Kelet:Atlanti csoport • Központi csoport • Délkeleti csoport Nyugat:Északnyugati csoport • Csendes-óceáni csoport • Délnyugati csoport |
|
Ron Artest a bajnok Lakersnél? Pipa. Shaq „King James" mellett? Pipa. Sheed Wallace a bostoniaknál? Pipa. Vince Carter a nagydöntőt bukó Orlandónál, Richard Jefferson a Spursnél? Ez is pipa.
Mint látható, amelyik franchise komolyan gondolja, hogy „meggyűrűzve" akar kiszállni az NBA 2009–2010-es szezonjából, beruházott még egy-egy klasszisra – a már így is bombaerős keret mellé.
Máshol a spórolás az úr, illetve több csapat várja a 2010-es nyári piacot, amely teljesen felforgathatja a ligát, hiszen az NBA legnagyobb klasszisai közül sokan – LeBron Jamestől Dwyane Wade-ig – szabadügynökké válnak majd.
1. Blake Griffin (LA Clippers) 2. Hasheem Thabet (Memphis Grizzlies) 3. James Harden (Oklahoma City Thunder) 4. Tyreke Evans (Sacramento Kings) 5. Ricky Rubio (Minnesota Timberwolves, de Európában maradt) |
A fizetési sapka bevezetése óta mindössze másodszor tapasztalható, hogy az összeg lefelé ment (58.68 millió dollárról 57.7 millióra). Az átlagfizetések ötmillió dollár fölött vannak továbbra is, ezzel az NBA játékosai számítanak a legjobban honorált profi sportolóknak – az más kérdés, hogy a játékos-szakszervezet felmérése szerint a visszavonuló kosarasok 60 (!) százaléka csődközelbe kerül öt éven belül...
Ennyit a pénzről, de mi várható a pályán? Meglepetés lenne, ha nem a Lakers, Spurs, Celtics, Cavaliers, Magic ötösből kerülne ki az új uralkodó, persze főleg nyugaton akad még néhány franchise, amely képes lehet minden kímélet nélkül bedarálni az esélyeseket.
Keleten kisebb az esély arra, hogy a legerősebb hármas vetélkedésébe más beleszólhasson – nézzük csapatról csapatra!
KELETI FŐCSOPORT
Boston Celtics
A 2007–2008-as nagybajnoki cím után várták a duplázást, de Kevin Garnett sérülése, és az ebből fakadó palánk alatti gondok végül az Orlando ellen túl soknak bizonyultak.Most jött Rasheed Wallace, aki félelmetes erőt képvisel akár a kispadról beszállva is, és helyettesíteni tudja Garnettet, ha baj van. Már ha motivált és nem balhézik, mert ez nála egyáltalán nem garantálható. Leon Powe a rivális Cavshez ment, de ez megint bajnokesélyes csapat – kérdés, hogy a már nem fiatal kulcsembereket elkerülik-e a sérülések.
New Jersey Nets
Vince Carter elment, az új tulajdonosra és arénára váró Nets legjobb esetben a keleti hetedik-nyolcadik helyet célozhatja meg, de a játékosok valószínűleg még magukat is meglepnék azzal, ha odaérnének a playoffra. Sok helyük van a fizetési sapka alatt, kimondott sztárjuk nincs – ha tőkeinjekció jön, akkor 2010-ben sokat erősödhetnek. Ez az idény viszont valószínűleg korán véget ér számukra.
New York Knicks
A néha őrültekházára, néha a lehető legrosszabb vezetők kiállítására emlékeztető franchise-nál az előző idényben viszonylagos nyugalom volt, és most is az lesz. Mivel a helyiek már látták a legrosszabbat, Mike D'Antoni edző viszonylag nyugodtan építkezhet. Rohanni fognak, sokat dobni, sokat kapni, és nem valószínű, hogy beérnek a rájátszást jelentő helyekre – viszont az idény után szupersztárt akarnak fogni a piacon.
Philadelphia 76ers
A kitűnő Andre Miller lelépett, és csoda lenne, ha Louis Williams ugyanazon a szinten irányítaná a csapatot. Az új edző, Eddie Jordan megpróbálhat valamit kezdeni az előző szezonban csúnyán „besült" Elton Branddel, no meg Jason Kapono érkezésével reménykedhet, hogy csapata feljavul a kinti dobásokban. A playoff első körére jók lehetnek.
Toronto Raptors
A liga legeurópaibb csapatát Bryan Colangelo általános igazgató eléggé „szétkapta" a nyáron. Mivel a 2008–2009-es idény szemétdombra való volt, ezt nem sajnálhatják a drukkerek... Jött Hedo Türkoglu a Magictől, még egy olasz, Marco Belinelli, no meg kiegészítő emberek – ha ez az együttes összeáll, akkor egyrészt be kell érnie a playoffba, másrészt meggyőzheti Chris Bosht a maradásról.
Rossz esetben a vezetők képébe robban az egész, és kezdhetik elölről... A legnagyobb kérdés, hogy megérte-e a Türkoglura áldozott pénz, mert a török játékos előző szezonbeli remeklése nem biztos, hogy megismétlődik.
Chicago Bulls
Ben Gordon arrébb költözött Michiganbe, ez azért fájdalmas veszteség. A dobógép elvesztésétől függetlenül a „Szeles város” drukkereinek nem kell a kardjukba dőlniük, hiszen van egy sokat dolgozó, rendkívül ügyes csapatuk, egy szupersztárság előtt álló kisemberrel, Derrick Rose-zal. Ha Luol Deng most az egyszer nem az orvosoknál és a rehabilitáción tölti az idényt, a gárda jó lehet, minimum egy rájátszásbeli első körre. Mivel van mozgásterük, sztárt is igazolhatnak az alapszakasz végén.
Cleveland Cavaliers
LeBron Jamesnek és társainak nagybajnoki cím kell, a vezetőség pedig ennek megfelelően át is rendezte a keretet. Shaquille O'Neal megöregedett és lelassult, de még így sem látja szívesen egyetlen ellenfél sem a palánk alatt, főleg, hogy „Z" Ilgauskassal válthatják egymást.Centerben brutálisan erősek, náluk van a liga legjobb játékosa, a Torontóból elhozott Anthony Parker pedig jó szárnysegéd lehet James mellé – ha nem jutnak nagydöntőbe, a drukkereik csalódottak lesznek. Ha azt elvesztik, alighanem akkor is.
Detroit Pistons
Az előző idényben nyűgös veteránok gyengélkedő csapata voltak, így az általános igazgató Joe Dumars söpört egyet a keretben, joggal. 'Sheed Wallace Bostonban pattogtat tovább, sikerült megszabadulni Allen Iversontól meg a népszerűtlen edzőtől, Eddy Currytől, a remek munkamorálú veterán, Antonio McDyess elvesztését viszont sirathatják.
A korábban a Cleveland támadóegységéért felelő új edző, John Kuester jó anyagot kap: jött Ben Gordon, Charlie Villanueva, felbukkant egy ismerős afrofrizura is (Ben Wallace), aztán ott van még Tayshaun Prince és Rip Hamilton. Az előző idénynél kevesebb belső feszültséggel terhelt szezont, no meg rájátszást várnak tőlük.
Indiana Pacers
Támadni tudnak, a védelmük viszont a kukába való, így pedig elég nehéz bármi komolyat elérni az NBA-ben. Earl Watson jó fogás, de a rájátszásba jutás sem lesz könnyű, ha nem kapják össze a védekezésüket.
Milwaukee Bucks
Totális spórolás a jelszó: elment Richard Jefferson, Charlie Villanueva, Malik Allen, Ramon Sessions, és sokkal kisebb nevek jöttek. Redd és Bogut kevés lesz, alighanem az alapszakasz után befejezik.
Atlanta Hawks
Ha van „ügyes csapat" a ligában, az a georgiai. Az Atlanta jó (de nem igazi klasszis) játékosok jó elegye, ám Josh Smithnek és Joe Johnsonnak fejlődnie kell, Mike Bibbynek meg egészségesnek maradnia, míg az első körben draftolt Jeff Teague-nek elég jónak lennie ahhoz, hogy Bibby pihenhessen néha. Ha ebből semmi sem jön be, egy playoffra még akkor is jók lehetnek. Ha minden bejön, akár az első kört is túlélhetik.
Charlotte Bobcats
Búcsút intettek Emeka Okafornak, jött helyette Tyson Chandler – nem biztos, hogy jó üzlet. Keményen és jól fognak védekezni (különben Larry Brown morcos lesz), de nem ártana egy olyan klasszis, aki pontokat is dob...
Miami Heat
A cél Dwyane Wade megtartása, a Heat sztárja ugyanis szabadügynök lesz a szezon végén. A kispad gyenge, a kezdő középerős. Ha Wade megsérül, minden bizonnyal annyi a szezonnak. Ha jó és egészséges, akkor playoffig eljuthatnak, de ez az idény a kivárásé.
Orlando Magic
A nagydöntőig jutó floridaiak elvesztették Türkoglut, jött viszont Vince Carter, aki jobb, mint a török – ha van kedve játszani, és elkerülik a sérülések. A motivációját megdobhatja, hogy ismét nagyon erős csapatba került, ráadásul közel szerepel a szülővárosához. Ha Jameer Nelson teljes értékű harcos marad, Dwight Howard meg továbbra is félelmetes a palánk alatt (miért ne maradna az?), a Magic megint sokáig juthat. Alighanem jut is.
Washington Wizards
Az előző szezonjukat a helyi sebészet szponzorálhatta, mert a kulcsjátékosok annyi sérülést szedtek össze, amennyi több idényre is elegendő. Gilbert Arenas (állítólag) egészséges, s ha tényleg az, akkor „Agent Zero" és társai a rájátszás felé fognak kacsintgatni. A keretet bővítendő jött Randy Foye és Mike Miller, így most talán nem fogynak el. A kispadon új edző, Flip Saunders ül.
NYUGATI FŐCSOPORT
Denver Nuggets
Az előző idény egyik legnagyobb húzása volt Chauncey Billups szerződtetése, és a Nuggets most sem gyengült. Igaz, nem is erősödött. A kulcsemberek a helyükön, jött Malik Allen, Európába távozott viszont Linas Kleiza. Rendkívül veszélyes csapat, de a nagyágyúk ellen ez még nem biztos, hogy elég lesz.
Minnesota Timberwolves
Új elnök, új edző, új csapat – utóbbival az az egyetlen baj, hogy gyenge. A drafton ötödikként és hatodikként is irányítót hoztak, de Ricky Rubio nem akart kontinenst váltani, így a Syracuse-ról érkező Johnny Flynn kezében lesz a karmesteri pálca. Minden bizonnyal hosszú és szenvedéssel teli idény előtt állnak.
Oklahoma City Thunder
Kevin Durant kiváló, de a drafton kívül nem erősödtek, így inkább 2010 utánra várhatnak szebb idényeket. Nagyon fiatal és fejlődőképes csapat, viszont a kíméletlen nyugati darálóban ez csak tapasztalatszerzésre lesz elegendő.
Portland TrailBlazers
Íme, egy fejlődőképes és veszedelmes együttes. Andre Miller nagy húzás lehet, ha jól beilleszkedik, Brandon Roy kitűnő, ha pedig Greg Oden nem sérült (erre nem érdemes sok pénzt feltenni), akkor ő is nagyon jó, így aztán a Rose Gardenben akár a playoff második körével is számolhatnak.
Utah Jazz
Deron Williams és Carlos Boozer duója félelmetes, viszont utóbbi nyűgös, és nem feltétlenül a Jazzben képzeli el a jövőjét. Játékerő alapján partiban lehetnek a Denverrel és a Portlanddel; kérdés, rend lesz-e az öltözőben és a fejekben. Náluk tényleg mentálisan dőlhet el a szezon.
Golden State Warriors
Rohanni és dobni tudnak, de a szakírók – saját állításuk szerint – kevés, csapatként rosszabbul funkcionáló egységet láttak a profi sportok történetében. Ez nem túl hízelgő, és a szezon végi mutatójuk sem lesz az.
Los Angeles Clippers
A Los Angeles-i drukkerek mazochistább felének végre van oka az izgalomra: a draftelső Blake Griffinből nagy játékos lehet. A probléma annyi, hogy a Clippers eddig mindig befürdött az elsőként választott kosarassal (Olowokandira emlékszik még valaki?), és ha Griffin megsérül, megint siralmas lehet a szezon.Ami máris rossz jel: Griffinnek egy hajszáltörés miatt az első húsz meccset (hat hetet) ki kell hagynia – ez már a harmadik térdsérülése 2008 óta. Zach Randolph elment, és senki sem siratja a hírhedten kezelhetetlen játékost.
Los Angeles Lakers
Minden, ami a címvédésnél kevesebb, csalódást okoz a drukkereknek, márpedig címvédés elég régen volt az NBA-ben. Trevor Ariza elment, jött Ron Artest – szigorúan a képességeket nézve jó csere. Artest viszont olyan, mint a kézigránát: remek fegyver, csak könnyen robban, ha nem megfelelően kezelik.
Phil Jackson rutinjával Artest beépítése megoldható feladat, az arany-lilákat pedig nagyon nehéz lesz megállítani. Kobe Bryant nyilván ezúttal is remekelni fog, míg az Achilles-sarok az irányító lehet: Derek Fisher öregszik, Jordan Farmar és Shannon Brown meg nem biztos, hogy elég jó. Lamar Odom viszont maradt, és ez legalább egy erősítéssel felér.
Phoenix Suns
Shaq elment, megint lehet rohanni, dörzsölheti a tenyerét Steve Nash. Alvin Gentry edző szereti a látványos és gyors játékot (sztárirányítója pedig pláne), így unatkozni nem fognak az arizonai drukkerek. Más kérdés, hogy ez a csapat erős ugyan, de nem bajnokesélyes – ettől még bárkit megizzaszthat.
Sacramento Kings
Aki látta a Webber és Divac fémjelezte csapatot, elfacsarodott szívvel néz a jelenlegi garnitúrára: ez sok minden, csak nem egy jó keret. Paul Westphal edző viszont így legalább nyomás nélkül, nyugodtan dolgozhat, a siralmas 2008–2009-es szezon után egy valamivel ütőképesebb csapat kialakításának reményével. A jövő még így sem tűnik fényesnek.
Dallas Mavericks
Ebből bármi lehet, jó és rossz értelemben egyaránt. Drew Gooden, Tim Thomas és főleg Shawn Marion egyaránt értékes szerzemény, Jason Kidd és Dirk Nowitzki képességeit pedig nem kell bizonygatni. A kérdőjelek egyik fele Josh Howard mellé vándorol „kétarcú játéka" miatt, a másik meg a center pozíciójához, ahol még mindig Erick Dampier az „úr". Márpedig az ő talentuma azért megkérdőjelezhető.
Houston Rockets
Jao Ming minden bizonnyal egy percet sem játszik az évben, ami a kínai nézettségre és a Houston idényére egyaránt rossz hatással lesz. Tracy McGrady egészségi állapota egy első világháborús veteránéra hajaz (ha épp nem sérült, örömtüzek gyúlnak a városban), nélkülük pedig a csapat küzdeni fog, de nem valószínű, hogy ez elég lenne rájátszásra. Persze bizonyítottak már a Rockets tagjai nehéz körülmények között, és ebben most is bízhatnak.
Memphis Grizzlies
Nagyszájú és remek képességű játékosból nem lesz hiány. Jött Zach Randolph, aki után valahogy egy munkáltatója sem szokott sírni, meg Allen Iverson – utóbbi távozását követően Memphisben is lehetett hallani a megkönnyebbült detroiti sóhajokat.O. J. Mayo, illetve Rudy Gay jó és fejlődőképes, a draftoltakra érdemes lesz figyelni, no meg abban reménykedni, hogy az újak inkább a trükköket tanulják Randolphéktól, nem pedig az öltözőn belüli áskálódást.
New Orleans Hornets
Chandlert elcserélték Okaforra, és ez nem rossz, viszont támadásban Chris Paulnak társak kellenek. Képességek alapján elég erősek a rájátszásra, de a playoff eléréséhez mindenkinek húznia kell a szekeret – lehetőleg egy irányba...
San Antonio Spurs
Nincs már Bruce Bowen, nincs Gooden sem, jött viszont Richard Jefferson, Antonio McDyess és Theo Ratliff. A két utóbbi veterán jelentős terhet vehet le Tim Duncan válláról, Jefferson pedig sokoldalú és jól használható fegyver lesz. A problémák egészségügyiek lehetnek: Tony Parker bokája nincs teljesen rendben, Manu Ginóbili is gyakran látogatja az orvost, de ha most elkerülik őket a súlyos sérülések, megint csúcsra törhetnek. Ha nem, akkor is megkínlódhat velük minden csapat.
Cleveland Cavaliers–Boston Celtics |
Dallas Mavericks–Washington Wizards |
Portland TrailBlazers–Houston Rockets |
Los Angeles Lakers–Los Angeles Clippers |
1999 | San Antonio Spurs |
2000 | Los Angeles Lakers |
2001 | Los Angeles Lakers |
2002 | Los Angeles Lakers |
2003 | San Antonio Spurs |
2004 | Detroit Pistons |
2005 | San Antonio Spurs |
2006 | Miami Heat |
2007 | San Antonio Spurs |
2008 | Boston Celtics |
2009 | Los Angeles Lakers |
Pontok: Dwyane Wade (Miami Heat) | 30.2 |
Lepattanók: Dwight Howard (Orlando Magic) | 13.8 |
Gólpasszok: Chris Paul (New Orleans Hornets) | 11.0 |
Blokkok: Dwight Howard (Orlando Magic) | 2.92 |
Labdalopások: Chris Paul (New Orleans Hornets) | 2.77 |
Október 27.: kezdődik az alapszakasz |
Február 14.: All Star-mérkőzés Dallasban |
Február 18.: átigazolási határidő |
Április 14.: az alapszakasz vége |
Április 17.: a rájátszás kezdete |
Június 24.: a 2010-es draft |