Akárki akárhol latolgatja a kanadai világbajnokság esélyeit, a kenusoknál egy aranyérmet mindenki biztosra vesz: Vajda Attilának 1000 méteres egyesben nyernie kell. Elvégre világbajnoki címvédő, olimpiai bajnok, Európa-bajnok – nincs nála jobb a földkerekségen ebben a számban.
Nincs vita ez ügyben Vajda és edzője, Vécsi Viktor között sem, mindketten a világbajnoki cím megtartását, megszerzését tűzték ki célul a szegedi kenus elé. Ugyanakkor az sem titok, hogy hosszú volt az évad, sokat kivett belőle, de vb-felkészülése elmondása szerint jól sikerült. A hosszú repülőút kissé megviselte ugyan, de hamar kiheverte, és Dartmouthban is keményen dolgozik edzőjével (még díszvacsorát is lemondtak egy újabb tréning kedvéért) – nem hiába mondta még indulás előtt, hogy az eltervezett munka utolsó részét Kanadában végzi el.
A szél ellen azonban ő sem tehet semmit: a Lake Banook vizét is igencsak felkorbácsolja a szomszédos domboldalról lefutó légmozgás, amellyel bizonyára mindenkinek meggyűlik majd a baja. Egy azonban biztos: hosszú út ide, erős szél oda, Vajda a C-1 1000 méter legnagyobb esélyese.
Ötszáz méteren kicsit más a helyzet. Vajda Pekingben (egy nappal az ezren szerzett olimpiai aranyérem után) kilencedik lett a rövidebb távon, az Európa-bajnokságot pedig az ötödik helyen zárta – egyelőre inkább megtanulni, finomítani igyekszik ezt a számot, és abban bízik, hogy a munka gyümölcse a londoni olimpiára érik be.
Hogy mást ne mondjunk, a kétszáz méteres váltóban is ezért (ezért is) indul: sokat segít a technikáján, ötszázas tempóján, hogy sprinttávon is gyakorol.
Míg az olimpiai távú egyeseknél nincs változás az egy évvel ezelőtti pekingi játékokhoz képest, párosban egészen más a helyzet. A fiatal Sáfrán testvérek (Mátyás 23, Mihály 24 éves) akkor ötszázon indulhattak Kolonics György tragédiáját követően, és nem sikerült a fináléba jutniuk (az a gyengébbik számuk), most ezren próbálkozhatnak, vélhetően jóval nagyobb sikerrel.
Ha valaki nem tudná, Európa-bajnok párosról van ugyanis szó, amely Brandenburgban legyőzte a német Erik Leuét és Tomasz Wylenzeket (utóbbi olimpiai és háromszoros világbajnok), valamint az olimpiai bajnoki cím védőit, a fehérorosz Andrej és Aljakszandr Bahdanovicsot is.
Ötszáz párosban már más a helyzet: Széles Gábor és Varga Dávid még Sáfránéknál is fiatalabb, Eb-9. kettősének elsősorban a rutinszerzés a feladata – ez a szám emberemlékezet óta Kolonics György, valamint Horváth Csaba, majd Kozmann György száma volt idehaza...
Széles és Varga egyébként bent ül az ezerméteres csapathajóban is az ugyancsak fiatal Korisánszky Péterrel és Sarudi Pállal – utóbbi a maga 26 évével simán rangidőse a Storcz Botond szövetségi kapitány által dobogóra várt egységnek.
A kapitány a sprintszámokban egy dobogós helyezést remél. Ennek megszerzésére e a legnagyobb esélye Horváth Gábornak lehet.
Horváthnak azonban fel van adva a lecke, hiszen mind a négy 200 méteres számban elindul, azaz vasárnap délelőtt optimális esetben három fináléban is jelenése lesz. És akkor még nem beszéltünk a délutáni váltóversenyről, ahol ugyancsak lehetnek dobogós reményei a Vajdával, Horváthtal, az ugyancsak kiváló sprinter Bozsik Attilával és Foltán Lászlóval felálló, az Eb-n bronzérmet szerző magyar csapatnak.
A témáról bővebben is olvashat a Nemzeti Sport szerdai számában!
|