Ketten egyért, sokan ’12-ért!

Vágólapra másolva!
2005.07.21. 23:39
Címkék
A nyitó mérkőzésnek a zágrábi Makszimir Stadion, a finálénak a Puskás Ferenc nevét viselő pesti aréna adna otthont. A magyar fővárosban készítenék el az Európa-bajnoki selejtezőcsoportok beosztását, míg Horvátországban tartanák a kontinensviadal sorsolását. A teljes idillhez már csak az hiányzik, hogy az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) jövő decemberben Magyarországot és Horvátországot jelölje meg a 2012-es Eb házigazdájának.
Vlatko Markovic (balra) kezébôl már csak az a labda hiányzik, amellyel elvégeznék a 2012-es Eb kezdôrúgását(Fotó: Mirkó István)
Vlatko Markovic (balra) kezébôl már csak az a labda hiányzik, amellyel elvégeznék a 2012-es Eb kezdôrúgását(Fotó: Mirkó István)
Vlatko Markovic (balra) kezébôl már csak az a labda hiányzik, amellyel elvégeznék a 2012-es Eb kezdôrúgását(Fotó: Mirkó István)
Vlatko Markovic (balra) kezébôl már csak az a labda hiányzik, amellyel elvégeznék a 2012-es Eb kezdôrúgását(Fotó: Mirkó István)
Vlatko Markovic (balra) kezébôl már csak az a labda hiányzik, amellyel elvégeznék a 2012-es Eb kezdôrúgását(Fotó: Mirkó István)
Vlatko Markovic (balra) kezébôl már csak az a labda hiányzik, amellyel elvégeznék a 2012-es Eb kezdôrúgását(Fotó: Mirkó István)

"Gyönyörű nap ez a csütörtök" - paskolta meg Vlatko Markovic a mellette helyet foglaló Bozóky Imre arcát, aki bólogatva jelezte: jól beszél a kolléga. Noha az imént idézett megjegyzés a horvát és a magyar futballszövetség tegnapi sajtótájékoztatóján hangzott el, Vlatko Markovic elnök akár úgy is fogalmazhatott volna: "Gyönyörű nap volt a szerda." Tegnapelőtt ugyanis - egy nappal a július 21-i határidő lejárta előtt - a két ország pályázat-előkészítő bizottságának vezetői Nyonba utaztak, hogy átadják az UEFA elöljáróinak a "nagy könyvet".

Debrecen és...
Debrecen és...
Debrecen és...
Bizony a beadvány cipelése jó hatással van a karizmokra: a pályázati könyv több mint 700 oldalas (csak az angol nyelvű szöveg 564 oldalt tölt meg, az alkotást a térképek, a légi felvételek és a táblázatok teszik teljessé). No, most az európai szövetség svájci székhelyén négy könyvet, illetve annak négy CD-változatát kellett leadni, továbbá a garancialeveleket is elkérték az illetékesek. Utóbbiak eztán közölték a látogatókkal: három hónapig legyenek türelemmel, mert az UEFA addig tanulmányozza a hozzá beérkező anyagokat. Ami azt illeti, lesz mit olvasniuk, hiszen a magyar, horvát duón kívül a lengyel, ukrán páros, valamint Azerbajdzsán, Oroszország, Görögország, Törökország és Olaszország véli úgy, hogy nála jobban senki sem tudná megrendezni a hét év múlva esedékes kontinenstornát. A tél elején amúgy szűkül a kör: az UEFA november 8-án jelenti be, hogy mely három kandidatúra marad versenyben.

Még ha az idő haladtával félig kiürültek a vezetői asztalon lévő poharak, pesszimizmussal senki sem vádolhatta a két szövetség képviselőit. Aki csak szót kapott, úgy beszélt, mintha már kimondták volna a Magyarország és Horvátország számára kedvező "ítéletet". A 2002-es szegedi kajak-kenu Európa-bajnokság rendezésében nagyot alkotó, jelenleg a Nemzeti Sporthivatal elnökhelyetteseként ténykedő Füleky András például kijelentette: "Biztosak vagyunk a sikerben. Meglátják, az első fordulót könnyedén vesszük majd, míg a másodikból, ha nagy csatában is, de győztesen kerülünk ki."

...az Üllői út is a lehetséges helyszínek egyike
...az Üllői út is a lehetséges helyszínek egyike
...az Üllői út is a lehetséges helyszínek egyike
Mivel Bozóky Imre szerint novemberig már senki sem tehet semmit a magyarok és a horvátok befutásáért ("…de hátradőlni szigorúan tilos!"), addig szurkoljunk, hogy egy nemzetközi futballesemény kapcsán végre az első háromban legyünk. Avagy a "Ketten egyért, egy ’12-ért" Európa-bajnoki szlogent némiképp módosítva: "Ketten egyért, sokan ’12-ért!"

