A Nemzeti Labdarúgó-akadémia négy alprogramja a Góliát-program, a labdarúgó-diákolimpiák rendszere, a Leány labdarúgó-program, valamint a Grund-program közül a hajdanán a futball bölcsőjét jelentő, a fiatalok által öntevékenyen, szabadon választott játékterekről elnevezett sorozat abban is különleges, hogy igazi újdonságot jelent: egyrészt olyan korosztályt céloz meg a góliátos korból "kiöregedett 13-19 éveseket , amely számára korábban az iskolai futball rendszerében nem létezett több hónapon áthúzódó, rendszeres játéklehetőséget biztosító foglalkoztatási forma, másrészt deklarált célja, hogy azokat találja meg, akik már "csak szabadidejükben, saját örömükre szeretnének focizni.
A Grund-program azoknak a fiatal, labdarúgást kedvelôknek is játéklehetôséget kínál, akik saját örömükre futballoznak
A Grund-program azoknak a fiatal, labdarúgást kedvelôknek is játéklehetôséget kínál, akik saját örömükre futballoznak
Természetesen a Grund-programban résztvevők esetében is igaz az, hogy a rendszeres játéknak, a mérkőzésélménynek rengeteg "hozadéka” is van. A program biztosítja az egyesületi vérkeringésből kikerült (vagy oda be sem jutott) gyerekek számára is, hogy a Grund-meccsekre készülve, azokon játszva, majd azokat értékelve, azokról vitatkozva, "igazi” futballistáknak érezhessék magukat. Aligha kell bizonygatni, hogy a rendszeresen kiírt meccsek, minitornák egészségesebb életre, több mozgásra, saját baráti-iskolai közösségek építésére is készteti a fiúkat, illetve lányokat. Amint azt Kovács Norbert, a Nemzeti Labdarúgó-akadémia munkatársa kérdésünkre elmondta, szerte az országban tizenhat megye kapcsolódott be a programba. Az NLA valamennyi megyében egy-egy "Grundmesterrel” áll kapcsolatban, az ő feladatuk a helyi viadalok szervezése, lebonyolítása. A források döntő többségét a Nemzeti Labdarúgó-akadémia biztosítja: a benevezett csapatok által megküldött játékoslisták alapján az NLA csapatonként tízezer forintot utalt át a Grundmesterek által képviselt szervezeteknek – többségében a megyei diáksport-szervezeteknek. Az átutalt támogatások felhasználásáról – természetesen elszámolási kötelezettséggel – már a Grundmesterek döntenek. Kovács Norbert elmondta, hogy szinte mindegyik csapat gazdagodott labdával, és jutott pénz a gyerekeket szervező, kísérő, az edzők gyakran nem is könnyű feladatát ellátó pedagógusok munkájának elismerésére is. Fontos megemlíteni, hogy a Grund-programnak nem volt, nem lehetett célja az, hogy kiemelkedő díjazással preferálja minél jobb játékosok részvételét a sorozatban. Bár a legtöbb oktatási intézményből az iskolát képviselve, iskolai csapatok neveztek a Grund-programra, világos, hogy ennek a sorozatnak egészen más a célja, mint a képzésre hangsúlyt helyező Góliát-programnak, vagy az iskolák legjobbjait verbuváló diákolimpiának. Ezúttal nem az eredmény az elsődleges, nem az a fontos, hogy melyik iskola csapata gyűri le a másikat: sokkal lényegesebb, hogy olyanok is a sportág holdudvarában maradjanak, akiknek erre máshogy nem volna lehetőségük.
Békés megyében már ismerik a sikerreceptet
A programban résztvevő tizenhat megye közül az egyik legsikeresebbnek Békés megye bizonyult. Kováts Tibor, a megyei Diáksport Tanács titkára a "sikerreceptről” beszélt: "Békés megyében összesen százötvenkét csapat nevezett be a Grund-program valamelyik kategóriájába (a fiúknál önálló kategóriát alkotnak az 1984, az 1986 és az 1988. január 1-e után születettek, míg a lányoknál két korosztály van: az 1984. január 1-e után és az 1988. január 1-e után születettek – a szerk.), és örömmel mondhatjuk, a testnevelő kollégák segítségével sikerült teljesíteni az eredeti célkitűzést, többségében olyanok léptek pályára a sorozaton, akik egyébként nem futballoznának rendszeresen. A megye sajátosságait is figyelembe véve, először az egymáshoz közel levő csapatoknak szerveztünk tornákat, bajnokságokat – ezek között voltak házibajnokságok is, illetve "szomszédvárak” is megmérkőztek egymással – majd nyolc-nyolc általános iskolás és középiskolás csapat részvételével Grund-kupát írtunk ki kupa-, érem-, oklevéldíjazással. Ezt a tornát májusban szeretnénk megismételni, szabadtéren, még több meghívott csapat részvételével. Nem panaszkodhatunk a lányok aktivitására sem, a középiskolás kategóriában három csapat, az általános iskolai korosztályban kilenc csapat nevezett és játszott rendszeresen. Nagyon kedvező tapasztalatunk, hogy – különösen a felsőbb korosztályban – a különböző diákönkormányzatok is tevékenyen részt vettek a Grund-program tornáinak szervezésében, lebonyolításában, így elmondhatjuk: az a célkitűzés is teljesült, hogy a gyerekek saját életük, szabadidős sportolásuk alakítói legyenek. Békés megyében valamennyi résztvevő csapat kapott egy labdát ajándékba, sőt a létszám (és nem az eredményesség) függvényében azzal is jutalmazni tudtuk a csapatokat, hogy mezgarnitúrákat, illetve jelzőtrikókat kaptak. Arról sem feledkeztünk meg, hogy a legaktívabb testnevelő kollégák fáradozásait is elismerjük.”