Nyugaton is az ötbe kerülés a cél - beharangozó, II. rész

Vágólapra másolva!
2012.08.17. 16:17
null
Vlaszák Géza, a rutinos kapus az élvonal után a másodosztályban is szolgálja a ZTE-t (Fotó: Németh Ferenc)
Címkék
Augusztus 17-én, pénteken rajtol a másodosztályú labdarúgó-bajnokság, az NB II 2012–2013-as szezonja. Hagyományos idénynyitó beharangozónkban áttekintjük, mi történt a nyári átigazolási időszakban, mely csapatok esélyesek a bajnoki címre, illetve az első öt hely valamelyikének megszerzésére, amely idén a bennmaradást jelenti. A mai, második részben a Nyugati csoport együtteseivel foglalkozunk.

 

Jelenlegi formájában a soron következő az utolsó kétcsoportos, 16 csapatos bajnokság, hiszen jövőre átalakul az NB II, a szezon végén a két csoportot összevonják. A 2012–2013-as idény végén úgy alakul át a mezőny, hogy a másodosztály két csoportjának 2–5. helyezettjei automatikusan bennmaradnak, a 6–8. helyezettek oda-visszavágós alapon megmérkőznek a bennmaradásért az NB III hat csoportjának bajnokával, a 9–16. helyezettek pedig kiesnek a harmadik ligába. További változás lesz, hogy az NB I-es klubok második csapatai mindenképpen búcsúznak a szezon végén, hiszen a versenykiírás értelmében ők már nem lehetnek az egycsoportos másodosztályú mezőny tagjai – ha ilyen együttes az évad végén az első nyolc pozíció valamelyikén végez, automatikusan hátrasorolják, és a legjobb kiesőként záró „nem B-csapat″ kerül helyette az első nyolcba.

Az NB II mezőnye sokáig hiányos volt, kérdéses volt, hogy a Dabas, vagy a Haladás II kapja meg az utolsó másodosztályú indulási jogot, végül a dabasiak óvását (amely szerint bajnoknak vallhatták volna magukat) elutasították, így jobb másodikként a szombathelyiek második csapata indulhat az NB II-ben.

Nyugaton a bajnoki cím várhatóan a Gyirmót és a Tatabánya között dől el, míg a „csont nélküli″ bennmaradásra, tehát az első öt hely megszerzésére a Gyirmóton és a Tatabányán kívül a ZTE, a Sopron, a Veszprém, az Ajka, a Puskás Akadémia FC és a Szigetszentmiklós pályázik jó esélyekkel. A Bajának, a BKV Előrének, a Csákvárnak és a Kozármislenynek hatalmas bravúrra lenne szüksége ahhoz, hogy megtartsa másodosztályú tagságát.

VERSENYFUTÁS A BAJNOKI CÍMÉRT

Ötödik alkalommal vág neki feljutási célokkal a bajnokságnak a Gyirmót FC Győr, amelynek keretében idén nyáron is jelentős változások történtek. Az állomány a mester, Csank János szája íze szerint alakult át, és zömében olyan labdarúgók érkeztek, akikkel a szakember már dolgozott együtt. Holczer Ádám és Regedei Csaba Pécsről igazolt át, Magasföldi József és Gévay Zsolt Paksról, Balog Zoltán a Fraditól, Illés Gyula Debrecenből, míg Oross Márton Szombathelyről csatlakozott a kerethez. Három ifjúsági korú játékos, Hajba Tamás, Vörös Torma Martin és a Vasas Akadémiáról érkező Kolozsvári Márkó is szerződést kapott. A tavalyi alapemberek közül csak Bognár Zsolt, Somodi Bence és Makrai László távozott, így mivel már nincs a mezőnyben az MTK, a bajnoki cím első számú esélyesévé a Gyirmót lépett elő.

A bajnoki címért folytatott versenyfutásba a Duna FC Tatabánya szólhat leginkább bele, amely új edzővel, Csertői Auréllal vág neki a küzdelmeknek (az eddigi tréner, Kiprich József a tatabányai utánpótlásban dolgozik tovább, de Vincze István marad a szakmai igazgatói poszton). A tavalyi ötödik helyezés idén már csalódást jelentene, mivel az anyagilag stabilizálódott gárda több neves játékossal erősített. A kék-fehéreknél folytatja két gólerős csatár, Mladen Csovics (Bajáról) és Frank Richárd (az MTK-tól), ők biztosan pótolni tudják a tavaly házi gólkirályt, Farkas Jánost. A középpályára Bakos Szabolcs a Vasastól, Huszák Tamás a Debrecentől (kölcsönbe), Sarus Balázs Kecskemétről, Skriba Máté (kölcsönbe) Szombathelyről jött, a védelembe Hegedűs Norbert Szombathelyről, Törtei Tamás Szolnokról, Kis Szabolcs Győrből (kölcsönbe) érkezett.

A tíz éve még NB I-es bajnokságot nyerő Zalaegerszegi TE FC tavaly mindössze egyetlen győzelmet aratott az első osztályban, és már jóval a bajnokság vége előtt kiesett. Nemcsak emiatt, de új útra lépett a zalai klub, amelynél helyi kötődésű szakvezető, a korábbi élvonalbeli gólkirály Preisinger Sándor lesz a szakmai munka első számú felelőse, őt szakmai igazgatóként a tavaly Pécsett edzősködő Mészáros Ferenc segíti. A vezetők célja több zalai kötődésű játékos beépítése a gárdába, így a tavalyi keretből összesen tizenkét labdarúgótól– köztük az idegenlégiósok nagy részétől – elköszöntek. Az új igazolások között van a szlovák kapus, Pavol Penska, a volt pécsi hátvéd, Simonfalvi Gábor, a Honvédtól érkező Hajdú Norbert, illetve a Diósgyőrt elhagyó Budovinszky Krisztián. A középpályára Nyíregyházáról érkezett Nánási Balázs, a Budaörstől Horváth László, míg Denis Grbic Szlovéniából jött, és a zalaiak jelenleg is tárgyalnak a Diósgyőrből távozó Bernando Frizonival. Egy támadót még mindenképpen igazolna a klub, amely viszont eladná a szlovén kapust, Safet Jahicot. Az első öt helyezés valamelyikének megszerzése mindenképpen reális elvárás, alighanem a bajnoki cím megszerzésért is versenyben lesz a csapat, bár úgy véljük, hogy a feljutás ebben az évben még túl nagy falatnak tűnik.

AKIK MEGTARTANÁK NB II-ES TAGSÁGUKAT

Már a tavalyi eredményekből látható volt, hogy Vágó Attila irányításával komoly munka folyik a Veszprém FC-nél. Az idén már a dobogós helyezések elérése lett volna a cél a bakonyiaknál – azért a feltételes mód, mert egy olyan érzékeny veszteség is érte a csapatot, amellyel előre nem kalkulálhatott. A Győrbe igazoló Lang Ádámot a Gyirmóttól érkező Makrai Lászlóval sikerült pótolni, de az engedély nélkül a csapatot elhagyó Thiago Ciprusra távozása mindent felborított. A brazil támadónak kulcsszerepet szánt a vezetőedző, rá épült volna a gárda, távozása után azonban teljesen új szerkezetben kénytelen játszani az együttes. Makrain kívül egyébként a klubhoz nyolc játékos érkezett: Molnár Tibor, Nagy Ádám és Nyitrai Ádám Győrből kölcsönbe, Szabó Zsolt a REAC-tól, Eugene Fomumbod Siófokról, Mosberger Mihály a Videotontól, illetve az edző fia, Vágó Levente is csatlakozott a kerethez. A legnagyobb név mégis Honma Kazuoé, aki már hónapok óta a csapattal készül, de csak mostanra született megegyezés a japán csatárral. Thiago nélkül is alkalmasnak látszik a keret az első öt hely valamelyikének megszerzésére.

Tavaly kiesett, de a feltöltésnek köszönhetően a másodosztály tagja maradt a Soproni VSE-GYSEV-Goldschmidt. A soproniak idén már nem bíznák a véletlenre a bennmaradást, ezért tizennégy új játékost szerződtettek: Tatabányáról Farkas János és Deme Imre, a BKV Előrétől Baranyai Norbert, Csikós Sándor és Fazakas Géza jött. A Gyirmótról érkező védő, Bognár Zsolt NB I-es rutinnal rendelkezik, míg Boros Tamás évekig őrizte a gyirmótiak hálóját. A középpályás Pintér Attila tavasszal a Kozármislenyben futballozott kölcsönben, de miután anyaegyesülete, a Pécs nem tartott rá igényt, szintén szabadon igazolhatott Sopronba. Gyánó Szabolcs is hasonló utat jár be, a csatár pécsi labdarúgóként, kozármislenyi kölcsönjáték után érkezik a klubhoz. A kapus Sásdi Bálint és a csatár Gaál Bálint az Ajkát, míg a középpályás Balázs Richárd a Baját hagyta el a soproniak kedvéért, míg Varga Gábor a Győrtől, Seper Ákos Ciprusról jött. Egy sajnálatos esemény is érte nyáron a soproniakat, hiszen kiderült, a 26 esztendős Csontos Zoltán szívproblémák miatt kénytelen befejezni pályafutását. Ettől függetlenül meglepetés lenne, ha ezzel a kerettel a soproniak kiszorulnának az első ötből.

Óriási átalakuláson ment át a Bajai LSE-Kalo-Méh, és ennek még örülhetnek is a bajai szurkolók, hiszen a tavaszi szezon után úgy tetszett, anyagi gondok miatt még az indulást sem tudják vállalni a bajaiak. Az MLSZ-től érkező televíziós pénznek köszönhetően mégis rajthoz áll az új edző, Goretich Krisztián által vezetett csapat, de nem sok reménye van a bennmaradásra. A tavalyi keretből egyetlen játékos, Lógó Zsolt maradt, és zömében fiatalokkal erősítettek: Szilasi Milán Hatvanból, Tulipán Ákos és Illés Dániel a Vasastól érkezett, három játékos, Szabó György, Hajnal Gábor és Szénási István Kecskemétről jött kölcsönbe, míg Faller András Kozármislenyből, Despotovic Vanja Győrből érkezett kölcsönbe. Szentgyörgyi Ákos Budaörsről, Dudu Gbubemi Kenny Törökbálintról, Kazi Zorán az ESMTK-tól csatlakozott a bajaiakhoz, míg Nagy Előd Nagybaracskáról tért vissza. A keretet az utánpótlásból egészítették ki, így vérmes reményeik nem lehetnek a bajaiaknak.

Az NB III Bakony-csoportjából feljutó Aqvital-Publo Csákvári TK már az új tréner, Bognár György irányításával készült fel a szezonra, a csapat a tavalyi keretre építve, néhány új játékossal próbálja meg kiharcolni a bennmaradást. Visszatért Tornyai Tamás, Katona Lajos és Csikesz Zoltán, megszerezték többek között Asztalos Dánielt, Folmer Krisztiánt és Búrányi Tamást. Az egyetlen távozó a gólerős csatár, Földes Gábor, aki Környére szerződött, de utánpótlásedzőként tovább dolgozik Csákváron. Bognár György együttese kemény felkészülésen van túl, de a másodosztályú tagság megtartása nagy bravúrnak számítana a Fejér-megyeiektől.

Jelentős erősítéseket tudhat magáénak az évek óta remekül szereplő FC Ajka. A klubvezetők megegyeztek a Siófokon létszámfelettivé vált, ajkai születésű Kanta Szabolccsal, a Gyirmótot elhagyó Czanik Károllyal, a Diósgyőrből érkező Szabó Péterrel, emellett megszerezték a Haladástól Nagy Bálintot. Kapusedzőként és harmadik számú kapusként visszatért Szép Tamás is, miközben a kulcsjátékosok közül csak Gaál Bálint távozott. A kispadon azonban váltás történt: Jákli Péter helyét Németh Zoltán foglalta el, aki az eddigi, eredményességet hozó koncepció mentén dolgozik tovább.

