Kitörés: így csináld helyesen!

Vágólapra másolva!
2019.02.28. 18:17
Az egyik leggyakrabban rosszul végzett gyakorlat a kitörés, éppen ezért itt az ideje, hogy egy kicsit jobban átvegyük, mire kell figyelni közben és milyen fajtái vannak.

Edzőtermekben gyakori látvány, hogy valaki nagy lépésekkel halad előre, keresztül a termen. Jó esetben szép kivitelezéssel csinálja a gyakorlatot, de gyakran azt látjuk, hogy a térdek jóval a bokán túl állnak meg, a törzs előredől és eleve nem teljes mozgástartományban dolgozik az adott illető.

Vegyük hát át, hogy mire kell ügyelni a kitörés során!

A kiinduló pont az, hogy egyenes törzzsel, alaphelyzetben állunk, majd az egyik lábunkkal nagyot lépünk előre. Fontos, hogy a törzs végig egyenes maradjon, a térdek derékszöget zárnak be, a lépést végző láb esetében a térd nem megy túl a boka vonalán.

Ha meg tudjuk valósítani, hogy a test súlypontja végig a csípő vonalában maradjon, akkor nem csak a combfeszítő izomzatát, de a farizmokat is alaposan igénybe veszi a gyakorlat.

A kitörést lehet sétálva (sétáló kitörés) vagy egy helyben végezni, de megoldás lehet az is, hogy a rugózik az ember, vagyis nem lép vissza alapállásban, hanem terpeszben marad, viszont a le-fel mozgást elvégezni.

Kezdőknek ajánlott ezt a módszert alkalmazni, amíg belövik, hogy mekkorát kell lépniük ahhoz, hogy minden ízület helyes mozgástartományban mozogjon.

A kitörést lehet egy helyben, de hátrafelé is végezni, sőt, van egy változata, amit főként a nők csinálnak: hátrafelé, de ellentétes irányban, keresztbe helyezve a lábat. Ilyenkor a farizmokra kiemelten nagy terhelés hárul.

A kitörést végezhető súllyal, mégpedig vagy a törzs mellett tartva, esetleg vállmagasságban vagy akár fej fölött tartott súllyal, ilyenkor a felsőtest is nagyobb terhelést kap.

További előnye a kitörésnek, hogy nem csak erősíti a láb- és farizmokat, de nyújtja is.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik