Ha nyár, ha tél: válság. Ez az elmúlt években így volt Kispesten. A Honvéd már többször akart megszűnni, mint a Diósgyőr, amely szintén minden bajnokság közti szünetet a túlélésnek szenteli.
Ha megvalósulnak a Spartacus tervei, a nyíregyházi Laskai Attila (balra) és a kispesti Szili Attila ôsztôlegy csapatban játszhatott volna (Fotó: M. Németh Péter)
Ha megvalósulnak a Spartacus tervei, a nyíregyházi Laskai Attila (balra) és a kispesti Szili Attila ôsztôlegy csapatban játszhatott volna (Fotó: M. Németh Péter)
Mint már beszámoltunk róla, Piero Pini többségi tulajdonos a jövőben nem szívesen ölne pénzt a gazdasági társaságba, mert úgy érzi, az MLSZ és a liga részéről rendre keresztbe tesznek neki.
Bár a csütörtöki ligaülésen olyan megállapodás született, hogy ha a Honvéd tudja igazolni, még jár neki 16 millió forint a feljutási pénzből, akkor azt megkapja, de ezzel még nem menekül meg a futballcég. Hallva a híreket, az élvonaltól most búcsúzó nyíregyháziak léptek, és vételi ajánlatot tettek a kft.-re, hogy a nyártól Szabolcsban futballozzon a Bp. Honvéd (illetve értelemszerűen a Nyíregyházára keresztelt Bp. Honvéd…).
"Szili Árpád ügyvezetőt keresték meg Nyíregyházáról, aki most Olaszországban tartózkodik, és rögvest felhívott engem a hírrel - mondta Kiss Zsolt, a kft. kisebbségi tulajdonosa. - Én azonban mondtam, hogy szó sem lehet az üzletrész eladásáról. Elővásárlási jogom van, amellyel ezután valószínűleg élek majd. Amennyiben Piero Pini már nem kíván tulajdonos maradni, akkor én igyekszem életben tartani a Honvédot."
Mi lenne, ha...
Csak elgondolkodtunk: amennyiben a Nyíregyháza egy forintért megvenné a Honvédot, természetesen átvállalná az adósságait is (a játékosokkal szemben 14, Tornyi Barnabásnak 30 millió forint, plusz a kamatok és a kisebb mínuszok), márpedig ennyi pénzért aligha érné meg a piros-kékeknek elsô osztályú jogot vásárolni. Viszont ha az üzlet létrejötte után azzal a lendülettel csôdöt jelentene az immár nyíregyházi kézben lévô kft., akkor értelemszerûen sem a játékosokat, sem Tornyi Barnabást nem kellene már kifizetni – igaz, nem is indulhatna a bajnokságban az egykori Honvéd. Így viszont csak 15 csapat maradna az elsô osztályban, és az MLSZ felkérne egy tizenhatodikat is. Mégpedig a jobbik kiesôt. Történetesen a Nyíregyházát.
Hogy a keleti végen mennyire komolyan gondolták a vásárlást, jelzi: Budapestre indult a Spartacus könyvelője, hogy átnézze a Honvéd papírjait, és úgy kellett visszafordítani, hogy mégsem lesz üzlet. Kiss Zsolt nem tudott arról beszámolni, mennyi volt a nyírségiek ajánlata (információink szerint egy forint), miként még az sem világos a számára, hogy az elővásárlási jog érvényesítése mennyi pénzébe kerülhet, de amondó, annyit ő is tud fizetni, amennyit Nyíregyházáról kínáltak - pláne, ha igaz az egyforintos verzió… Bár ideje még nem sok volt, már kapcsolatba lépett egy-két lehetséges partnerrel, és anyagilag segít a kispesti szurkolók közössége, a KLTE is. Megjegyezzük, a drukkerek körében azért tartja magát a hír, hogy a nyíregyháziak az MLSZ legfelső vezetőségéből kapták volna a fülest, miszerint érdemes a Honvédra licitálni… Mert egyre inkább az a kispestiek érzése, hogy a szövetség leírta a klubot.
A kiesés után átalakul a keret
Nyíregyházán nem adják fel. Ha már a pályán nem sikerült kiharcolni az élvonalban maradást, adminisztratív úton szeretnék elérni a vezetôk, hogy a Spartacus az új bajnokságot is a legjobbak között kezdhesse. A szakmai stáb és a keret kialakítása annak függvénye, hogy ez így lesz-e. A tavasszal foglalkoztatott futballistákkal mindenesetre már közölték, számítanak-e rájuk vagy sem. Íme azok névsora, akikrôl lemondtak: Sipos Norbert, Gyôri Zoltán, Vasas Zoltán, Tejnóra Zoltán, Kenesei Zoltán, Pintér Attila és Tímár Krisztián. A többiek elvileg maradhatnak, de ez nem jelenti azt, hogy mindenki marad is, hiszen például Németh Viktor kapust a Pécs vinné, de Laskai Attila iránt is van érdeklôdés. Kérdéses a tavaly szeptembertôl szakmai tanácsadó szerepkört betöltô Détári Lajos sorsa is. Az egykori világválogatott labdarúgó a klub hivatalos álláspontja szerint nyaral, így a sorsáról még nem döntöttek, ugyanakkor a városban lehetséges edzôjelöltként emlegetik Csank Jánost, Pajkos Jánost és Várhidi Pétert is.
Más, korántsem szívderítőbb sztori: januárban és februárban arról írhattunk, hogy a Honvédnak nincs pályája, mert a Bozsik-stadionnak nem fizette a közüzemi díjait, továbbá szerződést sem kötött a Nemzeti Sporthivatallal. Kész szerencse, hogy mielőtt a csapatuk megmentése érdekében napokat a létesítményben töltő szurkolók megfagytak volna, a kispesti önkormányzat lépett, és átvállalta a létesítmény fenntartásának kötelességét.
Mindez öt hónapja történt, és hiszik vagy sem, azóta a Honvéd fizeti a közüzemi díjakat (ez egyébként érthető, a csapat használja a pályát), a stadion továbbra is állami tulajdonban van, és az önkormányzat semmilyen lépést nem tett ígéretének beváltására. Pedig nem ártana tenni, hiszen jövőre választási év lesz…
Szóval egyelőre semmi sem biztos, a helyzet éppen olyan, mint nyaranta szokott lenni - a Honvéd bajban van, és bár valamivel a kedv már jobb a szerdainál, hiszen remény van a 16 millió forint bezsebelésére, azért még mindig csődközeli az állapot - hírlik, a teljes összeomlás nem is jönne rosszul néhány embernek, hiszen ott edző csapatok híján a Bozsik-stadiont és a Téglaégető úti pályát is sokkal könnyebben lehetne egyéb, nem kifejezetten sportcélokra fordítani…