A pályázat hosszú útja

2005. január 31.: A pályázati szándék bejelentése
2005. július 20.: A pályázati anyag leadása
2005. november 7-8.: Az UEFA végrehajtó bizottsága kiválasztja a második szakaszban részt vevő három pályázót.
2006. március 23.: UEFA-kongresszus Budapesten - lehetőség a pályázat népszerűsítésére
2006. május 31.: Az úgynevezett benyújtási ceremónia - a második szakaszban részt vevő három pályázó számára
2006. szeptember: Az UEFA inspekciós bizottságának látogatása
2006. december 6.: Az UEFA végrehajtó bizottsága kiválasztja a 2012-es Európa-bajnokság házigazdáját ---- Nem először, harmadszor szeretne Európa-bajnokságot rendezni Magyarország. Fájdalom, az első két alkalommal nem járt sikerrel, előbb Ausztriával párban, majd "szólóban" maradt alul. A három a magyar igazság jegyében újra nekifeszülő magyarok mindenesetre bizakodóak, talán azért is, mert a kormány még sosem támogatta annyira a pályázatot, mint most. Ezt jelzi, hogy kedvező elbírálás esetén 160 milliárd forintos állami támogatással számolhatna a szervezőbizottság, s az összeg kétharmadát lehetne a létesítmények fejlesztésére fordítani (a stadionok renoválása természetesen nem valósítható meg magántőke bevonása nélkül). Érdekesség, hogy a négy évvel ezelőtti pályázati munka 285 millió forintba került, s azt is tudni lehet, hogy ha 2008-ban nem Ausztriába és Svájcba, hanem hazánkba látogattak volna a kontinens legjobbjai, az 750 milliárd forintos költséggel járt volna. ---- - Árulja el, Bozóky Imre vagy az ön fejéből pattant ki, hogy 2012-ben a két nemzet közösen rendezzen Európa-bajnokságot?
- Az ötlet közös volt - felelte a Nemzeti Sport érdeklődésére Vlatko Markovic, a horvát szövetség elnöke.

- Nem csak azért mondja ezt, mert a protokoll ezt kívánja?
- Ugyan. Ha hiszik, ha nem, amikor először találkoztam Bozóky Imrével, és a futballról kezdtünk beszélgetni, sok minden szóba került. A klubok gondjaitól kezdve a válogatottak szereplésén át egészen a két ország gazdaságáig, a végén pedig valahogy oda lyukadtunk ki, milyen jó lenne valami közöset alkotni. Mondjuk egy Eb-t…

- Ebben egyetértünk... Miért éppen velünk képzelték el ezt a közös kandidálást?
- Mert úgy gondolom, hogy a két nemzet történelmi múltja, a magyar és a horvát nép barátsága és jószomszédsága, valamint az itt is, ott is meglévő bizonyítási vágy, mind-mind alapja lehet a sikeres együttműködésnek. Na, és persze, ami a lényeg, és a fő összekötő kapocs: mindkét országban imádják és rajongásig szeretik a futballt.

- Mit gondol, milyen esélyünk lehet a többi jelentkező mellett?
- Biztos vagyok benne, hogy a novemberi döntés után a mi pályázatunk továbbra is harcban lesz a végső győzelemért. Az elmúlt öt hónapban a magyar és a horvát szakemberek szinte éjjel-nappal azért dolgoztak, hogy minél ütőképesebb és magabiztosabb beadványt tudjunk eljuttatni az UEFA-nak, és úgy vélem, ez sikerült is. A két ország parlamentje és kormánya egyhangúlag a pályázat mellé állt, és ezúttal nem vallunk, nem vallhatunk szégyent.

- Ez azt jelenti, hogy ön szerint 2012-ben Horvátországban és Magyarországon rendezik a kontinenstornát?
- Ennél pontosabban én sem fogalmazhatnék. Legfeljebb annyit fűznék hozzá, hogy a viadal kezdő rúgását a zágrábi Makszimir, a döntőjét pedig a Puskás Ferenc Stadionban rendezik majd.

- Addig azonban a két ország futballjának jó néhány közös élménye lesz még. Hogy csak egyet említsünk: közeleg a DVSC-Hajduk Split Bajnokok Ligája-selejtező időpontja…
- Láttam a Szuperkupa visszavágóját, és ennek fényében azt kell mondanom, hogy a splitiekre kifejezetten nehéz párharc vár. A Debrecenben jó és szervezett gárdát ismertem meg, technikás és gyors játékosok egyaránt játszanak benne, és az is látszik, hogy fiatal edzőjük jól összerakta a csapatot. Nem udvariasságból mondom, de a Hajduknak tényleg nagyon össze kell szednie magát ahhoz, hogy túljusson ezen a körön.

- Nem tart attól, hogy a két csapat szurkolótábora esetleg összetűzésbe keveredik egymással? Ez nem lenne jó pont a novemberi döntés előtt…
- Na látják, ez valóban nem hiányozna, mert egy esetleges botrány nagyon rossz fényt vetne a pályázatunkra. Ezzel kapcsolatban egy dolgot mindenképpen szeretnék elmondani: Horvátországban készítettek egy felmérést arról, hogy az emberek mit szólnak a 2012-es Eb-pályázathoz, illetve ahhoz, hogy éppen a magyarokkal rendeznénk meg az eseményt. A megkérdezettek nyolcvankilenc százaléka támogatta az ötletet, míg nyolcvan százalék kifejezetten örült annak, hogy a magyarokkal próbáljuk meg elnyerni az Eb rendezési jogát. Ja, és hatvanhat százalékuk már holnap megvenné a jegyeket a mérkőzésekre. Köztük én is…
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik