Kanada kínlódott, végül elődöntőbe jutott Lettország ellen

Vágólapra másolva!
2009.05.07. 18:47
Címkék
Kanada 4–2-re győzött Lettország ellen a harmadik negyeddöntőben és bejutott az elődöntőbe. A juharleveles csapat emberelőnyös játéka a két gól ellenére akadozott, a 2007/2008-as évadot az Alba Volánban töltő Guntis Galvins például emberhátrányból talált be, a favorit továbbjutása azonban nem forgott igazi veszélyben. Kanada ellenfele az elődöntőben a ma esti Svédország–Csehország negyeddöntő győztese lesz.
Lombardi (balra) lőtte az utolsó kanadai gólt
Fotó: Action Images
Lombardi (balra) lőtte az utolsó kanadai gólt
Lombardi (balra) lőtte az utolsó kanadai gólt
Fotó: Action Images
Lombardi (balra) lőtte az utolsó kanadai gólt

Azzal kezdődött a nap, hogy Kanada eddig szinte láthatatlan média küldöttsége többszörösére duzzadt a negyeddöntőre befutott kollégák miatt, akik egyből kiverték a balhét, amikor nem jutott nekik hely a kispadok mögött lévő kisebb média-tribünön, miközben a másik oldalon, a nézőtér tetejében elhelyezett hatalmas sajtópáholy kongott az ürességtől.

Addig hangoskodtak, míg egy helyi szervező hölgy a honfitársakat kérdezte meg, lennének-e olyan kedvesek, hogy átköltöznek a kakasülőre, de addigra a juharlevesek találtak maguknak helyet a közelben és végül mindenki ott dolgozhatott csütörtökön is, ahol eddig is mindennap.

Nem érte meg a hercehurca, a meccset Lettország kezdte jobban, sokkal több lövése volt. Kanada 5:18-nál tüzelt először, az ellenfél addigra hivatalosan négynél járt, valójában még többnél.

Lindy Ruff megkeverte a sorokat, az első bekkpár kezdett a harmadik csatársorral, a harmadik pedig az elsővel, a negyedik hátvédduó, Joel Kwiatkowski és Luke Schenn viszont a kispadon ülte végig az első harmadot és a másik kettőt is.

KAPITÁNYI NYILATKOZATOK

Lindy Ruff (Kanada): „Lettország nagyon kemény ellenfél volt. Az első harmadban olyan teljesítményt nyújtott, amely alapján joggal hihette, végig szoros lesz a mérkőzés. Sok helyzetünk volt, de ezekből nem használtunk ki eleget, legkésőbb a második szünetre el kellett volna döntenünk a meccset. Az emberelőnyeink nem működtek jól, a lettek pedig nagyon ügyesen zavartak meg minket abban, hogy arra irányítsuk a játékot, amerre szerettük volna. A végén akár egy rosszul pattanó korong is elronthatta volna a meccsünket, kiszenvedett győzelem volt ez.”

Olegs Znaroks (Lettország): „Büszke vagyok a csapatomra, hogy ilyen világbajnokságot produkált. Ismét bebizonyítottuk, hogy ha megvan a megfelelő csapatszellem, akkor szinte bármi lehetséges.”
A harmad felénél magához tért a juharleveles alakulat, ám a szünetre kihozott 16:8-as kapuralövési arány túlzó. Edgars Masalskis persze nem maradt munka nélkül, 12:47-nél fejbelőtték és Guntis Dzerins nagy helyzete után a Kristaps Sotnieks kampózása miatti emberhátrányban is megsorozták a kapuját, de aztán Steve Stamkos szabálytalankodott és még azelőtt megszűnt a piros mezes fór, hogy igazán működni kezdett volna.

Lettország jól védekezett, Kanada pedig néha tanácstalanul lövöldözte be a pakkot a sarokba. Mike Fisher egyszer meglógott szólóban, de lövését Masalskis védte, ő maga pedig fejjel a palánkba csapódott, felrepedt orrát a padon percekig ápolták. Félidőhöz közeledve aztán csak megtört a jég: Shea Weber passzolt a kezdőkörből a bal szélen a kék vonalon várakozó Derek Royhoz, aki a bulikörből középre passzolt és a második hullámban érkező Dany Heatley kilőtte a bal felső sarkot (1–0).

A góltól beindult a gépezet, a piros mezesek öt az öt ellen is felálltak, a fehérek pedig örültek, ha kiütötték a korongot tilosra és nyugalomban cserélhettek. Az viszont meglepetés volt, hogy emberelőnyből növelte előnyét Kanada, mert létszámfölényes játéka továbbra sem volt jó: öt másodperc volt már csak hátra a fórból, amikor Dan Hamhuis középről elengedett lapos, a jégen megpattanó lövése a rosszul számító Masalkis jobbja mellett elhaladva az alsó sarokban kötött ki (2–0).

A második szünet előtt kettős emberelőnybe került Kanada, Ruff időt is kért, hogy még egy, talán két góllal lezárja a meccset. Csakhogy hiába bombázott hátulról Weber kétszer is, egy kirepülő korongot megszerezve kettő az egy ellen indulhattak meg a lettek és a 2007/08-as évadot az Alba Volánban végigjátszó bekk, Guntis Galvins szépített (2–1). Más kérdés, hogy Stamkos 17 másodperccel később csak betalált fórból (3–1).

De továbbra sem voltak gördülékenyek a juharleveles emberelőnyök, sőt, ahogy a harmadik harmad elején lejárt Lauris Dzarins két percese, Herberst Vasiljevs ismét mínusz egyre hozta fel a letteket (3–2). Ám abban is ismételte magát a történelem, hogy nem tartott soká az egygólos különbség: Matthew Lombardi mindenkit elfektetett, aki az útjába került, majd a jobb kapuvas tövéből az üres ketrecbe passzolt (4–2).

Az utolsó tíz percben Chris Mason dolgozott a legtöbbet, a lettek nagyon igyekeztek. 5:07-tel a vége előtt emberelőnyben a kapusukat is lehozták és Kanada kapott még egy kiállítást, így 38 másodpercre hat mezőnyjátékos állt fel hárommal szemben! Ebből azonban nem lett semmi, 2:22-vel a vége előtt viszont ismét emberhátrányba került Kanada és Masalskis is lejött megint, azaz hat a négy ellen támadhatott Lettország. De hiába, nem tudott betalálni és Kanada jutott tovább.

Derek Roy és Martins Cipulis lettek a mérkőzés legjobb játékosai. Kanada ellenfele a ma este 20.15-kor kezdődő Svédország–Csehország negyeddöntő győztese lesz péntek este. A másik ágon Oroszország–Egyesült Államok elődöntő lesz holnap délután.

73. VILÁGBAJNOKSÁG

NEGYEDDÖNTŐ
KANADA–LETTORSZÁG 4–2 (0–0, 3–1, 1–1)
Bern, 8042 néző. Vezette: Kurmann (svájci), Orszag (szlovák), Kicsa (ukrán), Oszkirko (orosz)
KANADA: Mason – Hamhuis, Weber, Fisher, Zajac, Horcoff – Vlasic, Coburn, St. Louis, Doan, Stamkos – Doughty, Phillips, D. Roy, Heatley, Spezza – Upshall, Lombardi, C. Armstrong. Szövetségi kapitány: Lindy Ruff
LETTORSZÁG: Masalskis – Skrastins, K. Redlihs, Sprukts, Darzins, Ankipans – Galvins, Pujacs, Vasiljevs, Nizivijs, Cipulis – Lavins, Sotnieks, Dzerins, M. Redlihs, Berzins – Bartulis, Jerofejevs, Sorokins, Sirokovs, Cipruss. Szövetségi kapitány: Olegs Znaroks
Gólok. 26:37: Heatley (D. Roy, Weber, 1–0). 34:03: Hamhuis (Stamkos, Doughty – emberelőny, 2–0). 37:30: Galvins (Vasiljevs – emberhátrány, 2–1). 37:47: Stamkos (Hamhuis – ee., 3–1). 41:27: Vasiljevs (Nizivijs, Sirokovs, 3–2). 43:07: Lombardi (C. Armstrong, Coburn, 4–2)
Kapusok: Mason 91.3%, ill. Masalskis 91.67%
Kiállítások: 26 (4, 2, 20), ill. 24 (4, 18, 2)
Lövések: 48 (16, 22, 10), ill. 23 (8, 4, 11)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik