Már az idei, ljubljanai rendezésű divízió-1-es vb-n is a feljutásban bíztunk, amelyről végül a házigazdáktól elszenvedett vereség miatt lemaradtunk. Jövőre újra megpróbálhatjuk, bár jelen helyzetünkben úgy tűnik: néhány, hozzánk hasonlóan erős együttes után mindig lesz legalább egy, amelyik előttünk jár és csak nagy bravúr árán lehet legyőzni. Mindez alaposan felértékeli a 2008-as, szapporói sikert és egyben emlékeztet arra: a mostani válogatott húzóembereitől sokkal többet elvárni már nem nagyon lehet. Elérték tudásuk és teljesítőképességük maximumát, ráadásul életkorukból adódóan – döntő többségükben 35 éves játékosokról beszélünk – sokkal többre ennél már nem vihetik. Nem úgy a most éppen szárnyaikat bontogató fiatalok, akik tovább építkezhetnek az „öregek” által lerakott biztos alapokra.
SOKAN PRÓBÁLNAK KÜLFÖLDÖN SZERENCSÉT
Nem újkeletű dolog, hogy fiatal magyar jégkorongosok megpróbálnak kitörni a sportágban szűknek bizonyuló hazai közegből, legalábbis a vezető nagyhatalmakhoz képest. Szuper Levente és Vas János az NHL előszobájának számító AHL-be is eljutott, nekik és nekünk is fájdalom: a Calgary Flamesben és a Dallas Starsban sem jött össze a bemutatkozás. A jó fizikai adottságokkal bíró Gröschl Tamást annak idején az Edmonton Oilers draftolta. Az évek során aztán többen is követték példájukat, akadt, aki csak a szomszédba – Ausztria, Szlovákia – ment egy-két szezonért, de volt, aki szintén eljutott a tengerentúlra. Kovács Zoltán, a Magyar Jégkorong-szövetség főtitkára kérdésünkre elmondta: döntően három csoportra lehet bontani fiataljaink légióskodását.
„Az első, amikor a szülők külföldön vállalnak munkát és a már jégkorongozó gyereküknek keresnek kint csapatot. Ez 10-12 éves fiatalabbakra jellemző leginkább. Ausztriában, Németországban, Nagy-Britanniában akadnak páran, esetükben talán az a legfontosabb, hogy ne veszítsük el őket a sportág számára, megmaradjon a folytonosság. A következő lépcsőfok, amikor már kicsit idősebben többet próbálnak meg kihozni magukból jégkorongozóként. Ennek érdekében akár a szülői is anyagi áldozatokat hoz, hogy gyereke olyan klubcsapat közelében lakjon és tanuljon, ahol nívós bajnokságban szereplő utánpótlás együttest talál. A harmadik, és bizony szerencsére már erre is van példa, hogy jegyzett klubok hívják és foglalkoztatják fiatal tehetségeinket, akiknek így már az ellátásáról is gondoskodnak, komoly anyagi terhet véve le ezzel a szülők válláról.”
|
Vas Márton egy, testvére, János pedig két generációval fiatalabb, mint válogatott kulcsembereink többsége. Ljubljanában már a 22 éves Hetényi Zoltán bizonyította a kapuban: lehet rá kezdőként számítani ilyen szinten is. A fehérvári fiatalok közül a Nagy Gergő, Kóger Dániel, Sofron István támadótrióra egyre markánsabb feladatokat lehet rábízni, miután esetükben 21-22 éves, EBEL-ben edződő, a Volánban is együtt játszó játékosokról van szó, az ő jelenlétük biztosíthatja a folytonosságot a válogatottban. Miután még az „öregek” közül is többen felveszik a versenyt és bírják a tempót, a fiatalítást folyamatként lehet kezelni, nem kell egyik pillanatról a másikra levezényelni.
A kilátások ugyanis kifejezetten biztatóak. A sportágban pár generációi kimaradt ugyan, de a mostani ifjúsági korosztályban több olyan tehetség is bontogatja szárnyait, akik pár év múlva meghatározók lehetnek a válogatottban. Tucatnyian pedig külföldön, a mieinknél jóval jegyzettebb országok korosztályos csapataiban és bajnokságaiban pallérozódnak. Így hasonló munkát végeznek el és ugyanabban a képzésben részesülnek, mint akár a sportág eljövendő klasszisa, bajnokai. Pályafutásuk során már nem egyszer bizonyították, nálunk erősebbnek vélt válogatottat is le tudnak győzni – olykor gond nélkül –, és emellett egyéni elismeréseket is be tudtak gyűjteni nemzetközi tornákon, amit azért nem osztogatnak a rendezők mindenféle outsider csapat tagjainak. Az idei U18-as divíziós vb-n ugyan ők is a második helyen végeztek, mint a nagyok, esetükben azonban illik megemlíteni, hogy az elitnek ebben a korosztályban még nem tizenhat, hanem tíz együttes a tagja. Így a divíziós vb második helye a rangsorban a 13-14. helyhez elég. Most ne is gondoljuk tovább: a felnőtteknél ez bizony elegendő a bent maradáshoz…
Nemes Benjamin: Svédországban egy év alatt jobb játékos lettem
Ha név szerint is ki kell emelni valakiket az ifjúságiak közül, akkor Nemes Benjamin mindenképpen közéjük tartozna. A Stars szépreményű csatára a tavalyi, minszki tornán hívta fel magára a világban nyitott szemmel járó svéd Djurgarden szakembereinek a figyelmét, majd 2009 őszétől már az európai viszonyok között is jegyzett klub ificsapatában szerepelhet, lényegében egyedüli légiósként. A maga mögött hagyott közel egy esztendő tapasztalatáról kérdeztük az ifiválogatott egyik kulcsemberét.
„Tavaly nyáron édesanyámmal három napot kint töltöttünk Svédországban, megnéztük a körülményeket és megismerkedetünk azzal a családdal, amely befogadott – mondta Nemes Benjamin a Nemzeti Sportnak. – Szüleim feltétele ugyanis az volt a szerződéssel kapcsolatban, hogy a klub egy családnál helyezzen el, ahol hamar befogadtak, én lettem a negyedik „gyerekük”. A legfiatalabb velem egyidős, mindenki sportolt a családban, de már inkább civil, sporttól független felnőtt életet élnek. A csapattársak is kedvesek voltak, persze, mint újonnan érkezővel szemben azért éreztem rajtuk, hogy fenntartásaik vannak. Na, mit tud ez a magyar gyerek? Szerencsére már az első edzésem jól sikerült, onnantól kezdve nem volt gond. Ettől függetlenül nagy változásom ment keresztül az életem. Új helyen, ismeretlen emberekkel kellett laknom, más volt a kultúra, más minden, az iskolától kezdve a szokásokig bezárólag. Új volt a csapat, a társak, és teljesen más a jégkorong is, mint amit addig megszoktam. Eltelt vagy két hónap, amire teljesen belerázódtam és magaménak érezhettem mindent.”
LENGYELORSZÁGBAN EGY LÉPÉS HIÁNYZOTT AZ ELITHEZ
Az U18-as korosztálynak ebben az esztendőben Lengyelországban volt jelenése a korosztályos divízió 1-es vb-n. A litvánok legyőzése semmilyen gondot nem jelentett (7–2), a lengyelek (5–3) és a kazahok (2–1) elleni sikerért azonban már keményen meg kellett dolgozni. A britek szemben 4–4-es döntetlent követően a büntetőpárbajban maradt alul csapatunk, míg a feljutás a németek elleni 6–1-es, sima vereséggel szállt el. A maximális pontszámmal feljutó németek nemcsak a mieink, hanem az egész mezőny fölé nőttek, a tornát 51–2-es gólkülönbséggel zárták. A velünk párhuzamos csoportból a norvégok jutottak fel, utánuk a dánok, a japánok, a franciák, a dél-koreaiak és végül a pontot sem szerző osztrákok következtek. Az elitet ebben a korcsoportban tíz nemzet alkotja, az aranyérem az amerikaiaké lett, az ezüst a svédeké a bronz a finneké. Az orosz, svájci, cseh, kanadai, szlovák válogatott a vert mezőnyben végzett. És ezzel tulajdonképpen korosztályos szintre visszamenően is megkaptuk a sportágban meghatározónak számító nyolc nagyot, akik a felnőttek között is rendszerint negyeddöntőznek. Az U18-as vb-re visszatérve az A-csoporttól a lettek és a fehéroroszok búcsúztak, utóbbiak házigazdaként. |
A fiatal játékos elmondta: a jégkorong a svédeknél teljesen a taktikai fegyelemre épül, amelyhez kivételes fizikum párosul. Svédországban minden játékhelyzethez pontos taktika tartozik, gyakorlatilag feketén-fehéren ki van mondva, kinek mikor hová kell helyezkednie. Centerként itthon góllövéssel volt megbízva, ami kint ez inkább a szélsők feladata, neki irányítani kellett, futballhasonlattal élve középpályásként kellett játszania. Legfeljebb a második hullámban érkezhetett az ellenfél kapuja elé. A helyezkedési sémákat pedig addig gyakorolták, hogy álmunkból felkeltve is tudják azokat.
„Itthon sokkal több van rábízva az egyénre, az elsődleges taktika pedig az: lőjünk egy góllal többet, mint az ellenfél – folytatta Nemes. – A Djugarden célja – amelyben nálam egy évvel idősebbek is játszottak – az aranyérem volt, végül közel hetven meccs után a második helyen végeztünk.. Három éves szerződést írtam alá, egy stabil felnőtt játékost akarnak faragni belőlem, és én azon vagyok, hogy ez sikerüljön is nekik.”
A fiatal Nemes a napi három, illetve két edzés mellett egy svéd gimnáziumban naponta négy órát tanulta a svéd nyelvet. De az Eötvös gimnázium magántanulójaként persze a többi tantárgyat sem hanyagolhatta el. Az időjárást nem volt könnyű megszoknia, a tél például borzasztóan hideg és számára szokatlanul sötét volt. Volt olyan hónap, amikor egyszer sem látta a napot és világos is sokszor csak kora délután volt, egy és három között kerek két órán át.
„A divíziós vb-n nem jött össze a feljutás, bármennyire is szerettünk volna. A németek annyival jobbak voltak nálunk, hogy ellenünk semmi esélyünk nem volt. Viszont saját magamon azt éreztem, hogy a svédországi évnek köszönhetően lényegesen jobb játékos lettem. Elsősorban a védőmunkám javult – amikor jégen voltam, öt az öt ellen nem kaptam gólt –, és nem fáradtam el a meccsek végére, végig bírtam erővel. Mivel otthon éveken át több társammal együtt játszottam, így elég összeszokottak voltunk, ezeket a kapcsolatokat nem felejtettük el, most is működtek. Hatékonyak voltunk, bár lehetett volna többet is kihozni belőle. Tavaly érezhetően jobban ment, de akkor még egy klubban is játszhattunk. Összességében viszont mindannyiunknak nagyon jót tett, hogy nívósabb közegbe kerültünk és más munkát végeztünk. Jobb játékosok lettünk, mint voltunk, esetünkben ez volt az előrelépés megkerülhetetlen záloga, amelyből bízom benne előbb-utóbb majd a felnőttek közé érve is profitálunk.”
FIATAL REMÉNYSÉGEINK Bartalis István | 1990 | Troja/Ljungby (svéd) |
Bene Márk | 1991 | EC Oilers Salzburg (osztrák) |
Dancsfalvi Norbert | 1990 | HK Trnava (szlovák) |
Dragomir György | 1994 | Trinity-Pawling School (amerikai) |
Farkas Simon | 1992 | North York Rangers (kanadai) |
Fekti Ádám | 1992 | Red Bull Salzburg (osztrák) |
Galló Illés | 1992 | HK Atlant Mityiscsi (orosz) |
Gáspár Máté | 1997 | Graz 99ers (osztrák) |
Gőz Balázs | 1992 | Quad City Junior Flames (amerikai) |
Hardi Márton | 1994 | Notre Dame Hounds (kanadai) |
Hardi Richárd | 1993 | Notre Dame Hounds (kanadai) |
Hári János | 1992 | Farjestad BK (svéd)* |
Hári Norbert | 1995 | Flemmingsberg (svéd) |
Hentes Kristóf | 1993 | Kloten Flyers (svájci)** |
Izsák Róbert | 1992 | Ridge Meadows Rustlers (kanadai) |
Kiss Dániel | 1993 | Vaxjö Lakers (svéd) |
Kiss Dávid | 1990 | New England Huskies Jr. (amerikai) |
Kocsis Ferenc | 1995 | Kiekkoreipas (finn) |
Kovács Viktor László | 1992 | Sarnia Sting (kanadai) |
Meretei Márkó | 1992 | Albany Academy (amerikai) |
Nemes Benjámin | 1993 | Djurgarden (svéd) |
Németh Attila | 1992 | Arlanda Wings (svéd) |
Németh Norbert | 1990 | Varmdö HC (svéd) |
Pavuk Attila | 1991 | Hoosac School (amerikia) |
Pilcsik Tamás | 1991 | Wild Boys Chemnitz (német) |
Sebesi Martin | 1990 | HC Innsbruck (osztrák) |
Sebők Balázs | 1994 | Kärpät Oulu (finn) |
Vay Ádám | 1994 | Hoba Bratislava (szlovák) |
Váczi Dávid | 1993 | EAC Junior Capitals (osztrák) |
*: Hári János nyártól vélhetően a tengerentúlon, az OHL-ben szereplő Sudbury Wolves vagy a Sault Ste. Marie Greyhounds (mindkettő kanadai) együttesében folytatja pályafutását. |
**: Hentes Kristófot a BL-győztes Zürich Lions (svájci) szerződtette, így az ősztől annak másodosztályú tartalékcsapatában, a GCK Lionsban játszhat majd. |