A NOB határozata 2008. június 27-én, a szervezet athéni ülésén született, s 2008. július 1-jén, vagyis még a pekingi olimpia előtt hatályba is lépett, ám a tilalom a valóságban először a vancouveri téli játékokon érvényesülhetett. E tekintetben Kanadában még nem voltunk érintettek, ám – ahogy arról tegnap a telesport.hu is beszámolt – a másfél év múlva sorra kerülő londoni olimpián már két magyar áldozata is lehet a NOB-döntésnek.
Kiss Balázs, a világbajnok birkózó szervezetében a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) ellenőrei tavaly március 19-én találtak aromatáz inhibitort, amiért a sportoló egyéves eltiltást kapott a Nemzetközi Birkózószövetségtől (FILA). A határozatot Kiss tudomásul vette, így az jogerőre emelkedett. S mivel az eltiltás mértéke több mint hat hónap, valószínűleg a világbajnok birkózó nélkül utazik a magyar csapat a londoni olimpiára.
Szepesi Nikolett szintén egyéves eltiltását tölti, ám a korábban biztos válogatottnak számító úszó eljárási hiba miatt került a „kalitkába". Két éve, januárban Szepesi hirtelen elhatározásból úgy döntött, befejezi pályafutását, majd rá néhány hónapra visszakozott. Bejelentette visszatérését, ismét beállt a sorba, olyannyira, hogy még abban az évben országos csúcsokat úszott a rövid pályás magyar bajnokságon, így ismét helyet követelt magának a válogatottban, s rajtkőre is lépett az év végi isztambuli rövid pályás Európa-bajnokságon.
A hirtelen szárnyalást azonban gyors földre érkezés követte, hiszen a Nemzetközi Úszószövetség (FINA) szabályzata értelmében az újrakezdő az elhatározását a tervezett visszatérése előtt kilenc hónappal köteles bejelenteni. Szepesit a FINA – szintén – doppingvétség miatt tiltotta el. S ugyan valóban más a két eset, mégis előfordulhat, hogy nem teljesül az úszónő nagy álma, s nem vehet részt harmadik olimpiáján.
„A NOB szabálya a zéró tolerancia elvét szem előtt tartva, azért született, mert az a cél, hogy az olimpiai játékokat megtisztítsák a doppingtól. A döntéshez egyébként minden joga megvolt a NOB-nak, a szervezetnél vannak az olimpia tulajdonjogai, így aztán a részvételi kritériumokat is meghatározhatja – nyilatkozta lapunknak Nagy Zsigmond, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) nemzetközi igazgatója. – Minden sportoló megbotolhat, s azért vétség és vétség között is van különbség. Kiss Balázs esetében jogerőre emelkedett az egyéves eltiltást kimondó határozat, így az ő esetében nemigen látom annak az esélyét, hogy a birkózó ott legyen Londonban. Szepesi Nikolett ügyében viszont talán még nincs minden veszve, hiszen ha ő valóban bejelentette a hazai szövetségnek a visszatérését, akkor jóhiszeműen járt el, nem hibázott."
Noha a Nemzetközi Olimpiai Bizottság egyértelműen és igen határozottan hirdeti a zéró tolerancia elvét, nem biztos, hogy a két eset azonos elbírálás alá esik. Hogy így lesz-e, az még a jövő zenéje.