Vívás: a 16 éves Muhari Eszter akár a nyári felnőtt vb-n is ott lehet

Vágólapra másolva!
2019.03.05. 16:05
Címkék
Bár Muhari Eszter a vasárnap véget ért foggiai utánpótlás Eb-n a nála három évvel idősebb juniorok között egyéniben „csak” a tizenhat közé jutott, s a csapatversenyben ötödik helyezést ért el társaival, néhány nappal korábban saját korosztályában egyéniben és csapatban is a dobogó tetejére állhatott. A 16 esztendős, immár ötszörös kadét Európa-bajnok párbajtőröző ezt megelőzően idehaza négy hónapon belül országos bajnok lett a kadétok, a felnőttek, majd a juniorok mezőnyében is...

Bruckner Gábor – utanpotlassport.hu Ezek után túlzás volna azt állítani, hogy Eszter a sportág különleges gyöngyszeme?Bruckner Gábor – utanpotlassport.hu Ezek után túlzás volna azt állítani, hogy Eszter a sportág különleges gyöngyszeme?

Szerinte igen.

„Egyáltalán nem gondolom, hogy valamiféle csodabogár lennék. Semmiféle olyan tulajdonságom nincs, ami nagyon megkülönböztetne a többiektől. Vagy az önbizalom talán ilyen? Mert abból tényleg van bennem elég.”

A korosztályos válogatott edzője, Plásztán Attila azt mondja róla, fejben a legerősebb. Igazi stratéga, aki folyamatosan gondolkodik a páston.

Muhari Eszter a jól megszokott helyen: Foggiában is a dobogó tetején Fotó: Bizzi Team
Muhari Eszter a jól megszokott helyen: Foggiában is a dobogó tetején Fotó: Bizzi Team

Muhari Eszter a jól megszokott helyen: Foggiában is a dobogó tetején  •  Fotó: Bizzi Team

„Ez igaz, minden egyes akció előtt igyekszem eldönteni, hogyan fogom azt felépíteni. És elég sokat foglalkozom azzal is, hogy kiismerjem az ellenfeleimet. Az szintén nem mellékes, hogy már két felnőtt világkupaversenyen is részt vehettem, ott voltam Havannában meg Barcelonában, és azokon rengeteg tapasztalatot tudtam szerezni. Meg csomó minden el is leshető az idősebbektől. Azóta, amikor a saját korosztályomban vívok, sokkal nyugodtabb, türelmesebb vagyok, nem pánikolok semmilyen helyzetben. Ha pedig vezetek, mondjuk, tíz tussal, akkor megpróbálok olyan akciókat gyakorolni, amelyeknek majd a következő, nehezebb csörtékben hasznát vehetem.”

Eszter egyébként nemrégiben váltott klubot; edzőjét, László Istvánt követve az MTK-ból a Honvédba igazolt. Azt mondja, új egyesületében jobban motiválják, meg egyébként is: természetes volt számára, hogy megy a mestere után.

Ami a „civil” szférát illeti: a kispesti Károlyi Mihály magyar-spanyol két tannyelvű gimnázium kilencedikes diákja. Ahhoz képest, hogy keménynek nevezi a sulit, a múlt évben két tárgy kivételével mindenből jelest kapott. Most, hogy cirka kétszáz órányi hiányzásnál tart, már több a négyes, mint az ötös, de az ő esetében talán szemet hunyhatunk efölött…

„A nyelveket nagyon szeretem, beszélek spanyolul, oroszul és angolul is, de vizsgám egyelőre csak az utóbbiból van. Azt tervezem, hogy franciául vagy portugálul is megtanulok még, amikor jut rá időm. Amúgy nincs kedvenc tárgyam, de bejön például a matek meg a kémia, az irodalom viszont nem annyira. Csak azt szeretem olvasni, ami igazán érdekel. Most éppen a siker összetevőiről szóló könyvet lapozgatom.”

Nos, ha így folytatja, akkor ebben a témakörben hamarosan szerzőként is üdvözölhetjük a bájos lányt. Aki teljesen véletlenül ismerkedett meg a sportággal.

„A szüleimmel elmentünk az óbudai sportnapra, amelyen Kolczonay István, a Fless Vívóiskola vezetője tartott toborzóval egybekötött bemutatót. Emlékszem, egy műanyagkarddal kellett hadonásznom, valamiért mégis megtetszett a dolog. Ennyi volt az ismerkedés, de nekem éppen elég ahhoz, hogy itt ragadjak a sportágban.”

Amikor azt a kérdést kapja, hogy mi a jó vívásban, kis gondolkodási időt kér, mert ezen még sosem merengett.

„Imádok versenyezni, célt kitűzni magam elé, és azt elérni. Ezt persze minden sportágban megtehetném, de a vívást azért szeretem, mert ott egymagam vagyok a páston, és minden kizárólag rajtam múlik. Igaz, amikor csapatban szerepelek, az is különlegesen jó érzés, de akkor is igaz, hogy a saját mérkőzéseimen nem kell másokhoz igazodnom.”

Plásztán szerint „ebből a lányból bármi lehet”, mert istenáldotta tehetség. Először persze a juniorok között kell majd bizonyítania nemzetközi szinten is, aztán lehet tervezgetni a felnőttek között. Ha megmarad a kitartása és a szorgalma, akkor a legmagasabb csúcsokra is elérhet – mondja a mester, aki odahaza többnyire ellenfélként tekint a tinédzser lányra, mivel saját tanítványa, Büki Lili Muhari legnagyobb vetélytársainak egyike.

„Szeretnék stabilan felnőttválogatott lenni, aztán majd meglátjuk, mi sül ki belőle – Eszter egyelőre eddig merészkedik a vágyaiban.A nyáron Budapesten lesz a világbajnokság, azon nagyon jó lenne ott lenni. Ha csupán csapatban, az sem baj, és meg is érteném, hiszen egyéniben még csak a hatvannégyig jutottam a nagyok között a nemzetközi versenyeken.”

És az olimpia? Eszedbe jut már? – szól a tétova kérdés, mire a válasz annál határozottabb.

„Oda előbb el kell jutni… Ha sikerül, utána jöhet az álmodozás.

További korosztályos hírek VÍVÁSBAN a sportági aloldalunkon.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik