Stadionügyben helyzet van. Illetve... Van, ahol még helyzet sincs legfeljebb csak meg nem valósult ígéretek, ám van, ahol azért valami megmoccanni látszik. Szerkesztőségünk nap nap után különböző információkkal találkozik. Amiben a hírek azonosságot mutatnak, az az, hogy a két évvel ezelőtti nagy nekibuzdulás után a stadionrekonstrukciós program megtorpanni látszik. Ezúttal két helyszínen, Nyíregyházán és Sopronban jártunk, de később más városokban is körülnézünk.
Nyíregyházán már látszanak a stadionrekonstrukció eredményei, hiszen a Nyírség-Spartacus stadionjában tavaly októberben átadták a 3100 férôhelyes fedett lelátórészt, és az építôk gôzerôvel dolgoznak tovább
Nyíregyházán már látszanak a stadionrekonstrukció eredményei, hiszen a Nyírség-Spartacus stadionjában tavaly októberben átadták a 3100 férôhelyes fedett lelátórészt, és az építôk gôzerôvel dolgoznak tovább
A 2000 decemberében meghirdetett stadionrekonstrukciós programban érintett 36 létesítmény közül a nyíregyházi aréna is azon kevesek közé tartozik, amelynél már megvalósult a beruházás. Az akkor még élvonalban szereplő futballcsapat által használt stadiont a C-kategóriába sorolták, a megvalósításhoz 535 millió forint jött össze, ebből 180 milliót a városi önkormányzat adott.
"A tulajdonos megállapodott a lebonyolítókkal, hogy a stadion csupán hatezer férőhelyes lesz, cserébe a nyíregyházi munkálatok már az első évben megkezdődnek – emlékezett a kezdetekre Bartha László, a létesítményt üzemeltető Nyírsuli Kht. ügyvezető igazgatója. – A közbeszerzési eljárás sikerrel zárult, a generálkivitelező megyei vállalkozó lett, a helyi összefogás eredményeként először itt készült el a tenderterv, és a hatósági engedélyek is rendelkezésre álltak az első kapavágásnál. Így aztán tavaly februárban elkezdődhettek a munkálatok.”
Szinte természetes, hogy azért Nyíregyházán sem ment minden ilyen flottul, hiszen menet közben derült ki például: a programhoz tartozó gyepcserére, a világítástechnika kialakítására és a beléptetőrendszerre már nem futja a meglévő pénzből.
"További négyszázmillió forintra lett volna szükségünk ahhoz, hogy az eredeti terveknek megfelelő rekonstrukció valósuljon meg – folytatta Bartha László. – A beruházás folytonosságát figyelembe véve a tulajdonosi bizottság, vagyis az önkormányzat, a Magyar Labdarúgóliga és az akkori politikai sportvezetés kompromiszszumot kötött, és elhagyott fontos programpontokat, azzal a kitétellel: kétezerháromban, kétezernégyben ezek a részletek is megvalósulhatnak. Hozzáteszem, nálunk nem vonult le a kivitelező, mint Zalaegerszegen és Székesfehérvárott, és noha három hónapos késéssel, de október ötödikén átadtuk a háromezer-egyszáz férőhelyes fedett lelátórészt, alatta a háromszintes klubházzal és a szükséges szociális blokkal. A régi lelátót százméteres szakaszon felújítottuk, ide ezerötszáz új műanyag szék került, illetve kicsinosítottuk az ehhez tartozó kiszolgálórészt is. Továbbá elkészült az új, hatszor két és fél méteres mátrix eredményjelző tábla, amelyet a tavaszi bajnoki rajtra be is üzemelünk.”
Az ügyvezető igazgató megemlítette még: a munkálatok elvégzésének egyik titka az lehetett, hogy végig jó viszonyt ápoltak az ügyletet lebonyolító Stadion Invest Rt.-vel, illetve a műszaki ellenőrzésért felelő Főberrel (a Nemzetközi Ingatlanfejlesztő és Mérnöki Rt.-vel). Nyíregyháza tehát büszkélkedhet – már csak egy élvonalbeli csapat hiányzik a teljes boldogsághoz –, ám a napokban a nagy havazás következtében problémákkal szembesültek az új épületben, ezek kijavítását a kivitelezők az időjárás enyhülése után végzik el.
Sopron városában sokáig nem történt érdemi előrelépés a stadion újjáépítésében, mígnem nemrégiben Kalmár István alpolgármester sajtótájékoztatón bejelentette, március 6-án végre megkezdődnek a munkálatok. A majd’ egyéves csúszás oka egyébként az volt, hogy hónapokat kellett várni a jogerős építési engedélyre, és hogy a tervek megvalósulása százmillió forinttal haladta meg a tervezett büdzsét. Mivel a rendelkezésre álló öszszeg nem lett nagyobb, racionalizálni kellett a terveket, hogy a kivitelezők egyáltalán vállalják a szerződések megkötését. Mindazonáltal a lényeg immár az, hogy a stadionfelújítás C-csoportjába sorolt soproni létesítmény még várhatóan ebben az évben elkészül, és csúszás esetén is 2004 márciusáig készen lesz. A szükséges tőkét az állam (355 millió forintot) és az önkormányzat (180 millió forint) adja össze, de vélhetően vállalkozói források is hozzáadódnak az összeghez.
A több mint félmilliárdos summából amúgy nem rekonstrukció valósul meg, hanem egy vadonatúj létesítmény áll majd a Káposztás utcában: csupán a pálya talaja és az eredményjelző marad meg, minden egyebet lebontanak. A játéktér két hosszanti oldalán (105 méteren) lelátót építenek, s az egyik nézőtér alatt kapnak majd helyt a klub helyiségei, s mindemellett lesz világítás is. A tervek szerint ötezer néző ülve szurkolhat majd a bordó-szürkéknek, bár az átadáskor "csupán” háromezer támlás szék fölszerelését ígéri a beruházó, a többi ugyanis a költségcsökkentés áldozata lett. Ez azonban aligha zavarja majd a drukkereket, hiszen így előfordulhat, még többen látják a meccseket a helyszínen. A munkálatok idején a Matáv edzéseit az Ágfalvi úti pályán tartja, a bajnoki mérkőzéseket viszont változatlanul – igaz, a befogadóképesség csökkentése mellett – a Káposztás utcában rendezik.