Messi megtörte az átkot, Argentína négyet vágott

2011.10.08. 09:48
Az argentin győzelem két főszereplője: Messi és Higuaín (Fotók: Reuters)
Négy hazai győzelemmel kezdődött a 2014 labdarúgó-világbajnokság selejtezőinek dél-amerikai sorozata. A Chilét 4–1-re felülmúló argentin válogatottban hosszú idő után ismét tétmérkőzésen volt eredményes Lionel Messi, a prímet azonban a háromszor betaláló Gonzalo Higuaín vitte. Uruguay Bolíviát, Ecuador Venezuelát, míg Peru Paraguayt verte meg két góllal. Eközben a brazilok felkészülési mérkőzésen 1–0-ra győztek Costa Rica otthonában.

NEYMAR DÖNTÖTT

Rendezőként a braziloknak nem kell selejtezőt játszaniuk, így felkészülési mérkőzést vívtak, mégpedig Costa Ricában. A találkozó egyetlen gólját a 60. percben a 19 éves Neymar lőtte, aki nyolcadszor volt eredményes a selecaóban, a 14. fellépésén. A Manchester Unitedet erősítő Fábio először ölthette magára a felnőttválogatott mezét, ám debütálása nem sikerült a legszerencsésebben, mivel a második félidő elején sérülés miatt le kellett cserélni. A gólpasszt éppen a helyére beállt Dani Alves adta Neymarnak, aki a 72. percben a lécet is eltalálta. Costa Rica tíz emberrel fejezte be a találkozót Heiner Mora 84. percbeli kiállítása miatt.

Jól sikerült Alejandro Sabella első tétmérkőzése az argentin válogatott kispadján, de Lionel Messi és Gonzalo Higuaín számára is emlékezetes marad a Chile elleni találkozó. Előbbi 2009. március 28. óta először volt eredményes a nemzeti csapatban tétmeccsen – hét vb-selejtező, öt vb- és négy Copa América-mérkőzésen próbálkozott hiába a gólszerzéssel – utóbbi pedig három gólt és egy gólpasszt jegyzett.

Higuaín már a 8. percben vezetést szerzett az Andújar – Zabaleta, Otamendi, N. Burdisso, Rojo – J. Sosa, Brana, Banega, Di María – Messi, Higuaín kezdővel felálló Argentínának Ángel di María pontos, hosszú indítása után, majd a 26. percben Messi vette be Claudio Bravo kapuját.

A szünet után nem sokkal újabb Di María, Higuaín összjáték után már hárommal vezettek a hazaiak, akiknek azonban a védelme egyáltalán nem volt átjátszhatatlan. Ezt Chile az 59. percben használta ki, amikor Mariano Andújar kapus bizonytalankodása után Matias Fernández talált be közelről.

Ekkor a vendégek felpörögni látszottak, azonban lelkesedésüket hamar letörte Higuaín, akivel ezúttal Messi lövetett gólt. Chile az utolsó félórában is ment előre becsülettel, így hátul kinyílt, az argentinok azonban a kontráikat nem tudták újabb góllal befejezni, maradt a 4–1.

Diego Lugano két gólt szerzett Bolívia ellen

A Copa América-győztes Uruguay hasonlóan sima sikerrel kezdte a selejtezőket. Bolívia ellen feliratkozott a gólszerzők közé Luis Suárez és Edinson Cavani is, ám az uruk hőse a csapatkapitány Diego Lugano volt, aki védőként kétszer talált be. Óscar Tabárez szövetségi kapitány érdekes nyilatkozatot tett a 4–2-es győzelmük után: „Az eredmény volt ma a legkevésbé fontos. Az számít igazán, hogy teljes mértékben ellenfelünk fölé nőttünk. Az egyetlen negatívum, hogy túl sok helyzetet hagytunk ki.”

Limában Peru és Paraguay is biztonsági játékkal kezdett, majd az első félidő hajrájában a hazaiak álltak közelebb a vezetés megszerzéséhez. Ez végül a 47. percben jött össze nekik José Paolo Guerrero találata révén. A Hamburg csatára a 73. percben duplázni tudott, beállítva ezzel a 2–0-s végeredményt.

Ecuador hozta a papírformát Venezuela ellen, a vendégek még örülhetnek is, hogy megúszták 2–0-s vereséggel.

„A legjobbkor szereztük a góljainkat, ezután már csak a kezünkben kellett tartani az irányítást. Jó lett volna többet lőni, volt vagy tizennégy gólhelyzetünk, mindenesetre szép győzelem ez így is” – értékelt Reinaldo Rueda, az ecuadoriak kolumbiai szövetségi kapitánya.

VB 2014, SELEJTEZŐ, DÉL-AMERIKA
1.FORDULÓ
ArgentinaChile 41 (2–0)
Buenos Aires, Estadio Monumental de Núñez Vezette: Wilmar Roldán (kolumbiai)
Argentína: Mariano Andújar Pablo Zabaleta, Nicolás Burdisso, Nicolás Otamendi, Marcos Rojo José Sosa (Eduardo Salvio 79.), Rodrigo Braña, Ever Banega (Fabián Rinaudo 71.), Ángel Di María (Jonás Gutiérrez 84.) Lionel Messi, Gonzalo Higuaín. Szövetségi kapitány: Alejandro Sabella.
Chile: Claudio Bravo Gonzalo Jara, Waldo Ponce, Arturo Vidal Mauricio Isla, Carlos Carmona, Jean Beausejour (Marcos González 54.) Jorge Valdivia Matías Fernández (Cristóbal Jorquera 80.) Humberto Suazo, Mauricio Pinilla (Eduardo Vargas 54.). Szövetségi kapitány: Claudio Borghi.
Gólszerző: Gonzalo Higuaín (7., 51., 62.), Lionel Messi (25.), ill. Matías Fernández (59.)
EcuadorVenezuela 20 (2–0)
Quito, Estadio Olímpico Atahualpa Vezette: Enrique Osses
Ecuador: Máximo Banguera Juan Carlos Paredes, Jairo Campos, Frickson Erazo, Walter Ayoví Antonio Valencia, Cristian Noboa (Michael Arroyo 76.), Luis Saritama, Christian Suárez (Alex Bolaños 69.) Cristian Benítez (Edison Méndez 83.), Jaime Ayoví. Szövetségi kapitány: Reinaldo Rueda.
Venezuela: Renny Vega José Manuel Velázquez, José Manuel Rey, José Luis Granados Francisco Flores (Agner Flores 57.), Franklin Lucena, Giácomo Di Giorgi, Luis Manuel Seijas, Yohandry Orozco, Jesús Meza Giancarlo Maldonado (Frank Feltscher 72.), Fernando Aristeguieta (Alejandro Moreno 46.). Szövetségi kapitány: César Farías.
Gólszerző: Jaime Ayoví (14.), Cristian Benítez (27.)
Kiállítva: José Manuel Rey (77.)
UruguayBolivia 42 (3–1)
Montevideo, Estadio Centenario Vezette: Víctor Carrillo (perui)
Uruguay: Fernando Muslera Diego Lugano, Diego Godín, Martín Cáceres Maximiliano Pereira, Edigio Arévalo Ríos, Diego Pérez, Álvaro Pereira (Jorge Fucile 56.) Edinson Cavani (Cristian Rodríguez 70.), Diego Forlán, Luis Suárez. Szövetségi kapitány: Óscar Tabárez.
Bolívia: Carlos Arias Christian Vargas, Ronald Raldes, Ronald Rivero, Luis Gutiérrez Walter Flores (Juan Carlos Chávez 82.), Jaime Robles – Mauricio Saucedo (Alcídes Peña 46.), Edivaldo Rojas (Joselito Vaca 59.), Rudy Cardozo Marcelo Moreno Martins. Szövetségi kapitány: Gustavo Quinteros.
Gólszerző: Luis Suárez (3.), Diego Lugano (25., 71.), Edinson Cavani (34.), Marcelo, ill. Rudy Cardozo (17.), Moreno Martins (87. 11-esből)

Peru–Paraguay 2–0 (0–0)

Lima, Estadio Nacional Vezette: Sergio Pezzotta (argentin)

Peru: Raúl Fernández – Roberto Guizasola, Alberto Rodríguez, Santiago Acasiete, Yoshimar Yotún – Adán Balbín, Rinaldo Cruzado (Carlos Lobatón 89.), Juan Manuel Vargas – Jefferson Farfán, Paolo Guerrero (Luis Advíncula 90.), Claudio Pizarro. Szövetségi kapitány: Sergio Markarián.

Paraguay: Diego Barreto – Iván Piris, Paulo Da Silva, Darío Verón, Elvis Marecos (Miguel Samudio25.) – Hernán Pérez (Óscar Cardozo 66.), Christian Riveros, Edgard Barreto, Marcelo Estigarribia – Robin Ramírez (Wilson Pittoni 59.), Roque Santacruz. Szövetségi kapitány: Francisco Arce.

Gólszerző: Paolo Guerrero (46., 72.)