A túlélésért küzdött a tavasszal a BKV Előre, és a jelek szerint a bennmaradás mellett a megmaradást is sikerült elérnie a nehéz helyzetben lévő klubnak, az MLSZ-től érkező pénz óriási segítséget jelent az anyavállalat támogatását már nem élvező klubnak. A csapatot bent tartó edző, Menczeles Iván folytatja a munkát, de a keret alaposan kicserélődött: rengeteg kulcsjátékos távozott, többek között Vezér Ádám, Selei András, Csikós Sándor, Fazakas Géza, Baranyai Norbert, Miklósvári János, Szabó Viktor és Varga Endre (ő a Vasas ügyvezetője lett). A helyükre kevésbé neves labdarúgók jöttek: Horváth Gábor és Madar Máté Vecsésről, Enyingi Marcell Pápáról (kölcsönbe), Menyhért Gergő és Gáspár Balázs a REAC-tól, Kiss Krisztián Szigetszentmiklósról, Havlik Csaba Budafokról, illetve Michel Victor Vácról. Tekintve, hogy a sok érkező és távozó miatt új csapatot is kell építenie Menczelesnek, pokoli nehéz feladat lesz az NB II-es tagság megtartása.

Sokáig kérdéses volt a Gold-Sport Kozármisleny helyzete, a baranyaiak zaklatott felkészülésen vannak túl, és jelenleg még nincs kész a rajtra gárda. Nyáron a PMFC-vel egy olyan együttműködési megállapodást kötöttek, amely azt is tartalmazta volna, hogy a csapat ezentúl Pécsett játssza mérkőzéseit, de végül ezt a passzust kivették az egyezségből. Rengeteg játékos távozott (többen NB I-es klubhoz kerültek: Rácz Ferenc az MTK-hoz, Fellai József Pápára, Fodor Ferenc és Wittrédi Dávid Pécsre), helyükre zömében rutintalan fiatalok érkeztek: Tányéros Ádám Vácról, Puskás Zoltán Kecskemétről, Városi Viktor a PMFC-től, Szabó Balázs Ócsárdról, Berdó Valentin Bajáról, illetve Boda József a Vasastól. Márton Gábor vezetőedző hatalmas feladat előtt áll, de ismerve az edző futballról alkotott filozófiáját, a csapat senki előtt nem fog meghajolni – hogy ez mire lesz elég, azt csak a jövő dönti el.

Az elmúlt évektől eltérően ezúttal nem volt jelentős játékosmozgás a Szigetszentmiklósi TK-Erima együttesénél, az alapemberek maradtak, és a szakmai munkát továbbra is Horváth Ferenc irányítja. A klub egy szponzori szerződés elnyerése céljából a Keleti csoportban szeretett volna indulni, de végül az MLSZ úgy döntött, minden marad a régiben. Csak Bonifert Péter és Joseph Ngalle távozott, az érkezőket a Mórról átigazolt Darko Bastovanov, a Veszprémből érkező Bali Péter, a Pécsről jövő Puskás Gábor, a REAC-tól megszerzett Kiss Károly és Kornis Attila, illetve a Fraditól szerződtetett Zsivóczky Norbert alkotja, míg két idegenlégiós, Lucas és Carion is csatlakozott a kerethez. Az állomány erőssége és a nyugodt háttér alkalmassá teszi a csapatot arra, hogy az első ötben végezzen. A szigetszentmiklósi klub egyébként az első négy találkozóját idegenben játssza, építkezési munkálatok miatt kérte a pályaválasztói jog felcserélését.

Puskás Akadémia FC néven, önálló klubként folytatja szereplését a Videoton második csapata, a Videoton-Puskás Akadémia – a klub nem is titkolja, hogy az MLSZ változtatásaira reagálva adta át indulási jogát az újonnan alakult Puskás Akadémia FC-nek (a fehérváriaknak megmarad a második csapatuk is, amely az NB III-ban indul). Hogy ez mennyire korrekt, azt döntse el mindenki maga, mindenesetre a fehérváriak koordinálják a mérkőzéseiket továbbra is Felcsúton rendező akadémisták szakmai munkáját. A csapat edzője a tavasszal Diósgyőrből távozó Benczés Miklós, a kapusedző pedig Disztl Péter, akivel Fehérvárott már nem számoltak. Az eddigi vezetőedző, Hartyáni Gábor az Akadémia játékos-megfigyelőjeként marad alkalmazásban. Mivel a Puskás Akadémia FC független csapat, a Videoton első keretének játékosai nem játszhatnak vissza, így végleges a keret is. A csapatkapitány Polonkai Attila lesz, érkezett a csatársorba Zsolnai Róbert, a cél pedig természetesen az NB II-es tagság megtartása – mindenáron.

AZ NB I-ESEK TARTALÉKCSAPATAI AZ ÉV VÉGÉN BÚCSÚZNAK A MÁSODOSZTÁLYTÓL

Tavaly újoncként viszonylag simán maradt bent a visszajátszókkal majdnem mindig megerősített Paksi FC II, idén azonban már csak a fiatalok versenyeztetése a fő cél. A csapat átlagéletkora nem éri el a húsz évet, Lengyel Ferenc edző pedig nem is titkolja, hogy ebben az évben azokat a futballistákat akarja kiválasztani, akik később az NB I-es szereplésre is alkalmasak lesznek.

Sándor István edző élete legnehezebb feladatának nevezte a Győri ETO FC II bent tartását tavaly a másodosztályban – idén már nem kell ekkora téttel szembenéznie a rutinos mesternek. A győriek tovább fiatalítottak, a tavalyi U19-es együttesre épül idén a keret, míg a tavaly csapatukból többeket kölcsönadtak: Windecker Józsefet és Kiss Mátét Siófokra, Hagymási Dánielt Vácra, Molnár Tibort, Nagy Ádámot és Nyitrai Ádámot Veszprémbe, Zámbó Bencét Kaposvárra, Kis Szabolcsot pedig Tatabányára.

Az NB III Dráva-csoportját megnyerő Kaposvári Rákóczi II-nek az átszervezés miatt egy szezonja maradt arra, hogy megmutassa magát a másodosztályban. A zöld-fehéreknél a Barna László, Miovecz Zoltán edzőpáros felel a szakmai munkáért, amely annyiban jelent változást, hogy tavaly még Miovecz Zoltán egyedül irányította a bajnokságot nyerő együttest. A csapathoz visszatért Vadas Zalán és Házi Bence a BKV Előrétől, míg a két légiós, Jammeh Haruna és Mustapha Diallo felkerült az első kerethez.

Új csapat a mezőnyben a Szombathelyi Haladás II, amely az NB III Bakony-csoportjának másodikjaként, felkérésre lett a mezőny tagja. A csapatot a „bőcsi Mourinho″, Tóth László vezeti; a szakember képesnek tartja együttesét a stabil másodosztályú szereplésre és reálisnak tartja, hogy az első tízbe odaérjen a gárda. A csapatot a tavalyi keret alkotja, amely a Budaörsről visszatérő Szvoboda Szabolccsal egészült ki.

LABDARÚGÓ NB II, NYUGATI CSOPORT
AZ 1. FORDULÓ PROGRAMJA
2012. 08. 18., 16:00Kozármisleny–BKV Előre
2012. 08. 18., 17:00Haladás II–Kaposvár II
2012. 08. 18., 17:30 Csákvár–Puskás Akadémia
2012. 08. 18., 17:30Ajka–Tatabánya
2012. 08. 18., 17:30 Baja–Soproni VSE
2012. 08. 18., 18:00 Gyirmót–Szigetszentmiklós
2012. 08. 19., 17:30 Paks II–Veszprém
2012. 08. 19., 17:30 Győri ETO II–ZTE FC

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik