A nemzetközi mezőnyben elmaradt a magyar kupasiker

Vágólapra másolva!
2010.06.02. 19:11
null
A női kézilabda BL-ben ismét a Viborg diadalmaskodott (Fotó: Action Images)
Címkék
A Kiel férfi kézilabdacsapatának Bajnokok Ligája-győzelmével a nagyobb csapatsportágakban is véget ért a nemzetközi kupaidény. Következő összeállításunkban néhány jelentősebb tradícióval bíró sportág 2009–2010-es idényét vettük górcső alá, különös figyelmet szentelve annak, amelyben magyar érdekeltség is volt.

KÉZILABDA

Leginkább vérmes reményeink egyikét a nemzetközi kupaporondon kézilabdásaink jelentik, hiszen a férfiaknál az MKB Veszprém, míg a nőknél a Győri Audi ETO KC révén fel tudunk vonultatni legalább egy-egy olyan együttest, amely a honi közegből magasan kinőve az európai porondon is tényezőnek számít. Idén viszont mindkét gárdától elmaradt a nagy bravúr, bár szereplésük és helytállásuk így is elismerésre méltó.

A Bajnokok Ligájában a csoportkörben a Veszprém brillírozott (kilenc győzelem, egy vereség), a Szeged viszont (ki)szenvedett (két-két győzelem és döntetlen mellett hat vereség). Előbbiek ott lehettek az egyenes kieséses szakaszban, utóbbiak már nem. A Veszprém aztán a román Constantát még búcsúztatta, a negyeddöntőben azonban a Nagy Lászlóval és megannyi világklasszissal felálló Barcelona mindkét mérkőzést megnyerte Mocsai Lajosék ellen. A sorozat első négyes döntőjében a német Kiel a két spanyol gigászt legyőzve aratott diadalt: az elődöntőben a Ciudad Real (29–27), a fináléban a Barcelona (36–34) volt kénytelen fejet hajtani előttük.

A férfi EHF-kupában a Dunaferr és a PLER is a harmadik fordulóban kapcsolódott be, a küzdelembe, ami egyben rögtön a végállomást is jelentette számukra. Előbbit a honi élvonalban is edződő szlovákiai Tatran Presov (42–49), utóbbit az izlandi Haukar (47-48) ejtette ki. A kupát végül a Mocsai Tamást és Ilyés Ferencet is a soraiban tudó német Lemgo nyerte meg, legalább ennyi örömünk maradt a végére. A KEK-ben az FTC számára volt túl nehéz feladat rögtön az első ellenfél, jelesül a Laluska Balázzsal és Putics Barnával felálló szlovén Cimos Koper (51–62). A sorozatban szintén német siker született, méghozzá a VfL Gummersbachnak köszönhetően. A Challenge-kupában nem volt magyar induló, ott a portugál Sporting lett a befutó.

A nőknél a BL-ben a Ferencváros a második selejtezőkörből nem tudott továbblépni, az FC Köbenhavn megelőzte Elek Gábor együttesét, amely így később egy rövid ideig még az EHF-kupában próbálkozhatott. A Győr viszont rögtön a főtáblán kezdett, ahonnan két vereséggel, de az első helyen záró román Valceával azonos pontszámmal, másodikként jutott be a középdöntőbe. Utóbbiban a norvég Larvik mögé szorult, így az elődöntőben ismét a Valceával hozta össze a sors a Rába-partiakat. A románok a két találkozó alapján megérdemelten jutottak be a döntőbe, ahol aztán nem sok esélyt adott nekik a dán Viborg, amely megvédte címét.

A női EHF-kupában a Békéscsaba és az Alcoa a második fordulóból még továbbjutott, a harmadikból azonban már nem, spanyol, valamint lengyel ellenfél vetett véget a nem túl hosszúra sikerült szereplésnek. A BL-ből átsoroló, így csak a harmadik fordulóban bekapcsolódó FTC viszont azonnal búcsúzott, dán riválissal szemben oda-vissza kikapott. Szerény vigasz: a népligetieket kiejtő Randers megnyerte a sorozatot. A KEK-ben a DVSC ment egy kört, mielőtt a nyolcaddöntőben a montenegrói Buducsnoszt búcsúztatta a hajdúságiakat. Utóbbiak azonban sokkal jobban megszenvedtek a DVSC ellen (47–48), mint a fináléban a dán Vejennel szemben (41–36). A rend kedvéért: a Challenge-kupát egy német házidöntőt követően a Buxtehuder Sportverein nyerte.

 
KOSÁRLABDA

Világ- és kontinens szerte is roppant népszerű a kosárlabda, ezzel a részével bizony idehaza sincs gond. Nem úgy a nemzetközi eredményességgel. A férfiak igazából meg sem próbálkoznak vele, az Euroliga küzdelmei magyar klubok nélkül zajlanak. A legrangosabb trófeát idén a spanyol Barcelona gyűjtötte be. Az Európa-kupát a Valencia, a Challenge-kupát a német Göttingen játékosai emelhették magasba a sorozat végén. A Közép-európai Ligában a Paks bejutott a kolozsvári négyes döntőbe, ahol két vereséget szenvedett, így a negyedik helyen végzett.

A női Euroligában kellemetlen meglepetéssel szolgált az előző kiírásban négyes döntőbe jutó, bajnokságot is megnyerő Sopron, hiszen a csoport ötödik helyen végezve nem jutott be már a nyolcaddöntőbe sem. A csoportból a Szeged sem jutott tovább, bár a Tisza-partiak most indultak először a legjelentősebb európai kupában. A Pécs legalább az egyenes kieséses szakasz első köréig eljutott, és ott hárommeccses csatára kényszeríttette a későbbi bronzérmes lengyel Wisla Can-Pack Kraków együttesét. A sorozat a Szpartak Moszkva győzelmével zárult, egymás után negyedszer. Az orosz csapat „felsőbbrendűségét" mutatja, hogy mind a tizenhat találkozóját megnyerte a kiírásban. A női Európa-kupát a görög Athniaikosz nyerte meg.

 

VÍZILABDA

A legrangosabb kupasorozatban, a férfi Euroligában három klubcsapatunk állt rajthoz. A Domino a selejtező első és második fordulóját még sikerrel vette, nem úgy a főtáblát, amely már nagyon magasnak bizonyult számára. Az Egernek egy selejtezős kör is elég volt a főtáblához, ahonnan egyedüli magyar csapatként jutott be a negyeddöntőbe. A szerb Partizan ellen azonban semmi esélye sem volt (összesítésben 9–22). Meglepő volt a küzdelmekbe a főtáblán bekapcsolódó Vasas szereplése, amely hét pontjával a harmadik helyen végzett csoportjában és nem jutott tovább. A sorozatot végül az olasz kirakatcsapat, a három magyar olimpiai bajnokot foglalkoztató Pro Recco nyerte meg a két magyar olimpiai bajnokkal felálló, 2009-ben meglepetés-győzelmet arató montenegrói Primorac Kotor ellen.

A Szeged címvédőként két selejtezős körön jutott túl a LEN-kupában, hogy aztán a vele együtt rajtoló Ferencváros a nyolcaddöntőben a két mérkőzés alapján egy góllal jobbnak bizonyuljon nála (16–17). A zöld-fehérek a negyeddöntőben tisztes búcsút könyveltek el az olasz Savona ellen (16–17). Utóbbit a döntőben a Varga Tamással felálló montenegrói Cattaro rendezte le (8–5), így az olimpiai bajnok pólós, aki az előző idényben még a szegedieket erősítette, más csapattal ugyan, de ismét LEN-kupa-sikert ünnepelhetett.

A női BEK-ben a Dunaújvárosnak elég volt a selejtezőben egy vereséget elszenvednie az olasz Fiorentinától (6–17), hogy máris búcsút vegyen a sorozattól. A kupagyőztes a görög Vuliagmeni lett. A LEN-kupában nem indult magyar együttes. Hasonlóan a BEK-hez, ebben a sorozatban is görög–orosz párharc volt a döntőben, méghozzá előbbi nemzet képviselőjének a győzelmével. Igaz, az Ethnikosznak túlóráznia kellett a hazai visszavágón a Hanti-Mansisz ellen.

 

RÖPLABDA

A férfi Bajnokok Ligájában a Trentino megvédte címét – a Dinamo Moszkvát győzte le a döntőben –, így az olasz klubok 17 sikerükkel már egyedül állnak az élen, mivel a szovjet elsőségeket megöröklő oroszok „csak" 16-szor nyerték meg a legrangosabb európai kupát.

A hölgyeknél szintén olasz címvédésre került sor, miután a Volley Bergamo a Fenerbahcét 3:2-re felülmúlva megnyerte a döntőt.

 

JÉGKORONG

A legrangosabb sorozat küzdelmeit ebben a szezonban nem rendezték meg: az erős országos bajnokságok és a kialakuló területi ligák mellett az egész kontinens legjobbjait összefogó kupasorozat már évek óta keresi a helyét Európában, egyelőre hiába.

A második számú sorozatot viszont megrendezték, méghozzá időszakos magyar érdekeltséggel. A Kontinentális-kupában az Újpest állt rajhoz, de hiába: a második selejtező fordulóban Csíkszeredán a házigazda SC, de még a holland Hága is jobbnak bizonyult a liláknál. A sorozatot régi EBEL-ismerősünk, az osztrák Salzburg nyerte meg.

 

RÖGBI

A sportági BL-nek, vagy Euroligának – ahogy tetszik – megfelelő, de névszponzorral is bíró legrangosabb kupavetélkedést a Biarritz elleni francia házi döntőben a Toulouse nyerte meg Párizsban, a klub történetében negyedszer. A második számú sorozat, a Challenge-kupa a walesi Cardiff Blues sikerét hozta, amely a francia Toulont verte meg.

KÉZILABDA 
FÉRFIAK
Bajnokok Ligája: 1. Kiel (német) 2. Barcelona (spanyol)
EHF-kupa: 1. Lemgo (német) 2. Kadetten (svájci)
KEK: 1. Gummersbach (német) 2. Granollers (spanyol)
Challenge-kupa: 1. Sporting (portugál) 2. Kwidzyn (lengyel)
     
NŐK    
Bajnokok Ligája: 1. Viborg (dán) 2. Valcea (román)
EHF-kupa: 1. Randers (dán) 2. Elda Prestigio (spanyol)
KEK: 1. Buducsnoszt (montenegrói) 2. Vejen (dán)
Challenge-kupa:  1. Buxtehuder Sportverein (német) 2. Göppingen (német)

 

KOSÁRLABDA 
FÉRFIAK
Euroliga: 1. Barcelona (spanyol) 2. Olympiakosz (görög)
Európa-kupa: 1. Valencia (spanyol) 2. Alba Berlin (német)
Challenge-kupa: 1. Göttingen (német) 2. Krasznye Krilja (orosz)
     
NŐK    
Euroliga: 1. Szpartak Moszkva (orosz) 2. Ros Casares (spanyol)
Európa-kupa: 1. Athniaikosz (görög) 2. Nagyezsda (orosz)


 VÍZILABDA
FÉRFIAK
Euroliga: 1. Pro Recco (olasz) 2. Primorac Kotor (montenegrói)
LEN-kupa: 1. Cattaro (montenegrói) 2. Savona (olasz)
     
NŐK    
BEK: 1. Vuliagmeni (görög) 2. Kirisi (orosz)
LEN-kupa: 1. Ethnikosznak (görög) 2. Hanti-Mansisz (orosz)


RÖPLABDA 
FÉRFIAK
Bajnokok Ligája: 1. Trentino (olasz) 2. Dinamo Moszkva (orosz)
     
NŐK    
Bajnokok Ligája: 1. Volley Bergamo (olasz) 2. Fenerbahce (török)


JÉGKORONG 
FÉRFIAK
Kontinentális-kupa: 1. Salzburg (osztrák) 2. Junoszty Minszk (fehérorosz)


 RÖGBI
FÉRFIAK
Heineken Cup: 1. Toulouse (francia) 2. Biarritz (francia)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik