Két terv, de micsoda különbség!A vasárnap Montrealban megkezdődő "vizes" világbajnokságon a magyar férfi pólóválogatott szeretné megerősíteni egyeduralmát (nemcsak a világbajnokság, hanem az olimpia és a Világliga címvédője is), míg a női csapat vissza szeretné írni a nevét a legeslegjobbak közé. Engedjék meg, hogy ezúttal ne a fajsúlyosabb csapattal kezdjük felvezetésünket, nem elsősorban az udvariasság miatt, hanem mert a hölgyek szállnak előbb vízbe. Ôk már vasárnap belecsobbannak a Szent Lőrinc-folyót kettészelő Sainte-Héléne-szigeten található uszoda medencéjébe, míg az urak csak hétfőn izzíthatnak, hogy aztán a két nem felváltva adja át egymásnak a medencét.
A Kemény Dénes irányította együttes két esztendôvel ezelôtt Barcelonában a világbajnoki dobogó tetejéig menetelt. A játékosok és a kapitány reményeink szerint ismét kitalálnak majd valamit, hogy Montrealban se tudják megelôzni a világverô magyar válogatot
A Kemény Dénes irányította együttes két esztendôvel ezelôtt Barcelonában a világbajnoki dobogó tetejéig menetelt. A játékosok és a kapitány reményeink szerint ismét kitalálnak majd valamit, hogy Montrealban se tudják megelôzni a világverô magyar válogatot
Szóval magyar nők. Az első, ami eszünkbe jut, hogy a barcelonai vb-n elért ötödik és az athéni olimpián megszerzett hatodik hely egyaránt csalódást keltett, így nem is lehet más célja a mieinknek, mint ismét az érmek közelébe férkőzni. A változás szembetűnő, hiszen a két esztendeje Spanyolországban szereplő együttesből csak Stieber, Pelle, Drávucz, Kisteleki, Horváth Patrícia és Valkay Ágnes maradt, és ugyanez az arány Athénhoz képest, a különbség mindössze annyi, hogy ott nem szerepelt Horváth, ellentétben Zantleitnerrel. Optimizmusunkat mindenesetre táplálja, hogy a vb rajtja előtt mindössze egy héttel befejeződő Világliga-selejtezőben pazar produkcióval lepett meg minket Faragó Tamás együttese, egyértelmű fölénnyel előzte meg az olimpiai bajnok olaszokat és a szintén bivalyerős oroszokat. A hétfői hazaérkezést követően egyetlen edzést sem vezényelt Faragó Tamás és Petrovics Mátyás, négy napig amolyan karbantartással vegyes pihenést kaptak a játékosok.
Stieber Mercedes már az 1994-ben vb-t nyerô csapatban is játszott (Fotó: M. Németh Péter)
"Én fáradtan is jól érzem magam - mondta mosolyogva Faragó, aztán mindjárt a tárgyra tért. - Sajnálom, hogy nem a legjobb összetételben utaztunk el Montrealba, ugyanakkor úgy gondolom, a legerősebb összeállításban vehetjük fel a harcot. Kár, hogy Bujka Barbara nem kapta meg a FINA engedélyét, ami azért lett volna fontos, mert az ő centerjátéka jól érvényesülhetett volna a tengerentúliak vagy az oroszok szoros emberfogásra épülő védekezése mellett. A kohéziót, a lelkiállapotot, a tartalmat tekintve mégis ezt a csapatot nevezném a legerősebbnek, hiszen tagjai a nyár elejétől kezdve összekovácsolódtak."
A csapat a B-csoportban szerepel, Kína, Spanyolország és a címvédő, athéni harmadik Egyesült Államok mellett. Az esélyekről a következőképpen vélekedett a szakvezető: "Természetesen nem mondtunk le arról, hogy csoportelsőként jussunk a negyeddöntőbe, noha az amerikaiak a legutóbbi két világversenyen előttünk végeztek. Ha nyerünk, ha veszítünk ellenük, a spanyolokkal megvívandó találkozót mindenképpen meg kell oldanunk. Ha másodikok leszünk, minden bizonnyal Kubával találkozunk a negyeddöntőbe jutásért, ami nem okozhat gondot. Legfeljebb nem lesz bónusz pihenőnapunk."
Noha Faragó Tamás azt mondta, nem foglalkozik azzal, ki lehet a rivális a négy közé kerülésért, a szisztéma alapján szinte biztos, hogy a D-csoportba osztott Hollandia vagy Ausztrália állhat az utunkba. Maradjunk annyiban: egyáltalán nem lehetetlen az elődöntős részvétel elérése! A kapitány mindenesetre azt szeretné, ha játékosai emlékében is csodás városként maradna meg Montreal, de nem a település hangulatának, külcsínének kell meggyőznie Stieberéket - hanem az eredményes szereplésnek. Faragó, ugye, 1976-ban itt lett olimpiai bajnok, és azóta is sokszor megfordult Montrealban, több alkalommal tartott továbbképzést.
A magyar férfiaktól már megszoktuk, hogy legfeljebb szökőévenként veszítenek, ők pedig kénytelenek voltak megemészteni, hogy senki sem vár kevesebbet a soros viadalon, mint a fináléba jutást. Egy nyomasztó teher már leesett a vállukról, ugyanis a több mint egy évig tartó, 28 meccsből álló sikersorozatukat megtörték a horvátok (7-9) a Világligában, így a szeplőtelenségre már nem kell vigyázniuk, nyugodtan koncentrálhatnak a vb-arany felé vezető út kiépítésére. A leglényegesebb változást gyorsan vessük is papírra: az athéni olimpián részt vevő keret tagjai közül a csapatkapitány Benedek Tibor (helyette Kásás Tamás vette át a képzeletbeli karszalagot) végleg, Varga Tamás erre az idényre lemondta a válogatottságot, Steinmetz Barnabás pedig kimaradt a csapatból. A három új arc: Kiss Csaba, Szívós Márton és Varga Dániel. A lottóötösre alig van kisebb esélyünk, mint arra, hogy ugyanazt a három együttest osszák ki nekünk, amelyek Barcelonában is csoporttársaink voltak. A sors azonban sikerrel hajtotta végre a képtelen műveletet, így két esztendő múltán újra Romániát, Kanadát és Horvátországot sodorta az utunkba.
A felsorolást találkozásaink sorrendjében tettük meg, Kemény Dénes szövetségi kapitány pedig mindjárt ki is fejti véleményét a várható fejleményekről: "A románokkal kapcsolatban egyetlen kollégám sem beszélt még kötelező győzelemről. A torontói Világliga-csoportban hihetetlenül jól tartották magukat a szerbekkel szemben, és az imperiai vébéselejtezőn is csak egy góllal kaptak ki az olaszoktól az elődöntőben. A spanyol, francia, görög és olasz bajnokságokban edződnek a játékosok, vagyis komolyan kell venni őket. Sokan legyintenek, de nehéz meccsre számítok. A kanadaiakat kétszer is biztosan győztük le a nyáron, de egyre jobbak, a németek például csak bírói segédlettel verték meg őket Torontóban. Mondani sem kell, a horvátok elleni találkozó lesz a csoportrangadó, mindketten az első helyre hajtunk." Ha csoportelsőként, ha keresztjátékra kárhoztatva is jutunk be a negyeddöntőbe, csaknem száz százalékra vehető, hogy az A-csoportból érkezik az ellenfelünk. Lehet, kérem, válogatni Oroszország, Spanyolország és Olaszország között. Ami érdekes, a szerbekkel semmiképpen sem kerülhetünk össze az elődöntőben, ha mindketten csoportelsőként vagy mindketten plusz találkozóra kárhoztatva jutunk a nyolc közé. (A plusz feladaton értsd: a csoportmásodikok egy másik kvartett harmadikjával - A2-B3, B2-A3, C2-D3, D2-C3 - vívnak meg a továbbélésért.) "Noha nem láttam még a románokat, a szerbeket és a németeket, a tapasztalataim alapján mindenképpen éremesélyesek vagyunk - folytatta Kemény. - A spanyol, olasz, görög, orosz és horvát válogatott tudása nagyon közel van egymáshoz, egy-egy gól a differencia. Ezeknél a csapatoknál papíron jobbak vagyunk, ám a negyeddöntő veszélyes műfaj: nem mindegy, hogy az éremért vagy az ötödik-nyolcadik helyért folytatjuk. Biztos sikerről csak akkor beszélhetünk, ha a harmadik negyed végére három-négy gólosra hízik a különbség, ám ezen a szinten ebben nem lehet bízni. Egy biztos, a többiek lelki plusszal játszhatnak, hiszen eleve van felmentésük: a magyar válogatottól ki lehet kapni. Na, persze már nem először kerülünk ebbe a helyzetbe…"
Bujka nem utazhatott
A német válogatottban (a juniorkorosztályban és a felnőttek között egyaránt) 2005 januárjáig kulcsfontosságú szerepet betöltő Bujka Barbara úgy döntött, hogy centerként a magyar válogatottban kamatoztatná képességeit. A 19 esztendős, visszahonosított pólós hosszabb várakozást követően megkapta az engedélyt a német szövetségtől, és úgy hittük, a FINA már csak rutinból is hozzájárul a váltáshoz. Nos, tévedtünk, ugyanis ilyen ügyekben a FINA Büro dönt, amely a végleges névsorok beadásának határidejéig, azaz máig nem ült össze, így aztán nem is tárgyalhatta az indítványt. Vagyis Faragó Tamás nem változtat(hat)ott a Világligában remeklő csapaton.
Szavazás
---- Steinmetz Ádám egyik szeme sír, a másik nevet. Fülig ér a szája, mert életében először felnőtt-világbajnokságon taníthatja móresre a riválisok bekkjeit (valljuk meg, biztosra fogadhattunk volna a szereplésére), ellenben szomorúsággal tölti el, hogy bátyja, Barnabás 12 év után kimaradt a válogatottból. Vajon milyen egykének lenni? - érdeklődtünk az ifjabbik Steinmetz fiúnál.
"Furcsa egyedül. Világéletemben azzal zrikáltak, hogy Barna nélkül már az utcára sem merek kimenni, de egyéb cinikus megjegyzések is sorjáztak. Tény, sokszor fordultam hozzá, ő is figyelt rám, a válogatottban például az indulás, az érkezés és a ruhaviselési tervek tárgykörében szorultam a legnagyobb segítségre. Mostantól jobban kell figyelnem. A fontosabb persze az érzelmi szál. Rossz, hogy nincs itt, már csak azért is, mert a Vasasban már két éve együtt szerepelünk, míg előtte csak nyaranta találkoztunk, mivel ő Olaszországban légióskodott. Remélem, hogy a Világliga augusztusi, belgrádi hatos döntőjében újra együtt húzzuk a szekeret, vagyis nem végleges a mostani helyzet. Aztán majd ő is nyugodtan fordulhat hozzám tanácsért" - mondta keserédes humorral Steinmetz Ádám. ---- A vb programja Csoportmérkőzések. 1. forduló. Július 18., hétfő: Dél-Afrika-Oroszország, 15.30. Egyesült Államok-Japán, 16.45. Spanyolország-Olaszország, 18.00. Kuba-Szerbia-Montenegró, 19.15. Románia-Magyarország, 21.15. Kína-Görögország, 22.30. Ausztrália-Németország, 23.45. Július 19., kedd: Kanada-Horvátország, 1.00.
2. forduló. Július 20., szerda: Szerbia-Montenegró-Japán, 15.30. Dél-Afrika-Spanyolország, 16.45. Olaszország-Oroszország, 18.00. Egyesült Államok-Kuba, 19.15. Horvátország-Románia, 21.15. Németország-Görögország, 22.30. Kína-Ausztrália, 23.45. Július 21., csütörtök: Kanada-Magyarország, 1.00. 3. forduló. Július 22., péntek: Kuba-Japán, 15.30. Spanyolország-Oroszország, 16.45. Egyesült Államok-Szerbia-Montenegró, 18.00. Dél-Afrika-Olaszország, 19.15. Horvátország-Magyarország, 21.15. Kína-Németország, 22.30. Ausztrália-Görögország, 23.45. Július 23., szombat: Kanada-Románia, 1.00 Július 24., vasárnap. A 13-16. helyért: A4-B4, 15.30. C4-D4, 16.45. Középdöntő: A2-B3, 18.00. A3-B2, 19.15. Július 25., hétfő. Középdöntő: C2-D3, 2.15. C3-D2, 3.30. Július 26., kedd. A 15. helyért: 15.30. A 13. helyért: 16.45. A 9-12. helyért: 18.00 és 19.15. Negyeddöntő: A1-C2/D3 győztese, 21.15. B1-C3/D2 győztese, 22.30. Július 27., szerda. Negyeddöntő: C1-A2/B3 győztese, 2.15. D1-A3/B2 győztese, 3.30. Július 28., csütörtök. A 11. helyért: 15.30. A 9. helyért: 16.45. Az 5-8. helyért: 18.00 és 19.15. Július 29., péntek. Elődöntő: 2.15 és 3.30. Július 30., szombat. A 7. helyért: 15.30. Az 5. helyért: 16.45. A 3. helyért: 19.00. Döntő: 20.30 (cv: Magyarország) Az időpontok magyar idő szerint értendőek.
Múltidéző
1973 (Belgrád) 1. Magyarország (Balla Balázs, Bodnár András, Csapó Gábor, Cservenyák Tibor, Faragó Tamás, Görgényi István, Kásás Zoltán, Konrád Ferenc, Molnár Endre, Sárosi László, Szívós István), 2. Szovjetunió, 3. Jugoszlávia 1975 (Cali) 1. Szovjetunió, 2. Magyarország, 3. Olaszország 1978 (Nyugat-Berlin) 1. Olaszország, 2. Magyarország, 3. Jugoszlávia 1982 (Guayaquil) 1. Szovjetunió, 2. Magyarország, 3. NSZK 1986 (Madrid) 1. Jugoszlávia, Olaszország, 3. Szovjetunió, …9. Magyarország 1991 (Perth) 1. Jugoszlávia, 2. Spanyolország, 3. Magyarország 1994 (Róma) 1. Olaszország, 2. Spanyolország, 3. Oroszország, …5. Magyarország 1998 (Perth) 1. Spanyolország, 2. Magyarország, 3. Jugoszlávia 2001 (Fukuoka) 1. Spanyolország, 2. Jugoszlávia, 3. Oroszország, …5. Magyarország 2003 (Barcelona) 1. Magyarország (Benedek Tibor, Biros Péter, Fodor Rajmund, Gergely István, Kásás Tamás, Kiss Gergely, Madaras Norbert, Molnár Tamás, Steinmetz Barnabás, Szécsi Zoltán, Varga Tamás, Varga II Zsolt, Vári Attila), 2. Olaszország, 3. Szerbia-Montenegró
A magyar csapat
KAPUSOK Gergely István Domino-BHSE Szécsi Zoltán FTC
MEZÔNYJÁTÉKOSOK Biros Péter Domino-BHSE Fodor Rajmund Domino-BHSE Kásás Tamás Savona (olasz) Kiss Csaba Brendon-ZF-Eger Kiss Gergely Domino-BHSE Madaras Norbert Pro Recco (olasz) Molnár Tamás Domino-BHSE Steinmetz Ádám TEVA-VasasPlaket Szívós Márton Pro Recco (olasz) Vári Attila Domino-BHSE Varga Dániel TEVA-VasasPlaket ---- A vb programja Csoportmérkőzések. 1. forduló. Július 17., vasárnap: Venezuela-Kuba, 15.30. Kína-Magyarország, 16.45. Spanyolország-Egyesült Államok, 18.00. Oroszország-Üzbegisztán, 19.15. Görögország-Új-Zéland, 21.15. Ausztrália-Németország, 22.30. Brazília-Hollandia, 23.45. Július 18., hétfő: Kanada-Olaszország, 1.00. 2. forduló. Július 19., kedd: Új-Zéland-Üzbegisztán, 15.30. Magyarország-Egyesült Államok, 16.45. Spanyolország-Kína, 18.00. Olaszország-Kuba, 19.15. Oorszország-Görögország, 21.15. Hollandia-Németország, 22.30. Ausztrália-Brazília, 23.45. Július 20., szerda: Kanada-Venezuela, 1.00. 3. forduló. Július 21. csütörtök: Kína-Egyesült Államok, 15.30. Oroszország-Új-Zéland, 16.45. Spanyolország-Magyarország, 18.00. Venezuela-Olaszország, 19.15. Görögország-Üzbegisztán, 21.15. Ausztrália-Hollandia, 22.30. Brazília-Németország, 23.45. Július 22. péntek: Kanada-Kuba, 1.00
Július 23., szombat. A 13-16. helyért: A4-B4, 15.30. C4-D4, 16.45. Középdöntő: A2-B3, 18.00. A3-B2, 19.15. C2-D3, 23. Július 24., vasárnap. Középdöntő: C3-D2, 0.15. Július 25., hétfő. A 15. helyért: 15.30. A 13. helyért: 16.45. A 9-12. helyért: 18.00 és 19.15. Negyeddöntő: A1-C2/D3 győztese, 21.15. B1-C3/D2 győztese, 22.30. Július 26., kedd. Negyeddöntő: C1-A2/B3 győztese, 2.15. D1-A3/B2 győztese, 3.30. Július 27., szerda. A 11. helyért: 15.30. A 9. helyért: 16.45. Az 5-8. helyért: 18.00 és 19.15. Elődöntő: 22.30. Július 29., péntek. Elődöntő: 2.15. Július 29., péntek. A 7. helyért: 15.30. Az 5. helyért: 16.45. A 3. helyért: 19.00. Döntő: 20.30 (cv: Egyesült Államok) Az időpontok magyar idő szerint értendőek.
Múltidéző
1986 (Madrid) 1. Ausztrália, 2. Hollandia, 3. Egyesült Államok, …5. Magyarország 1991 (Perth) 1. Hollandia, 2. Kanada, 3. Egyesült Államok, 4. Magyarország 1994 (Róma) 1. Magyarország (Dancsa Katalin, Eke Andrea, Huff Zsuzsa, Kertész Zsuzsa, Rafael Irén, Rédei Kata, Sipos Edit, Stieber Mercedes, Szalkay Orsolya, Szremkó Krisztina, Takács Ildikó, Tóth Gabriella, Tóth Noémi), 2. Hollandia, 3. Olaszország 1998 (Perth) 1. Olaszország, 2. Hollandia, 3. Ausztrália, …7. Magyarország 2001 (Fukuoka) 1. Olaszország, 2. Magyarország, 3. Kanada 2003 (Barcelona) 1. Egyesült Államok, 2. Olaszország, 3. Oroszország, …5. Magyarország
A magyar csapat
KAPUSOK Horváth Patrícia Domino-BHSE Serfőző Krisztina Egri VK
MEZÔNYJÁTÉKOSOK Benkő Tímea Dunaújvárosi Főiskola-Elco Brávik Fruzsina Dunaújvárosi Főiskola-Elco Drávucz Rita Fiorentina (olasz) Kisteleki Dóra Domino-BHSE Pelle Anikó Catania (olasz) Stieber Mercedes Fiorentina (olasz) Takács Orsolya BVSC-Turbo Tomaskovics Eszter Domino-BHSE Tóth I Andrea Hungerit-Szentesi VK Valkay Ágnes Domino-BHSE Zantleitner Krisztina Dunaújvároi Főiskola-Elco