A bevándorlási hivatal útleveleket ellenőrző munkatársa gyors volt és kedélyes, a vámos meg csupán a "Tényleg csak egyetlen kézitáskával érkezett? kérdést vetette oda foghegyről az egykori atlantai polgármesterről, William B. Hartsfieldről elnevezett nemzetközi reptéren. Ám mielőtt az utazó elképedhetett volna, hogy szeptember 11-e és a küszöbönálló iraki háború árnyékában gyanúsan nagyvonalú lett a beléptetés az Amerikai Egyesült Államok földjére, máris beterelték egy fölöttébb különös kontrollra.
Jason Richardson az újoncderbin is villogott, aztán a zsákolóversenyben (a kép ott készült) megvédte címét
Jason Richardson az újoncderbin is villogott, aztán a zsákolóversenyben (a kép ott készült) megvédte címét
Az iratellenőrzésen túljutó érkezőre ugyanis éppen olyan szigorú átvilágítás várt a légikikötő kijáratánál, mintha valamelyik repülőre igyekezett volna feljutni. A vizsgálat igencsak aprólékosra sikerült, mivel a fémkereső egyetlen pénzérmét érzékelve is vadul csipogni kezdett. Ez esetben pedig az utas biztosan számíthatott zsebei kiforgatására, sőt, cipőtalpának átvilágítására is. S amikor már túlesett volna a tortúrán, bizony úgy is járhatott, mint a péntek este érkezők, akik egyszerre csak arra lettek figyelmesek, hogy biztonsági emberek hada egy áldozatára zúduló martalóchad üvöltését idézve rohanja le az utasokat, s hirdet ki pillanatok alatt afféle mini szükségállapotot. Utóbb kiderült: vészhelyzetről szó sem volt, csupán éberségi próba zajlott. Mindenesetre akinek eddig elképzelése sem volt arról, milyen lelkiállapotban lehet egy magát a terrorfenyegetettségben érző nemzet, az ízelítőt kaphatott a Hartsfield-reptér érkezési terminálján…
Jordan a főszereplő
Atlanta azonban egyéb meglepetésekkel is szolgált a kapuin pénteken este kopogtatóknak. Például azzal, hogy noha a meteorológia-évkönyvek februárnak eme időszakára tíz Celsius-fok körüli hőmérsékletet jegyeznek, ,,őszibarack állam” fővárosa dermesztő hideggel és – a Columbia űrsikló tragédiájára emlékezve – félárbocra eresztett zászlókat tépdeső, metsző széllel köszöntötte vendégeit. A metropolisba éppen negyedszázad után visszatérő NBA-All Star-hétvége az előzetes becslések alapján 65 ezer látogatót vonz majd, s e turistahad hozzávetőleg 25 millió dollárral gazdagítja a város kasszáját. Az ítéletidő ugyanakkor a legkevésbé sem zavarta a polgárokat, mert még éjféltájban sem igen lehetett mozdulni a város szívében, a Five Points környékén, ahol az NBA fölütötte ideiglenes főhadiszállását. Igaz, az élelmes autogramgyűjtők nem csak a kosárcsillagok aláírására vadászhattak. Aki nyitott szemmel járta a downtown utcáit, no meg egy kis szerencséje is volt, belefuthatott a filmsztár Denzel Washingtonba, a popcsillagok közül Britney Spears (volt?) lovagjába, Justin Timberlake-be, illetve Christina Aguilerába, Gloria Gaynorba, a testőrgyűrűben közlekedő Janet Jacksonba vagy éppen a golfzseni Tiger Woodsba.
Ám lehet bármilyen sztárparádé városszerte, a péntektől vasárnapig tartó három nap főszereplője az aranyolimpia városában mégis Michael Jordan. ,,El ne mulassza Michael Jordan utolsó All Star-fellépését!” – harsogja a lepedőnyi hirdetés a USA Today című napilap sportrovatában. ,,Ez még Jordan hétvégéje lesz” – íme, a The Atlanta Journal-Constitution szakírója, Terence Moore cikkének címe. No igen, a USA Today most közzétett rangsora alapján a kosárlabdázás történetének legnagyobb alakjává választott ,,Air” Jordan pályafutása tizennegyedik, egyben utolsó All Star-fellépésének szánta az atlantai gálát (valójában tizenharmadszor lép pályára, mert noha 1986-ban is résztvevőnek választották, sérülése miatt akkor nem léphetett pályára). A tízféle szakmai szempont alapján kihirdetett álomcsapatban egyébként az irányítójátékot forradalmasító Magic Johnson, a mind ez ideig egyetlen, egy meccsen száz pontot jegyző játékos, Wilt Chamberlain, a zsákolófenomén Julius Erving és a bostoni ,,Fehér Sas”, Larry Bird lettek MJ társai. ,,Eldöntöttem, nem folytatom tovább – mondta sajtótájékoztatóján a legendás 23-as. – Azt hiszem, ez a legalkalmasabb pillanat arra, hogy lelépjek a színpadról, s ez ügyben ez az utolsó szavam. Azért tértem vissza, hogy segítsek a Washington Wizards csapatának, mert igen rossz passzban volt. E negatív tartományból sikerült kimozdítani a társaságot, ennyit tehettem. Elhatározásomon most már akkor sem változtatnék, ha netán bajnokságot nyernénk.”
Bumm, a fejre
Ennek, Jordan parádés formája ellenére, valljuk meg, csekély az esélye, mindazonáltal a negyvenedik születésnapját e hónap 17-én ünneplő MJ már így is hatszoros NBA-győztesként, tízszeres ligagólkirályként, ,,az év játékosa” díj ötszörös gazdájaként, háromszoros All Star-MVP-ként, kétszeres zsákolóbajnokként, s csöppet sem mellékesen kétszeres olimpiai bajnokként kezdheti meg a ,,nyugdíjas éveit”. Az atlantai hattyúdal tétje számára elsősorban az volt: jegyezzen legalább tíz pontot, mert így átveheti a vezetést az All Star-ranglistán a mindösszesen 251 pontig jutott Kareem Abdul-Jabbartól (a labdaszerzésben Jordan már most is kategóriaelső). Az újabb MVP-trófea már csak ráadás lenne. ,,Ha Michael egyszer a gyűrűbe talál, ő lesz a meccs legjobbja” – tippelte az Indiana Pacers centere, Jermaine O’Neal.
Ami persze így alighanem túlzás, bár az MVP-zsűrik logikáján olykor nem könnyű kiigazodni. Ez történt a szombati program nyitánya, a fiatalok meccse kapcsán is. A kosárzuhatagot hozó összecsapáson (a másodévesek 132–112-re verték meg az újoncokat) például a tavalyi zsákolóbajnok, Jason Richardson megismételhette volna múlt évi, indianapolisi sikerét, hiszen ,,mezőnycsúcsként” 31 pontot, illetve 6 lepattanót, 5 labdaszerzést meg 2 gólpasszt tett hozzá a Mike Fratello dirigálta másodévesek meccsnyeréséhez, az MVP-trófeát 2003-ban mégis Gilbert Arenas emelhette a magasba. A csata zárásaként egy pimasz trükköt bemutató Richardsont – a Golden State Warriors irányítója rápattintotta a labdát a vele szembe védekező clevelandi Carlos Boozer fejére, majd a visszavágódó Spaldingot a triplavonalon túlról a gyűrűbe bombázta – legfeljebb az vigasztalhatta, hogy klubtársa lett a befutó…
Az NBA legújabb csodagyereke, az előző állomáshelye után csak ,,sanghaji felhőkarcolónak” becézett houstoni Jao Ming öltönybe bújva ücsörögte végig az elsősök csatavesztését, mivel 1 286 324 voksot gyűjtve bekerült a Nyugat válogatottjának kezdő ötösébe (újoncként ez legutóbb 1995-ben Grant Hillnek sikerült). Amúgy amikor Michael Jordan 1985-ben Indianapolisban karrierje első All Star-előadására készülődött, a mára 226 centire nőtt Jao mindössze négyéves volt, és saját bevallása szerint kínai rajzfilmeket nézett, még az óvodáséletre készülődött. A további öt All Star-debütáló, a clevelandi Zydrunas Ilgauskas, az indianai Brad Miller, a phoenixi Shawn Marion, a detroiti Ben Wallace és a New Orleans-i Jamal Mashburn is gondtalan gyerekéveit töltötte akkoriban; utóbbi azt is bevallotta, hogy 12 esztendős korában csakis a New York Yankees baseballcsapata érdekelte, kosármeccseket még a tévében sem nézett…
Richardson vigasza
A pontrekordot hozó rookie-mérkőzés (az eddigi csúcsot a 2001-es washingtoni találkozó 234 találata jelentette) nagy vesztese, Richardson végül a zsákolóviadalon kárpótolta magát. A légibemutatónak is címvédőként vágott neki, és már a selejtezőből a maximális eredménnyel, azaz 50 ponttal engedte tovább a legendás zsákolózsenikből álló, Julius Erving, Dee Brown, a két atlantai klasszis, Spud Webb és Dominique Wilkins, valamint Michael Jordan (a levegő ura nem hiányozhatott ebből az attrakcióból sem) alkotta zsűri. A fináléban a seattle-i Desmond Mason ugyan ráijesztett a Michigan State egykori diákjára, ám a mindent eldöntő utolsó gyakorlatnál Richardson megint brillírozott; a maga elé pattintott labdát futtában jobb kézzel megragadta, a levegőben úszva áthúzta a jobb combja alatt, majd bal kézzel, háttal a palánknak a gyűrűbe rántotta.
A tavalyi nyertes sikerét hozta a tripladobó-viadal is. Igaz, egy technikai malőr miatt (idő előtt szólalt meg a duda) a sacramentói Peja Sztojakovics a szétlövésben kétszer is próbálkozhatott, ekkor azonban már újra biztos kézzel tüzelt, és fölényesen győzte le a memphisi Wesley Persont. Az 52. All-Star-mérkőzést hétfőre virradóra játszották le a Philips Arenában.
52. All Star-gála, szombat Újoncderbi (Rookie Challenge)
Másodévesek–Elsőévesek 132–112 (57–69) Másodévesek: Arenas (30/18), T. Parker (8), Murphy (2), Jefferson (21), Gasol (17). Cs: Kirilenko (13/3), J. Richardson (31/12), Chandler (4), Tinsley (6). Edző: Mike Fratello Elsőévesek: Jay Williams (9/3), Giricek (13/3), C. Butler (23/3), Gooden (16), A. Stoudemire (18). Cs: Boozer (11), Hilário (6), Wagner (12), Jarics (4). Edző: Cotton Fitzsimmons Legtöbb lepattanó: Gasol (11), ill. Gooden (8). Legtöbb assziszt: Tinsley (11), ill. Jay Williams (9)
Zsákolóverseny (Sprite Rising Stars Slam Dunk) 1. forduló: Jason Richardson (Golden State) 100 pont, 2. Desmond Mason (Seattle) 90, Amare Stoudemire (Phoenix) 79, Richard Jefferson (New Jersey) 74. Döntő: Richardson–D. Mason 96–93
Tripladobóverseny (1800 CALL ATT Shootout) 1. forduló: Brent Barry (Seattle) és Predrag Sztojakovics (Sacramento) 19-19 pont, Wesley Person (Memphis) 14, Pat Garrity (Orlando) 13, David Wesley (New Orleans) 12, Antoine Walker (Boston) 7. Döntő: Sztojakovics és Person 20-20, B. Barry 17. Szétlövés: Sztojakovics– Person 22–16