TEGYÜK ODA MAGUNKAT, DE TALÁLJUK MEG A MÉRTÉKET!
Végezzünk bármilyen edzést is, újabb és újabb célkitűzések nélkül bizony hamar elapadhat a motivációs forrásunk. Azonban érdemes az arany középút megtalálására törekedni, hogy az edzéseink a nagyobb intenzitás miatt ugyan ne végződjenek sérülésekkel, de kellően megmozgassanak a folyamatos fejlődéshez.
Szerencsére a testünk pontosan jelzi, ha túllépjük a határainkat. Ha az utolsó ismétlés vagy kilométer megtétele már csak kínzó erőfeszítés árán menne, inkább álljunk meg pihenni. Viszont ha az edzésünket nem érezzük eléggé fárasztónak, az is gond, hiszen az azt jelenti, hogy az izmaink alig kapnak stimulációt. Inkább csak lépésről lépésre próbáljuk a határainkat kitolni, és soha ne növeljük drasztikusan az intenzitást egyik pillanatról a másikra.
TIPP: Glutamin segítségével remekül növelhetjük a sportteljesítményünket, a sérülések esélyét pedig nagymértékben csökkenthetjük. Ez az egyik leggyakrabban előforduló aminosav a szervezetünkben, amely többek között a megfelelő emésztést és az agyi működést is támogatja. Sőt, akkor is célszerű szedni, ha éppen ki kell hagynunk néhány edzést, hiszen a glutamin lassítja az izomsejtek lebomlását.
HOGYAN ELŐZZÜK MEG A SÉRÜLÉSEKET?
Sajnos a sérülések még a legfigyelmesebb hozzáállással sem mindig kerülhetnek el minket, de néhány tanács megfogadásával minimálisra szoríthatjuk az izomhúzódások vagy éppen izomszakadások kockázatát. Nézzük, melyek ezek:
MINDIG MELEGÍTSÜK BE ALAPOSAN!
Mielőtt gyorsítanánk a tempón, vagy nagyobb súlyokkal kezdenénk dolgozni, legalább 5 percet szánjunk a tetőtől talpig történő bemelegítésre. Vállkörzések, törzsdöntések és egy kis kocogás vagy biciklizés segítségével kellően bemelegíthetjük az izmainkat és az ízületeinket, hogy azok soha ne hidegen kapják az intenzív terhelést. Akár edzés előtti bemelegítő krémeket is használhatunk, ha biztosra szeretnénk menni, de fontos megjegyezni, hogy a mozgással járó bemelegítést semmi nem helyettesíti.
Ugyan a bemelegítésre sokan csak időpazarlásként tekintenek, azonban ez az egyik legnagyobb hiba, amit sportolóként elkövethetünk.
AZ EGÓNK HELYETT HALLGASSUNK A TESTÜNK JELZÉSEIRE!
A fájdalomküszöb fokozatos kitolása ugyan elengedhetetlen a fizikai határaink feszegetéséhez, de egyáltalán nem kifizetődő, ha ilyenkor az egónkra hallgatunk. Figyeljük inkább az izmaink feszülését és az állóképességünket, és próbáljunk ésszerűen kalkulálni edzés közben, hogy mi férhet még bele a teljesítményünkbe.
Csak azért, hogy minél nagyobb súlyok megemeléséről vagy több megtett kilométerről számolhassunk be ismerőseinknek, ne kockáztassunk egy esetleges izomhúzódást, hiszen annak akár több hetes kihagyás is lehet a következménye.
KÉRJÜK SZEMÉLYI EDZŐ SEGÍTSÉGÉT!
A személyi edzők profin feltérképezik a fizikai állapotunkat, és egyéni edzéstervet készítenek számunkra, hogy biztosan a megfelelő ütemben fejlődhessünk. Így már konkrétan meg tudjuk határozni a fizikai határainkat, és minden edzés után fejlődést tapasztalhatunk. A személyi edzők akár minden egyes alkalommal végig is kísérhetik az edzéseinket, de ha ezt nem szeretnénk, akkor már 1-2 közös edzés után is összeállíthatják a programunkat, majd önállóan folytathatjuk a kihívásokat.
A fizikai határaink feszegetése csakis akkor lesz eredményes, ha minden edzésen teljes tudatossággal növeljük az intenzitást. Ha úgy érezzük, hogy a testünk már nem bírja az előtte álló kihívásokat, soha ne erőltessük túlságosan a nyers teljesítményt az egónk miatt. Azonban tegyünk meg mindent a fejlődés érdekében. A lényeg, hogy minden edzés után kellemes fáradtságot érezzünk, és valóban motiváltan mozogjunk az első perctől egészen az utolsóig.