Fotó: Action Images (archív)
Veszélyben vannak a Championship jól fizetett játékosai, legalábbis elképzelhető, hogy korlátozni fogják a bérük mértékét
Fotó: Action Images (archív)
Veszélyben vannak a Championship jól fizetett játékosai, legalábbis elképzelhető, hogy korlátozni fogják a bérük mértékét
Egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a Championshipben szereplő klubok a futballisták magas fizetése miatt. Az úgynevezett spirálisan tovagyűrűző pénzügyi veszteség már jól ismert jelenség a labdarúgókluboknál. A nem túl szép kifejezés azt írja körül, hogy a csapatok hiába érnek el nyereséget, szinte az összes profitot ki kell fizetniük a játékosoknak.
Az angol második vonalban szereplő együtteseknél még inkább fennáll a jelenség, mivel mindegyik csapat célja a feljutás a Premier League-be, részben pénzügyi szempontból a több millió font bevételt hozó televíziós szerződések miatt, és ezért gyakran hajlandóak – az egyik klub elnökének szavaival élve – fenntarthatatlan mértékű béreket fizetni a játékosoknak.
„A futball közel van a csődhöz minden szintet tekintve – mondta Adam Pearson, a Derby County elnöke. – A klubok vezetői nagy nyomás alatt vannak, mivel sikeressé kell tenniük a csapatukat, de emiatt a játékosok fizetései hihetetlenül magasak lehetnek. Ez így nem tartható fenn tovább, mert katasztrófa lehet a vége. Egyre többen gondolják úgy, hogy valamiféle bérsapkára lenne szükség.”
A bérsapka bevezetésének ötlete egyébként nem először merül fel a Championshipben, az ITV Digital 2002-es összeomlása után a vezetők reformot sürgettek, de csak a negyedosztályban sikerült a klubok árbevételének 60 százalékára csökkenteni a csapatok által kifizetendő bért.
Az angol másodosztályban is hasonló rendelkezéseket szeretnének bevezetni, mivel több nagy klub évi 4-5 millió fontos veszteséget „termel”.
„A brit gazdaság nehéz helyzetben van, és a válság a labdarúgást sem kíméli – mondta Rupert Lowe, a Southampton elnöke. – A játékosok fizetése fenntarthatatlan ebben a helyzetben, főleg, hogy a jegyeladásokból és a szponzoroktól is kevesebb bevételünk származik. A vezetőknek az árbevétel hatvan százaléka alatt kellene tartania a fizetésekre fordított pénzt, bár én soha nem voltam a bérsapka bevezetése mellett.”
Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy lesz-e valami a tervekből, de annyi biztos, hogy valahogy stabilizálni kell a klubok gazdasági helyzetét, és ez szinte megvalósíthatatlan a futballistáknak adott fizetések módosítása nélkül.