbántva persze a 2005. márciusi meccsen az egyenlítésért keményen megharcoló Rajczi Pétert.

A Nemzeti Sport már a Megyeri úti 1–1 után eltemette a válogatott 2006-os németországi reményeit („Auf Wiedersehen" – állt öles betűkkel a címlapon), emlékeztetve Lothar Matthäus szövetségi kapitány vb-döntős ígéretének szinte bizonyos „elszállására", de a mondatok igazából a Dimitar Berbatov és Zdravko Lazarov góljával 2–0-ra elveszített szófiai visszavágó után szabadultak el.

„Szörnyű játék volt" – hirdette a címlap, a német kapitány „érthetetlenül forgatta fel a válogatottat". Belül elcsattant a „kijózanító pofon" kifejezés, a „Gyenge összeállítás, rossz hadrend – kudarc" summázat, és nem úszta meg a végtelenül elkeseredett Torghelle Sándor sem, aki a megfogalmazás szerint „buta viselkedése" miatti – a labda sípszó utáni elrúgásáért kapott – piros lapjával mintegy felkiáltójelet biggyesztett a szomorú történet végére.

Több mint hat éve történt ez, azóta sok víz lefolyt a Dunán Budapesttől Ruszéig, időközben például a bolgár szövetség is leszerelte szövetségi kapitányi beosztásából az Eb-döntős ígéretét beváltani képtelen Lothar Matthäust.

Közös történetünk szerda este innen folytatódik.

MAGYARORSZÁG–BULGÁRIA 1–1 (2005, vb-selejtező)

BULGÁRIA–MAGYARORSZÁG 2–0 (2005, vb-selejtező)


Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik