Faragó Tamás: Zivatarban viharos győzelem

Vágólapra másolva!
2005.07.19. 18:39
Címkék
Kiélezett, végig izgalmas mérkőzésen a magyar női vízilabda-válogatott 9-8-ra legyőzte a címvédő és olimpiai bronzérmes amerikai együttest Montrealban, a 11. FINA-világbajnokság női vízilabdatornájának második játéknapján, a B-csoport második fordulójában. Faragó Tamás szövetségi kapitány együttese számára ezzel kézzelfogható közelségbe került a csoportelsőség, ami azt jelentené, hogy a válogatott egyenes ágon bejut a negyeddöntőbe. Ehhez csütörtökön a spanyolok ellen kellene legalább döntetlen eredményt elérni.
Pelle Anikó (balra) nagy gólokat lőtt Emily Fehernek, az amerikaiak kapusának
Pelle Anikó (balra) nagy gólokat lőtt Emily Fehernek, az amerikaiak kapusának
Pelle Anikó (balra) nagy gólokat lőtt Emily Fehernek, az amerikaiak kapusának
Pelle Anikó (balra) nagy gólokat lőtt Emily Fehernek, az amerikaiak kapusának
Pelle Anikó (balra) nagy gólokat lőtt Emily Fehernek, az amerikaiak kapusának
Pelle Anikó (balra) nagy gólokat lőtt Emily Fehernek, az amerikaiak kapusának

11. FINA-VILÁGBAJNOK, női vízilabdatorna, 2. forduló, B-csoport:


MAGYARORSZÁG - EGYESÜLT ÁLLAMOK 9-8
(2-2, 2-3, 3-2, 2-1)

Montreal, 100 néző. Játékvezetők: Bras (holland), Elefteriadész (görög).
Magyarország: Horváth P. - Kisteleki 1, Stieber 1, Tomaskovics, Pelle 3, Drávucz 1, Zantleitner, Valkay Á. 1, Brávik 1, Benkő 1, Tomaskovics, Takács, Tóth I A., Srfőző (kapus). Szövetségi kapitány: Faragó Tamás.
Egyesült Államok: Feher - Petri, Lorenz 1, Villa 2, Wenger 1, Golda 1, Kunkel, Figge, Hipp, Rulon 1, Van Norman 1, Munro 1, wawrzynski. Szövetségi kapitány: Heather Moody.
Gólok/emberelőnyök: 5/6, ill. 3/10.
Gólok/négyméteresek: 1/1 ill. 0/0
Kipontozódott: Zantleitner (15.)

Ha minden részletre kíváncsi, kattintson ide!
A világbajnokság előtt a csoportelsőséget meghatározó mérkőzésnek tituláltuk a magyar- amerikait, erre a spanyolok is bejelentkeztek a nyitó napon elért 6-6-os döntetlennel. Nem tudni, a déliek fellángolásáról van-e csupán szó vagy a jelentősen átalakult amerikaiak sebezhetőkké váltak. Tény, a címvédőnél mindössze Petri, Golda, Lorenz és Villa maradt a barcelonai aranycsapatból, de Athénhoz képest is heten hiányoznak.

Ennek megfelelően igenis jó esélyeink mutatkoztak a győzelemre, no és a körvonalazódó csoportelsőségre. Mégis tompán, görcsösen kezdtük a találkozót: Pelle és Drávucz is gyenge lövést eresztett meg, és csak a szerencsén múlt, hogy egy eladott labdából nem tettek hozzá még egyet Wenger találatához az amerikaiak. Két-három perc után éledtünk fel, amikor előbb Pelle használta ki Van Norman kiállítását, majd ugyanő hatalmas bombával lepte meg Fehert (2-1). Más kérdés, hogy mozdulata megbirizgálta Munro hiúságát, és a rivális rakétával felelt a bombára.

Az első szünetet követően Brávik verte meg centerben Goldát, ám a szép jelenet kiváltotta boldogságunk gyorsan tovaszállt, miután a bírók sorra ajándékozták meg emberelőnnyel az ellenfelet, csak ebben a felvonásban négy perc alatt hárommal, míg mi egyszer sem próbálkozhattunk fórban ebben a hét percben. Nem mellékesen háromszor fújtak ellenünk a visszaúszásoknál.

Mestermérleg:

Faragó Tamás: „Nagy zivatarban viharos győzelmet arattunk. Komolyra fordítva a szót: azt hiszem, a legfontosabb az volt, hogy bíztunk magunkban. Az látszott és tudtuk is, hogy az amerikaiak fizikailag nagyon erősek, hiszen Amerikában egészen más a felkészülés is, három hónapig súlyzóznak a játékosok.

A magyar válogatottnál a centerek hiánya továbbra is probléma, ez most is látszott, de jó taktikával megoldottuk a feladatot. Még egyszer mondom, a legfontosabbnak azt tartom, hogy bíztunk magunkban, és az is látszott, hogy nagyon erős a közösségi összetartó erő a csapatban.”
Villa három elrontott fór után a negyediket gólra váltotta (3-3), nekünk meg nem volt más választásunk, akcióból kellett beizzadnunk a találatokat. Így tett Benkő Tímea is, ám amerikai kiállítás híján nem tudtuk megőrizni a döntetlent sem. Sajnos Lorenz lövésénél hibázott Horváth Patrícia, Van Norman pedig ismét beletrafált (4-5). Nyűgjeinket szaporította, hogy első számú bekkünk, Zantleitner már a 15. percben kipontozódott, ellenben hirtelenjében - már-már csodaszámba ment - két fórt is megítéltek a javunkra. Pelle és Valkay (az utóbbi Drávucz ívelését húzta be nagy élvezetünkre) élt is vele, így újra vezettünk (6-5). Golda egyenlítése után Tomaskovics orra kezdett el vérezni, a reklamáló Petrovics Mátyás edzőt kiállították, nem sokkal később a vér mellett a víz is folyt: leszakadt az ég. Annál jobban jött Stieber gólja, kevésbé, hogy Villa annullálta az előnyünket.
Feszült negyedik negyed ígérkezett.

Mi okozta a legnagyobb nehézséget?
Drávucz Rita: - Az, hogy az amerikaiak átlagban tíz kiló izommal erôsebbek, és a játékvezetôk is hoztak néhány érdekes ítéletet. De nem adtuk fel. Sokat jelentett, hogy fórban hatékonyak voltunk, hátrányban pedig jól védekeztünk. A végén úgy tûnt, az amerikaiak is kifulladtak, és már nem tudtak pontosan játszani.
Kisteleki előnygóllal nyugtatott mindenkit, és bár egy kontra megakadályozta a kétgólos vezetést, Kisteleki hamarosan kiharcolt egy négyest Villa ellenében, Drávucz pedig a jobb alsó sarokba továbbította a labdát. A magyar csapat nemcsak hősiesen, hanem okosan is védekezett, és bár a kétcenteres játék sem hozott megváltást elöl, érződött, képesek leszünk a bravúrra. Horváth látványos hárítása után Takács állt ki, és Rulon 2:21 perccel a vége előtt közel hozta az amerikaiakat. Az öldöklő küzdelemből 40 másodperc maradt hátra, időt kért Heather Moody. Sőt 22 másodperc maradt, amikor Tomaskovicsot kiküldték, ám a léc kisegített, olyannyira, hogy mire Villa összeszedte a kipattanó labdát a félpálya közelében, már csak 9 másodperccel gazdálkodhatott az ellenfél. Sokra nem ment vele, így a magyar hölgyek igen egységes játékkal, a nehézségek ellenére nem pánikba esve már most továbbjutást érő diadalt arattak.
Az amerikaiak legfeljebb akkor futhatnak be csoportmásodiknak, ha mi megverjük a spanyolokat.

A csapat csütörtökön, magyar idő szerint 18 órakor játssza utolsó csoportmérkőzését a spanyol együttessel.

Korábbi eredmény, C-csoport:
Új Zéland - Üzbegisztán 9-4 (3-1, 1-1, 4-1, 1-1)
Játékvezetők: Keman (holland-antillákbeli), Osima (japán).
Új-Zéland: Harache - Cox 1, Swindells 2, Donogue 1, Logan 1, Tan, McPherson, McGuinnes 1, Sieprath 1, Pattison, Wilkinson 2, Snell, Smith. Szövetségi kapitány: Szilágyi Péter.
Üzbegisztán: Szkovpina - Galeva, Gorodcsannyina 1, Majorova, Gibazoda 2, Pljusova, Seglova, Halikova, Rustamova, Percseva, Kogyeva 1. Szövetségi kapitány: Natalja Rustamova.
Gólok/emberelőnyök: 3/6, ill. 3/8. ---- Itt a vonal, hol a vonal?!
A Magyar Televízió és a Magyar Rádió megrendelt vonalait csak vért izzadva vagy még úgy sem tudták beüzemelni. Az MTV például csak a képet tudta közvetíteni a nézőknek, a tévériporter pedig csak az olaszok telefonvonalát elhappolva tudott közvetíteni, miután háromórás melót követően sem akaródzott "átmenni" a hangja. Persze a magyar-román harmadik negyedére megjöttek az olaszok, ám riporterünk hősiesen védte az elbirtokolt értéket. A rádió munkatársai is kalandos körülmények között tudták teljesíteni küldetésüket, egyszerűen elcsentek egy másik vonalat. De psssszt!

Nőuralom
Először fordult elő világversenyen, hogy mindkét csapat kispadjáról nő osztotta a szakmai tanácsokat. A vb első napján lejátszott spanyol-amerikai találkozón (6-6) Maria del Mar Sanroma és Heather Moody játszotta az úttörő szerepet. Érdekesség, hogy az Egyesült Államok szövetségi kapitányává tavaly év végén kinevezett Moody tagja volt a 2003-as világbajnok és a 2004-es olimpiai bronzérmes együttesnek.

Az NSO ajánlja:

Mindent a 2005-ös montreali FINA-világbajnokságról

Vízilabda-lexikon

---- A mi csoportunkban befejeződött a második forduló, és a papírformának megfelelően a spanyolok is lemosták Kínát. A legtöbb gólt - hármat-hármat - Gil és Pareja szerezte.

A C-csoportban a két kicsi, a Szilágyi Péter edzette Új-Zéland és Üzbegisztán csapott össze, és a sokkal tapasztaltabb kivik nyertek 9-4-re. Az A-jelű kvartettben az első fordulóban Kanada ellen veszítő olaszok sok gólt kaptak Kubától.

Nők - 2. forduló
A-csoport: Olaszország-Kuba 13-6 (4-2, 3-0, 4-2, 2-2).
C-csoport: Új-Zéland-Üzbegisztán 9-4 (3-1, 1-1, 4-1, 1-1)

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik