A vezetőség és a játékosok szervezete az elmúlt időszakban rengeteget tárgyalt egymással, de a múlt hét csütörtöki ülésen sem sikerült megegyezniük egymással. A liga pedig közölte: nem tesz több engedményt, és ha a kosarasok nem fogadják el az utolsó kompromisszumos ajánlatot, a következő már rosszabb lesz – és elmaradhat a teljes 2011–2012-es idény.
Az említett utolsó „igazi” ajánlat szerint december 15-én elrajtolhatott volna az évad, és a csapatok az eredetileg 82 meccses alapszakaszból 72 mérkőzést még le tudtak volna játszani. Az alkudozás központi vitatémája az évi 4.3 milliárd dollárt kitevő bevételek megosztása volt. A kosarasok hajlandóak lettek volna az eddigi 57 helyett 52 százalékra levinni részesedésüket. A klubtulajdonosok azonban – a múlt szezonbéli, együttesen 300 milliós veszteségre hivatkozva – ragaszkodtak az 50-50 százalékos felosztáshoz.
A játékosok szervezete ezt az ajánlatot ma hivatalosan is visszautasította. Ez természetesen még nem jelenti azt, hogy biztosan elmarad a 2011–2012-es idény, de az előzményeket – és a liga kijelentését, miszerint ez volt az „utolsó" ajánlat – ismerve ez könnyen előfordulhat.
„A játékosok szempontjából (adott körülmények között) a legjobb döntés született – mondta hétfői New York-i sajtótájékoztatóján Derek Fisher, a játékosszervezet elnöke, háta mögött olyan tekintélyes kosarasokkal, mint Kobe Bryant és Carmelo Anthony. – Nem győzöm ismételni, hogy nagyon sok játékos kockáztat sok mindent, a karrierjét, a jövőjét. De úgy érezzük, és nemcsak mi, akik itt vagyunk, hanem az összes általunk képviselt játékos, hogy felelős döntést hoztunk. Nekünk ugyanis nemcsak a holnapot kell szem előtt tartanunk, hanem a következő évtizedben, sőt az azt követően az NBA-be érkező kosarasok érdekeit is."
„Az elmúlt két esztendőben mindent megtettünk, hogy jóhiszemű tárgyalásokon megtaláljuk a megoldást – egészítette ki Fisher fent idézett nyilatkozatát Billy Hunter, az NBPA igazgatója. – Ha végignézik, mennyi mindenben engedtünk, látni fogják, hogy amit józan ésszel elvárhattak tőlünk, azt megtettük. A játékosok úgy érzik, hogy miközben ők minden elvárható engedményt megtettek, a liga nem igazán akart tárgyalni vagy nem volt ehhez kellően felkészült. Már nem látszott több esély az előrelépésre."
Érdekesség, hogy a szervezetük feloszlatására és a liga ellen trösztellenes eljárás megindítására készülő játékosok érdekeit két olyan jogi szakember képviseli majd, akik az amerikaifutball-ligában (NFL) legutóbb előállt hasonló helyzetben ellentétes oldalon álltak. Jeffrey Kessler a játékosok, David Boies a liga érdekeit igyekezett sikerre vinni – most Kessler fontosnak tartotta hangsúlyozni: már az sokat mond, hogy ők ketten egyetértenek az NBA-beli lockout jogszerűtlenségében.
Nem sokkal a játékosok sajtótájékoztatója után kommentálta az új helyzetet David Stern, a liga első embere is:
„Úgy tűnik, a 2011–2012-es szezon valóban nagy veszélyben van. Nagy-nagy társasjáték ez, amelyben a játékosok szerintem most arra kíváncsiak, vajon sikerül-e ráijeszteniük a tulajdonosokra, vagy valami ilyesmi. Nos, ez nem fog megtörténni."