Az olaszok nyerhető meccsen kaptak ki Angliától

Vágólapra másolva!
2012.02.12. 18:37
Címkék
A rögbi Hat Nemzet-kupa (a nemhivatalos sportági Európa-bajnokság) idei kiírásának második fordulójában Wales Leigh Halfpenny vezetésével remek második félidei játékot mutatva gázolta el a skótokat. A címvédő angol együttes úgy nyert Rómában, hogy a házigazdák több célt vittek, csak gyenge százalékkal használták ki a rúgásaikat. A pálya alkalmatlansága miatt a kezdés előtti percekben lefújták az írek franciaországi fellépését, hasonlóra huszonöt éve nem volt példa.

Leigh Halfpenny egyik célja a kettő közül (Fotó: Reuters)
Leigh Halfpenny egyik célja a kettő közül (Fotó: Reuters)
Leigh Halfpenny egyik célja a kettő közül (Fotó: Reuters)
Leigh Halfpenny egyik célja a kettő közül (Fotó: Reuters)
Leigh Halfpenny egyik célja a kettő közül (Fotó: Reuters)

Két fordulót követően Anglia és Wales is hibátlan, így február 25-én dupla téttel bír majd a két együttes rangadója Twickenhamben. A jogelődnek tekintett Négy-, majd Öt Nemzet-kupát beszámítva az idei sorozat már a 118. megmérettetése a kontinens sportági elitjének.

SZAVAZÁS

Melyik válogatott nyeri meg a 2012-es Hat Nemzet-kupát?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

Franciaország–Írország

A második forduló rangadóját Párizsban játszották volna, az íreknek a Stade de France-ban lett volna jelenésük. A feltételes mód használata azért indokolt, mert a pálya fagyott talaja alkalmatlan volt a játékra – legalábbis az angol játékvezető szerint, mert a közel nyolcvanezer néző hangos füttykoncerttel adta tudtára, hogy mit is gondol erről –, így a mérkőzést nem lehetett lejátszani.

Mindez pár perccel a kezdés előtt derült ki. Pedig pénteken az ellenőrző biztosság még mindent rendben talált, és két órával a kezdés előtt is úgy vélték: nem lesz probléma. De azért valamit csak sejtettek, ugyanis a televízió nem véletlen kérte, hogy a késő este (21 óra) helyett kora délutánra (15 óra) hozzák előre a kezdőrúgást, a kérést a torna szervezőbizottsága elutasította.

Hasonlóra – mármint arra, hogy elmaradt a mérkőzés – negyedszázada volt példa legutóbb a sorozat történetében... Illetve 2001-ben három mérkőzést tavasz helyett ősszel kellett lejátszani a szigetországot sújtó száj- és körömfájás-járvány miatt, míg 1972-ben az északír zavargások miatt nem hirdettek győztest. Wales és Skócia sem volt hajlandó játszani Írországgal, a torna hivatalosan is félbeszakadt.

Hiába a készültség, Párizsban nem lehetett mérkőzést rendezni
Hiába a készültség, Párizsban nem lehetett mérkőzést rendezni

Olaszország–Anglia

Egy héttel ezelőtt az angolok szintén vesztésre álltak a félidőben, majd a végén nyertek négy ponttal riválisuk ellen – nevezetesen a skótokról van szó –, ezúttal Rómában, az Stadio Olimpicóban cselekedték meg ugyanezt 72 ezer néző előtt. A részben havas pályán, csúszós, fagyott talajon, gyenge hóesésben különösebb taktikai elképzelések nélkül vágtak bele a mérkőzésbe a felek: a hátsó emberek jól keresztülrúgták a mezőnyt, aztán, uccu neki, rohanjunk.

Az olaszok küzdöttek, de hiányzott egy biztos lábú rúgó
Az olaszok küzdöttek, de hiányzott egy biztos lábú rúgó

Ez a stílus a vendégeknek kedvezett, akik uralták a zárt tolongásokat, két büntetőből pedig hat pontot szereztek a fiatal Owen Farrel révén. Utóbbit már vérző fejsérülésére tett kötéssel értékesítette, míg az olaszok addigra elveszítették legrutinosabb emberüket, az ütközés után bordáját fájlaló, a pályát összegörnyedve elhagyó Martín Castrogiovannit. A hajrá perceiben aztán meglepő fordulat következett. A 38. percben az olaszok először jártak igazán közel a célszerzéshez, lelkes és hangos közönségük pedig be is hajtotta őket. Kellett ehhez az angol védővonal mögé egy droppal bepasszolt labda, amelynek pattogatása megzavarta az ellent – a tömegben legalább három vendégjátékosnak ért a kezéhez, lábához a labda, de felszabadítaniuk és azt birtokba venniük sem sikerült –, így Giovanbattista Venditti már a célterületen túl vetődhetett rá arra. Egy perccel később a rutinos Ben Foden akarta jóvátenni a hibáját – ő volt a „pattogó” angol védők egyike –, a félpályánál kezdett szólóakcióba, de négy olasz ütközte le, a passzolt labdája így célt tévesztett. Tommaso Benvenuti köszönte szépen, a lefülelt labdával átlépett a frontvonalon, és díszkíséretben, Foden üresen árválkodó helyén célt vitt. Mivel Kristopher Burton a második bónuszt már értékesített – az elsőt a szélről ugyanis elvétette – meglepetésre hatpontos volt a házigazdák előnye a szünetben.

Egy büntetővel még növelték ugyan az előnyüket az olaszok a fordulást követően, de egyre jobban fáradtak, védekezni kényszerültek. Az angolok támadtak, a játék egyértelműen áttevődött a házigazdák térfelére, idő kérdése volt, mikor és hogyan jutnak pontokhoz a vendégek. Erre mindössze az 51. percig kellett várni, akkor Charlie Hodgson leblokkolt egy felszabadítást, amelyből célt szerzett. A rutinos Hodgson a skótok ellen is hasonlót cselekedett – a címvédő egyelőre ezt a két roppant szerény célt tudja felmutatni, amelyet ráadásul a sorozat papíron két leggyengébb együttese ellen ért el –, az akkor vétkező Dan Parks hirtelen felindultságában önkritikát gyakorolva időközben már le is mondta a válogatottságot.

A walesi 15-ös megállíthatatlan volt
A walesi 15-ös megállíthatatlan volt

Visszatérve az olaszok elleni ütközetre: Farrell szorgosan és hibátlanul rugdosta tovább a pontokat (büntetőből 4/4-gyel zárt a sikeres bónusz mellett), így a 65. perctől már vezető angolok végül biztos és megérdemelt győzelmet arattak az erőtlen hajrát nyitó olaszokkal szemben, akiket csak a szívük vitt előre a végjátékban. Bár esélyük még így is volt a felzárkózásra, sőt, két büntető formájában a fordításra is akár, de nem tudtak élni vele. Így kikaptak egy olyan mérkőzésen, amelyen ellenfelüknél több célt vittek, és csupán elég lett volna a büntetőket jobb százalékkal értékesíteni a történelmi sikerhez. Az olaszok ugyanis még soha nem nyertek Angliával szemben. De legalább beállították a legkisebb különbségű vereség rekordját: 2008-ban szintén négy ponttal, 23–19-re kaptak ki a Stadio Flaminióban.

Wales–Skócia

A telt házas cardiffi Millenium Stadionban meglepetésre az első félidőben még csak egy-egy sikeres büntetőt láthattak a nézők, a szünet után azonban beindultak a sorozat megnyerésére is esélyes walesiek. A rutinos Leigh Halfpenny állt a házigazdák élére, a három walesi célból kettőt ő vitt, a három célbónusz mellett három büntetőből kettőt szintén pontokra váltott, így döntő érdemeket szerzett a sikerből. A Cardiff Blues 23 éves játékosa hatvanadik válogatottbeli fellépését igazán emlékezetessé tette, a vasárnapi 22-vel együtt összesen immár 265 pontnál jár a nemzeti együttesben.

RÖGBI HAT NEMZET-KUPA, 2012
1. FORDULÓ
Franciaország–Olaszország30–12 (15–6)
Skócia–Anglia6–10 (6–3)
Írország–Wales21–23 (10–5)
2. FORDULÓ
Franciaország–Írországelhalasztva
Olaszország–Anglia15–19 (12–6)
Wales–Skócia27–13 (3–3)
3. FORDULÓ
Írország–Olaszországfebruár 25.
Anglia–Walesfebruár 25.
Skócia–Franciaországfebruár 26.
4. FORDULÓ
Írország–Skóciamárcius 10.
Wales–Olaszországmárcius 10.
Franciaország–Angliamárcius 11.
5. FORDULÓ
Wales–Franciaországmárcius 17.
Anglia–Írországmárcius 17.
Olaszország–Skóciamárcius 17.
AZ ÁLLÁS
1. Wales220050−34166 cél4 pont
2. Anglia220032−211124
3. Franciaország110030−121842
4. Írország100121−23−220
5. Skócia200219−40−2110
6. Olaszország200227−49−2220
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik