Mérlegelhet a játékvezető

Vágólapra másolva!
2003.06.05. 23:23
Címkék
Majdnem negyedóra volt még hátra az aranyérem sorsáról döntő Ferencváros DVSC mérkőzésből, amikor az Üllői úti játéktér szélén felbukkantak a szurkolók előörsei. A pályát a gyeptől elválasztó kerítéseket elsőként leküzdők példáját perceken belül százak követték, így a végjátékot az oldalvonalak meg a Nagyvárad tér felőli alapvonal mögött karnyújtásnyi távolságra lihegték végig a drukkerek.
Alekszandar Jovics (középen) nemcsak fejelt, de debreceni ellenfelét is felpofozta
Alekszandar Jovics (középen) nemcsak fejelt, de debreceni ellenfelét is felpofozta
Alekszandar Jovics (középen) nemcsak fejelt, de debreceni ellenfelét is felpofozta
Alekszandar Jovics (középen) nemcsak fejelt, de debreceni ellenfelét is felpofozta
Alekszandar Jovics (középen) nemcsak fejelt, de debreceni ellenfelét is felpofozta
Alekszandar Jovics (középen) nemcsak fejelt, de debreceni ellenfelét is felpofozta
A meccs játékvezetője, Megyebíró János azonban szemet hunyt a szabályellenes állapotok felett, így – persze akarata ellenére – valamelyest előidézője volt annak, hogy a lefújás pillanatában a pályára özönlő drukkerek nemcsak mezeket és nadrágokat gyűjtöttek be, de jó néhányan ökölvívó-, kickbox- és karatetudományukat is csiszolgathatták a hazai és debreceni futballisták, illetve a vendégedző, Szentes Lázár rovására. A 34 esztendős, gyulai illetőségű bíró, aki tavaly óta a FIFA-keretnek is tagja, utóbb bevallotta: félt megszakítani a meccset, mert attól tartott, hogy abból botrány kerekedik.
– A szabályok szerint a játéktér körül engedély nélkül senki sem tartózkodhat – mondta Puhl Sándor, a játékvezetői bizottság elnöke. – Elvben tehát a kollégámnak meg kellett volna állítania a játékot, és megvárni, amíg a szurkolók visszaballagnak a helyükre a lelátóra. Ekkor azonban már olyan népes tömeg gyülekezett a vonalak mentén, hogy azt onnan elmozdítani alighanem reménytelen próbálkozás lett volna. Azt azonban érdemes lenne boncolgatni, miként fordulhatott elő, hogy a szurkolósereg egy része öntörvényűvé vált, és miért nem volt olyan erő a stadionon belül, amely képes lett volna megállítani már a drukkerek felvonulását is.
– A hangulatból azt azért Megyebíró János is sejthette, hogy nem a vállukon viszik majd a nézők az öltözőbe a futballistákat…
– Nem akarom mentegetni őt, meg aztán utólag könnyű okosnak lenni, de a játékvezető nyilvánvalóan azt az alapelvet tartotta szem előtt, hogy a meccset lehetőleg be kell fejezni. A bírónak egyébként igenis van mérlegelési lehetősége, és Megyebíró Jánosnak azt kellett végiggondolnia ebben az esetben, mikor lesz kisebb a baj: amennyiben tovább engedi a játékot, vagy ha megpróbálja megtisztíttatni a pálya környékét. Ô úgy határozott, játsszanak tovább a csapatok; meggyőződésem, igazán jó döntést hozni ebben a szituációban nemigen lehetett volna.
– S ahhoz mit szól, hogy a játékvezető lényegében beismerte: félt leállítani a találkozót…

Egyelôre hallgat az FTC Rt. fôtulajdonosa

Egy hete már, hogy botrányos körülmények között ért véget a Ferencváros–Debrecen mérkôzés. Éppen egy hete várnak magyarázatot a történésekre, no meg persze a szakmai kudarc okaira a szurkolók, ám hiába az országos visszhang, a Fradi Rt. igazgatótanácsa egyelôre hallgat. Pedig a közvélemény szívesen hallaná, olvasná a tanács tagjai s persze legfôképpen a Fradi Rt. többségi tulajdonát birtokló Fotex Rt. elnöke, Várszegi Gábor állásfoglalását. A szurkolók egy része ugyanis – érthetetlenül – éppen Várszegi Gábort teszi felelôssé a Fradi körül kialakult helyzetért.
Nos, mint megtudtuk, prózai okai vannak a csendnek. Az igazgatótanács tagjainak többsége külföldön tartózkodik, ezért nem tartott még ülést a testület, ráadásul szerdán a liga fegyelmi bizottsága elôtt történt meghallgatásokra is korai lenne még reagálni. A jelek szerint az rt. vezetôi megvárják a fegyelmi határozatot, s csak azután teszik közzé az álláspontjukat hivatalos közleményben, esetleg sajtótájékoztató keretében. Addig azonban várni kell Várszegi Gábor nyilatkozatára is.
– Hivatalból persze most azt kellene mondanom, hogy egy bíró nem félhet. De vajon csöppnyi idegesség sincs mondjuk egy rendőrben, bármennyire is ott van a kezében a gumibot vagy a könnygázspray, amikor egy őrjöngő tömeggel kénytelen farkasszemet nézni? A félelem bizonyos szituációkban természetes emberi reakció, az Üllői úton szerintem akadtak pillanatok, amikor a legbátrabb fickóknak is a torkukban dobogott a szívük. De még egyszer mondom, nem az a kérdés, megijedt-e a játékvezető, hanem az: miként kerülhetettek szurkolók a játéktér mellé? Megyebíró Jánosnak egyébként szerencséje volt, hiszen ezen a mecscsen nem volt látványos rontása, így aztán ő és kollégái anélkül tudtak bemenekülni az öltözőbe, hogy bántalmazták volna őket. Bele sem merek gondolni, mi történik, ha a Ferencvárost egy bírói baki fosztja meg az aranyéremtől.
– Azért egy kínos hiba így is akadt, igaz, az nem a Fradit sújtotta…
– Alekszandar Jovics ütése tényleg megtorlatlan maradt, de az eset a bíró háta mögött történt, s mivel a labda a pálya egyik másik pontján pattogott, a partjelző is abba az irányba nézett. Ráadásul Jovics, ha ez egyáltalán lehetséges, még s sportszerűtlenségben is sportszerűtlen volt, hiszen orvul, hogy ne mondjam, sunyin legyinte meg ellenfelét.
– Csak hát nem volt előzmények nélküli e magánszám sem. A ferencvárosi játékosokat például több kritika érte az évad során, hogy túlfűtött hangulatban, sőt, olykor törve-zúzva futballoztak – gyakorta következmények nélkül.
– A játékvezetők felelősségét nem szeretném elkenni, a szükséges következtetéseket, ígérem, mi is levonjuk. A nyári edzőtáborunkba pedig meghívjuk a sportvállalkozások tulajdonosait, az élvonalbeli csapatok edzőit és csapatkapitányait, mert közösen szeretnénk tenni az ellen, hogy a játéktérről gerjesszék a nézőtéri indulatokat. Fontos azonban elmondani: a lelátók garázdáit a futballtársadalom önerőből már nem tudja megállítani, ezt a társadalmi problémát csakis úgy lehet kezelni, ha a maga posztján mindenki következetesen teszi a dolgát a minisztertől a rendőrön át a játékosokig, sőt, az újságírókig. Ha van valami haszna a jelzőkkel le sem festhető múlt pénteki randalírozásnak, az az, hogy a politika is rádöbbent, most már muszáj lépni, és a jelek szerint immár megvan az akarat a cselekvésre.
– Ha nem titok, az ellenőr milyen érdemjegyet adott Megyebíró János működésére?
– A hónap közepére elkészülnek az éves értékelések, s ha igény lesz rá, az egyéni minősítések mellett az egyes meccsek osztályzatait is közzé tudjuk majd tenni.
– Gondolja, hogy egy európai kupameccs bírója hasonlóan döntött volna, mint az FTC–DVSC összecsapás dirigense?
– Visszakérdezhetek? Hányan akarták lerohanni a BL-döntő után az Old Traffordon a játékteret? Pedig ott aztán igazán volt tét, ráadásul a mezgyűjtők Andrij Sevcsenko vagy éppen Alessandro Del Piero dresszére vadászhattak volna.
– Előfordult hasonlóan kritikus helyzet játékvezetői pályafutása során, mint volt a múlt pénteki meccs hajrája?
– Hét évvel ezelőtt a Kispesten játszották a Honvéd–BVSC Magyar Kupa-döntő visszavágóját, s noha a meccsből még vagy öt perc volt hátra, kinyitották a menekülőkapukat, a drukkerek pedig a vonalakhoz özönlöttek. Próbáltam őket hátrább terelni, s nem tagadom, nagy szerencsém volt, hogy hallgattak rám, így végül rendben be lehetett fejezni a találkozót.
– S arra akadt példa, hogy menekülnie kellett a bezúdúló nézők elől?
– Nem, szerencsére soha…

Nyolc játékos távozhat

Békéscsaba. Noha már a pihenőidejüket töltik, az Előre FC klubházban nincs csend. Supka Attila vezetőedző, mielőtt szabadságra ment, a tulajdonosokkal egyeztetett, és bejelentette, hogy nyolc futballistára nem tart igényt. A szerb Zseljko Gavrilovics, Szilveszter Ferenc, Lapsánszki Tamás, Czipó Péter, Szoboszlai Imre és a saját nevelésű Futaki Krisztián mellett két kapus is távozik; Tímár János új klubot kereshet, Kurucz Ferenc pedig bejelentette, hogy Mexikóban vagy Svájcban folytatja pályafutását.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik