Atom: otthon, idegenben

Vágólapra másolva!
2003.04.12. 21:46
Címkék
Legelőször is azt illik tisztázni, óhajtja-e egyáltalán a kupaaranyat a paksi küldöttség. Szó sincs elírásról, és még csak nem is ment el az eszünk, a helyzet az, hogy nem is annyira törvényszerű az igenlő válasz.
Cziglerék ezúttal magasan a labdát szorongató Lee-ék fölé nôttek, minden tekintetben
Cziglerék ezúttal magasan a labdát szorongató Lee-ék fölé nôttek, minden tekintetben
Cziglerék ezúttal magasan a labdát szorongató Lee-ék fölé nôttek, minden tekintetben
Cziglerék ezúttal magasan a labdát szorongató Lee-ék fölé nôttek, minden tekintetben
Cziglerék ezúttal magasan a labdát szorongató Lee-ék fölé nôttek, minden tekintetben
Cziglerék ezúttal magasan a labdát szorongató Lee-ék fölé nôttek, minden tekintetben
Mert nézzük csak: két éve Kaposváron parádés játékkal a házigazda orra elől csente el az első helyet a Fodor-alakulat, aztán nem sokkal később elveszítette a bajnoki döntőt. Tavaly sem rendeztek finálét a tolnaiak nélkül, ám fordult a kocka, a kupaezüst után aranyat nyert a csapat. Láss csodát, a forgatókönyv újfent a régi, a házigazdának az ASE-t kell legyőznie a Magyar Kupa-diadalért.
Szóval: arany, ezüst, ezüst, arany – és most? "Szép kis sorminta, elismerem, de ezzel mi most nem foglalkozunk, egyszerűen csak meg akarjuk nyerni a kupát” – fejtegette Fodor Péter, a paksiak edzője, aki talán nem is remélte, hogy a debreceni döntőben két és fél perccel a feldobás után kilenc ponttal vezet majd a csapata. Pedig hajszál pontosan így indult a meccs, amíg a debreceni oldalon Lee ziccert hibázott, Fodor Márton sapkát kapott, míg Bukva gyűrűre emelni is alig tudta a labdát, addig a rivális élt a kínálkozó lehetőséggel. A Paksról átruccant százfős tábort leszámítva aligha hitt a szemének a nagyérdemű, hat és fél perc alatt mindössze két pontra futotta a Vadkakasok erejéből. Odaát bezzeg minden tökéletesnek tetszett, meg sem látszott a fehér mezesek játékán, hogy egyik alapemberük, Fodor Gergely nem lehetett ott a pályán (feltétlenül jó hír ugyanakkor, hogy a pénteken még izomszakadásnak hitt combsérülés "csak” erős húzódás). Meglehet, talán éppen "Geri” helyén villogott
Különdíjasok

A legértékesebb játékos: Patrick Lee (Debrecen). Gólkirály: Wayne Smith (Atomerômű) 48 ponttal. A legtechnikásabb játékos: Mészáros Zalán (Atomerômű). A legsportszerűbb csapat: Mol Szolnok. A négyes döntô All Star-csapata: Lee (Debrecen), Vaisvila (Szolnok), Smith (Atomerômű), Gémes (Debrecen), Sitku (Atomerômű)
a kanadai Smith, aki három triplát és két duplát rámolt be egyetlen negyed alatt. Villámgyorsan egészen ritkán tapasztalható szakadék tátongott a felek között, mi több, tíz perc elteltével már húsz ponttal vezetett a szélvészgyors Atomerőmű.
Hogy Ráthonyi edző fejében mi járhatott ekkortájt, azt csak sejteni lehet, mindenesetre a házigazda igyekezett véget vetni a "horrornak”, s negyven másodperc alatt csaknem annyit termelt, mint az első felvonásban összesen (az egyetlen Lee-tripla, illetve Gémes-dupla alighanem negatív klubcsúcsot jelent). "Márpedig ez így nem mehet tovább!” – adták ki a jelszót a hajdúsági fiúk, és a pályán, valamint a lelátón egyaránt érezhető elszántság és Green néhány villanása elegendő volt ahhoz, hogy megfelezze hátrányát a kék-sárga egylet.
Persze az Atomerőmű még mindig legalább olyan messze volt, mint az első MK-diadal. Menteni a ment-hetőt egész pályás letámadással próbálkoztak Gémesek, és e húzás bejött, hisz egy csöppet akadozni kezdett az ASE-gépezet. Illik megjegyezni, hogy a paksi kispad egyszer-kétszer félreérthetetlenül adta a jelenlévők tudtára, hogy a hazai feltámadásban némi játékvezetői segítséget sejt, nem lennénk meglepve, ha Fodor Péteréknek deja vu érzésük lenne, tudniillik esztendeje Szolnokon sem zárták a szívükbe a "sporikat”.
Bővebben e témáról ne ejtsünk szót, már csak azért sem, mert a harmadik felvonásban megnyugodtak a paksi kedélyek. Történt, hogy Smith és Tóth triplaváltása után Sitku ragadta magához a kezdeményezést, és találataival újra tíz pont fölé kúszott a különbség. A visszaállított magasabb szerkezet nem vált be a hazaiaknál, így ismét csak futhatott az eredmény után a Debrecen. Csakhogy az ASE ezerszer jobb csapat annál, hogy kihasználatlanul hagyna egy ehhez hasonló ziccert. A tarthatatlan Smith (tényleg csak a játék kedvéért: vajon hogy alakult volna a finálé, ha Fodor Gergely is a többiekkel lehet?) újabb két hármast helyezett el a gyűrűben, főszerepet vállalva ezzel abban, hogy a paksi gárda újra lerázza riválisát.
Újra, és végérvényesen. A fináléban talán a legjobb debrecenivé előlépő Tóth ugyan beszórta
Debrecen nagy napjai – 310 éve és most

Ismét bebizonyosodott: egészen más a bajnokság és a kupa. Az alapszakaszban a Debrecen mindkétszer megverte a Paksot, a tegnapi döntôben azonban az történt a pályán, amit a vendégek akartak. A két esztendeje már kupát nyert Atomerômű könnyedén lett ismét gyôztes, ám a hazaiaknak sem kell szomorkodniuk, ugyanis történetük eddigi legjobb eredménye a második helyezés.
I. Lipót király 1693. április 11-én kiváltságlevelet adott Debrecennek, és ezzel a település szabad királyi rangot kapott. Tizenkét év óta ezen a napon az önkormányzat közgyűlése díszpolgári címet adományoz az arra érdemeseknek, 310 éve tehát nagy napja volt cívisvárosnak.
Az volt az idei április 11-e is – hiszen döntôbe jutottak a házigazdák –, sôt az volt a vereség ellenére az április 12-i is. A kosarasgárda ugyanis még sohasem szerzett sem bajnoki, sem kupaérmet. Tegnap azonban utóbbit már igen, talán április 12-e ezentúl a debreceni kosárlabdázás napja is lehetne, az is elképzelhetô, hogy jövôre április 11-én már a nagy kedvenc, Lee, vagy a sikeredzô, Ráthonyi Tamás is díszpolgári címet kap.
Április 12-re egyébként a körmendiek is szívesen gondolnak. Tizenhat évvel ezelôtt, 1987-ben lett elôször magyar bajnok a vasi kisváros csapata, ami azért volt nagyon nagy szó akkoriban, mert addig vidéki együttes még sohasem nyert aranyérmet ebben a sportágban a férfiaknál. Tegnap óta már erre a kupabronzra is lehet emlékezni április 12-e kapcsán.
Apropó, bronzérem. A pénteki elôdöntô két vesztes csapata, a Szolnok és a Körmend hangulattalan találkozón döntötte el a harmadik hely sorsát. Ezt sem a nézôk, sem a játékosok nem élvezték. Kellô tisztelettel kérdezem: a következô versenykiírásban nem szerepelhetne „a harmadik helyért nem rendezünk mérkôzést” kitétel…?
harmadik tripláját is, ám az idő rövidsége – no meg a friss igazolás, Smith zsenialitása – gátat szabott a hajdúsági törekvéseknek. Egyszersmind eldöntötte az idei Magyar Kupa sorsát. A hazai versenysorozatokban esztendők óta maradandót alkotó és zsinórban ötödször döntőt játszó Atomerőmű újra kupaarannyal hangolt a bajnokság rájátszására.
Senki ne csodálkozzon, hogy Pakson úgy vélik, itt az ideje változtatni a fentebb vázolt arany-ezüst reláción.

Mestermérleg
Ráthonyi Tamás: – Gratulálok a paksiaknak, a legjobb csapat nyerte meg a kupát. Mi kicsit fáradtan játszottunk, és a palánk alól alig tudtunk kosarat dobni.
Fodor Péter: – Akaratban, koncentrálásban azt nyújtottuk, amit régóta szerettünk volna. A második negyed kis megingását korrigáltuk, és végig uraltuk a meccset. Szerintem a sorozat legjobban játszó csapata nyerte meg az aranyérmet. Köszönöm játékosaim hozzáállását és szurkolóink biztatását.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik