Fotó: Mirkó István (archív)
Már nem csak az Arena úszódresszét használhatják a magyar sportolók
Fotó: Mirkó István (archív)
Már nem csak az Arena úszódresszét használhatják a magyar sportolók
Már hónapok óta forrongott a világ úszótársadalma, hiszen statisztikailag is szembetűnő a forradalmi tervezésű – varrás helyett hegesztéssel oldották meg a részek összeillesztését, így a súrlódás elenyésző, továbbá a NASA által kidolgozott anyag is magyarázza az eredményeket – modell előnye, hitelt érdemlő számítások szerint 2-3 százalékkal javítja meg az úszó idejét – változatlan körülményeket feltételezve.
Idehaza is nagy volt a nyomás a Magyar Úszó Szövetségre, információnk szerint több klasszis úszó, illetve edzője megkereste a szövetség vezetőit, kérve a szabad dresszválasztás lehetőségét. (Mint ismeretes, a magyar szövetség a Speedo legfőbb konkurensével, az Arenával áll szerződésben.)
Az utolsó csepp a pohárban a japán Kitadzsima Koszuke vasárnapi világcsúcsa volt a 200 méteres mellúszásban. A 25 éves úszó, az athéni olimpia kétszeres bajnoka 2:07.51 percre javította az amerikai Brendan Hansen két éve fennálló, 2:08.50 perces világcsúcsát, miközben saját – idén tavasszal, Mizuno-dresszben úszott – legjobbjából – 1.35 másodpercet faragott le.
Kedden a japán szövetség, amely a három, nemzeti sportszergyártóval – a Mizunóval, az Asics-szel és a Descente-tel – áll szerződésben, engedélyezte Kitadzsimának és valamennyi versenyzőjének, hogy tetszés szerinti dresszben ússzon, mindenféle anyagi következmény nélkül. A kontraktusban ugyanis van egy olyan záradék, mely szerint, ha egy másik sportszergyártó bizonyíthatóan jobb felszerelést gyárt, akkor a versenyzők jogkövetkezmény nélkül kiszállhatnak az üzletből.
Nos, ilyen előzmények után ülésezett szerdán délelőtt a magyar szövetség elnöksége. Gyárfás Tamás elnök előterjesztésére, csaknem egyhangú szavazással, mindössze egyetlen tartózkodás – Sós Csaba, FTC – mellett a következő határozatot fogadták el:
- A Magyar Úszó Szövetség valamennyi magyar úszót felhatalmazza a szabad úszódressz-választásra. Ha az illető olyan helyezést ér el a pekingi olimpián, amely állami vagy szövetségi pénzjutalommal jár, a sportoló az összeget hiánytalanul megkapja. Ellenben a szövetségnek az Arena sportszergyártóval fennálló szerződése megsértéséből fakadó bármilyen anyagi következmény a más sportfelszerelésben versenyző úszót terheli.
Gyárfás Tamás, a Magyar Úszó Szövetség elnöke a következő kiegészítést fűzte az elnökségi határozathoz:
– A MÚSZ szeretné megkönnyíteni a döntést az egyes versenyzők számára, ezért lehetővé teszi, hogy a július 9-13. között esedékes országos bajnokságon mindenki olyan szerelésben ússzon, amilyenben akar, tehát akár a Speedo, LZR Racer modellt is kipróbálják – természetesen mindenkinek magának kell gondoskodnia a dressz beszerzéséről. Méghozzá minden anyagi konzekvencia nélkül, ugyanis a szövetség hivatalos szállítójával, az Arénával esetleg fellépő vitás szituáció elsimítását magunkra vállaltuk. Az olimpia más történet, aki itt nem Aréna dresszben úszik a magyar válogatott tagjai közül, az köteles megtéríteni a szerződésben foglalt fejenként mintegy négymillió forintos büntetést. Ha valaki nagyon biztos a dolgában, nagy az önbizalma és tudja, hogy dobogón végez – az aranyéremnek az aktuális tarifája 20, az ezüstnek 16, a bronznak 12 millió forint –, az még így is jól jár a négymillió forint kifizetése után...