Csökkenő lehetőségek Michael Jordan csapatánál, a Bobcatsnél

Vágólapra másolva!
2009.02.23. 16:35
Címkék
A Charlotte Bobcats szurkolói valószínűleg nem beszélnék le a vezetőséget arról, hogy költsenek, amennyit kell, hogy a gárda a rájátszásba jusson, de Michael Jordanék legutóbbi néhány tranzakciója okán felmerül a kérdés, igazából kire is kéne költeni azt a pénzt.
Boris Diaw csapata fizetési csapdába került
Fotó : Action Images
Boris Diaw csapata fizetési csapdába került
Boris Diaw csapata fizetési csapdába került
Fotó : Action Images
Boris Diaw csapata fizetési csapdába került

Miközben a liga arra figyelmeztette a gárdákat, hogy a következő egy-két évben a fizetési sapka (és vele a luxusadóhatár) valószínűleg csökkenni fog, a Bobcats jövő évi fizetési struktúrájában máris 57,7 millió dollár szerepel, vagyis kb. 400 000-rel több, mint a várható fizetési sapka.

Ugyan a sapka felett lenni nem katasztrófa – sőt, inkább ez a trend –, a fenti összeg még nem tartalmazza a Raymond Feltonnak adandó 5,5 millió dolláros előszerződést, amely révén az irányító korlátozott szabad ügynökké válik (arról nem is szólva, hogy ennél többért is hosszabbíthat a nyáron a Bobcatsszel), illetve az idei draft első körében kiválasztandó, szintén garantált szerződésű játékos fizetését. Az az 57 millió tehát inkább 64 millió, ami azt jelenti, hogy nem sok lehetőség marad a manőverezésre és a keret fejlesztésére.

Mi tehetnek Jordanék? Nazr Mohammed szerződését (még 2 év és 13 millió dollár) igen szerencsés lenne elcserélni, különös tekintettel arra, hogy Larry Brown nem őt, hanem DeSagana Diopot tekinti Okafor fő helyettesének.

Mohammed távozása legnagyobb valószínűséggel egy hasonló „rossz” szerződés befogadását jelentené, tehát nem biztos, hogy ennyivel előbbre járna a Bobcats. Tovább rontja a helyzetet, hogy az idén érkezett szinte valamennyi játékosnak hosszú távú szerződése van: Diopnak 2013-ig(!), Boris Diaw-nak 2012-ig, Vladimir Radmanovicnak és Mohammednek 2011-ig érvényes a kontraktusa. Ha belegondolunk, hogy Emeka Okafor és Gerald Wallace 2014-ig, illetve 2013-ig kötötte le magát a Charlotte-tal, láthatjuk, hogy szinte kizárólag játékoscserék és a draft útján tud majd megújulni a gárda, szabad ügynököket a sapka alatti hely és a luxusadótól való félelem miatt nem tudnak igazolni.

Mondjuk mindezt úgy, hogy még egyetlen szót sem szóltunk Sean Mayről, aki Feltonnal együtt érkezett a 2005-ös drafton, és aki messze nem váltotta be az elképzeléseket sem a pályán (folyamatosan sérült), sem a pályán kívül (a hozzáállásával is vannak bajok). A közeljövő egyik legkönnyebb döntése lesz a Charlotte menedzsmentje számára, hogy korlátozott vagy korlátlan szabad ügynököt csináljanak-e belőle: ha May elé tesznek egy 3,7 milliós előszerződést, korlátozott lesz, de fennáll a veszélye, hogy elfogadja a pénzt. Ha ezt nem ajánlják fel neki, May korlátlan szabad ügynök lesz, és oda igazol, ahova akar – márpedig nem valószínű, hogy gyakorlatilag sérülten töltött év 4 után bárki hajlandó lesz neki akár a felét is kifizetni annak a 3,7 milliónak.

Egy szó mint száz: a Charlotte maga ásta fizetési csapdában van, és láttunk ugyan már olyan csapatokat, amelyek ki tudtak lábalni hasonló helyzetből, a mai gazddasági környezetben ez még nagyobb kihívás, mint valaha. Michael Jordan (aki a csapat résztulajdonosa) döntéshozói tevékenységének hatalmas próbája lesz az elkövetkező néhány év, és a szurkolók csak remélhetik, hogy nem hoz újabb Kwame Brownt, és nem bilincseli meg saját kezét hosszú távú szerződésű, középszerű játékosok gyűjtögetésével, vagyis tanul korábbi hibáiból.

www.bball.hu
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik