Önbizalom-növelő győzelem

KÁLDOR ANDRÁS, SZÛCS MIKLÓSKÁLDOR ANDRÁS, SZÛCS MIKLÓS
2005.04.08. 23:06
Kétezren voltak kíváncsiak Székesfehérvárott a hokiválogatott utolsó előtti fellépésére a jövő vasárnap kezdődő divízió-1-es világbajnokság előtt. Nagy szó ez, hiszen az időpont - este nyolc óra - nem volt igazán ideális, de hát a játékosoknak szokniuk kell a "kiképzést": Debrecenben ugyanis minden vb-meccset ebben az időpontban játszanak majd a mieink.
Peterdi Imre is helyzetbe került, ám a jelentôs holland túlerô meggátolta a gólszerzésben

Persze nemcsak a magyarok, a hollandok is kísérleteztek, hiszen ők a divízió-1 B-csoportjának adnak majd otthont, így túlzás nélkül állítható, hogy két igencsak motivált együttes csapott össze a fehérvári jégcsarnokban.

Még úgy is, hogy mindkét gárda kísérletezésnek szánta a felkészülési meccset, Pat Cortina például azt szerette volna látni, hogy az egyhetes olaszországi edzőtáborozás során begyakorolt elemek miként működnek éles meccshelyzetben. A kanadai szakember ugyanis többször hangsúlyozta, hogy a biztonságos védekezést tekinti a legfőbb feladatnak, ugyanis véleménye szerint a vb-n ez lehet majd az együttes egyik fő fegyvere.

Nos, az első játékrész ennek a jegyében is telt el: a hollandok alig-alig jutottak el a magyar kapuhoz, s ha véletlenül mégis, hát Szuper könnyedén védett. A vendégek legígéretesebb támadásukat a 10. percben vezették, ám Biezen közeli lövése a magyar hálóőr lepkés kesztyűjében halt el. Több lehetőség adódott Groeneveld kapuja előtt, de az első húsz percben gól itt sem született, bár Palkovics, Horváth, Ladányi és Peterdi lövései jelezték, lesz ez még így se.

Mennyiben szolgálta a felkészülést a találkozó?
Pat Cortina, a magyar válogatott szövetségi kapitánya: - Örülök annak, hogy jól „dolgoztunk” a találkozón. Tetszett a védekezésünk és sok helyzetet alakítottunk ki. Természetesen az elmúlt tizenkét nap munkája után nem voltunk még pontosak, de azon leszünk, hogy élesítsük a formánkat.
És lett: a 23. percben Csibi estében középről mintegy hat méterről lőtt, s mivel a nem túl erős korongot a holland kapus igencsak elnézte, így az a bal sarokban landolt. Továbbra is a Cortina-csapat irányított, adódott is egy lehetőség Ocskay előtt, de Groeneveld helyrehozta korábbi hibáját, így az eredmény nem változott. Kimaradt viszont egy magyar emberelőnyös szituáció, s mivel ez a találkozó folyamán már a harmadik ilyen helyzet volt, apró figyelmeztető jel: ezen a téren egészen biztosan lesz még dolga a szövetségi kapitánynak…

De vélhetően máshol is: a középső játékrész második felében ugyanis mind több hiba csúszott a játékba, így az addig jobbára unatkozó Szupernek néha közbe is kellett avatkoznia. Szerencsére ezt jó időben és jó ütemben tette, így a magyar háló negyven perc után is érintetlen maradt.

Ezen a téren a befejező etapra sem változott semmi, ugyanis a meglehetősen erőtlen holland támadásokat rendre remekül szűrte meg a magyar védelem.

Jószerivel csak az volt a kérdés, hogy a hazai együttes a második harmadban szerzett előnyét tudja-e növelni, mivel a vendégek játékában nem nagyon volt benne a gól. Egészen a 60. percig úgy tűnt, hogy az iménti kérdésre a nem a helyes válasz, ám a holland szakvezető az utolsó percben a kapusa helyett is mezőnyjátékost küldött a jégre, s ezt végre kihasználták a korábban több ziccert is elpuskázó magyarok.

Hat másodperccel a lefújás előtt Palkovics a saját harmadából célozta meg a holland kaput, s a korong szép lassan a jobb sarokba csúszott. Így tehát 2-0 lett a vége, ám ebből dőreség lenne messzemenő következtetéseket levonni. Már csak azért is, mert őszintén szólva nem volt nagy játék, de hát most nem is ez volt a cél. Győzött a csapat, ami az önbizalomnak egészen biztosan jót tett, s a produkció pedig jövő vasárnap a norvégok elleni első vb-mérkőzésen már egészen biztosan jobb lesz.